Opublikowano Dodaj komentarz

Beton w salonie – w jakich aranżacjach się sprawdzi?

Beton już jakiś czas temu trafił na salony i przestał być traktowany wyłącznie jako materiał konstrukcyjny. Obecnie często stosuje się go w pomieszczeniach reprezentacyjnych, a niekiedy nawet jako surowiec o walorach dekoracyjnych.

Czy zatem można wykorzystać go w salonie? W jakim charakterze beton może trafić do pokoju dziennego? W jakich aranżacjach go zastosować? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Beton w salonie – do czego może się przydać?

Surowość betonu coraz częściej staje się ważnym elementem domowych aranżacji nie tylko w stylu industrialnym. Chętnie wprowadza się ten materiał do modnych aranżacji, dostrzegając w nim spore walory dekoracyjne.

Do czego może się przydać w modnym salonie? Przede wszystkim prawdziwy beton lub rozmaite materiały imitujące go stosuje się jako okładziny ścienne albo podłogi w pokojach dziennych. Oprócz tego wykonuje się z niego elementy do wyposażenia wnętrz, takie jak stoliki kawowe, półki lub blaty.

Beton architektoniczny a beton dekoracyjny – różne oblicza wykończenia wnętrz

Beton we wnętrzach może przyjmować mocno zróżnicowane formy, które dopasowuje się do potrzeb oraz oczekiwanego efektu. Różne rozwiązania da się wpisać do każdej przestrzeni oraz zadowolić rozmaite gusta i możliwości finansowe większości miłośników takiej estetyki.

Beton architektoniczny – okładziny, płyty betonowe i eleganckie płytki

Najpopularniejszym rodzajem betonu we wnętrzach stał się w ostatnim czasie beton architektoniczny, dzięki któremu modne szarości zagościły na podłogach i ścianach. Jest to mieszanka cementu, kruszywa i wody. Materiał ma wiele odcieni oraz potrafi mocno różnić się fakturą, przez co uzyskuje się ciekawe efekty dekoracyjne.

Ze względu na fakt, iż ściany lub podłogi z betonu architektonicznego nie są niczym dodatkowo osłaniane, surowiec musi być przygotowany ze szczególną dbałością, by oprócz trwałości i funkcjonalności, uzyskane powierzchnie odznaczały się także walorami estetycznymi.

Jak wykorzystać beton architektoniczny? Można taką masę wylać na podłogi, tworząc ciekawy efekt industrialnej przestrzeni. Chętnie stosuje się płyty betonowe jako praktyczne okładziny na ścianę. Ich montaż jest szybki i wygodny, a finalny efekt potrafi zadowolić nawet bardzo wybredne osoby.

Beton dekoracyjny – co to takiego?

Innym rozwiązaniem są betony dekoracyjne. To materiał barwiony w masie, wytworzony z wysokiej jakości surowców, przez co zyskuje się solidne wykończenie powierzchni, która wyróżnia się pięknym wyglądem.

Na rynku można znaleźć beton dekoracyjny w proszku, do samodzielnego rozrobienia z wodą. Oprócz tego występuje cała grupa produktów już w formie barwionej masy do rozprowadzenia na podłogach lub ścianach.

Materiały imitujące beton – farby z efektem betonu

Jeśli nie chcemy montować na ścianach ciężkich okładzin betonowych, ani czekać na wyschnięcie grubszych warstw masy betonowej, można zdecydować się na inne rozwiązanie, czyli farby z efektem betonu.

Jest to farba przygotowana na bazie naturalnych wypełniaczy i spoiwa wapiennego, do której dodaje się naturalne pigmenty. Pozwala uzyskać na ścianie efekt betonu o błyszczącej i gładkiej strukturze lub chropowatego betonu konstrukcyjnego.

Nie tylko płyty betonowe – dodatki i wyposażenie z betonu

Coraz częściej beton w salonie to nie tylko beton architektoniczny lub beton dekoracyjny na ścianach, sufitach i podłogach. Oprócz nich wprowadza się do modnych pokojów dziennych także wyposażenie z elementami konstrukcyjnymi wykonanymi właśnie z tego surowca.

Jeśli szuka się innego rozwiązania niż beton na ścianie, a pragnie się stworzyć nieco surowe, industrialne wnętrze, warto rozważyć wprowadzenie do aranżacji efektownych mebli betonowych. Może być to na przykład ława lub stolik z blatem z betonu. Jeśli tworzy się salon połączony z kuchnią, na ich granicy warto postawić wyspę z betonowymi blatami. Nad nimi natomiast można zawiesić lampy z betonowymi osłonami źródeł światła.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii spektrum zastosowań dla betonu w architekturze wnętrz rośnie z roku na rok.

Betonowa ściana lub dodatki z betonu w stylu nowoczesnym – z czym je łączyć?

Jeśli już w salonie powstanie betonowa ściana, do której stworzenia wykorzysta się beton architektoniczny lub beton dekoracyjny, warto ją nieco ocieplić, by zbudować przytulne wnętrze do wypoczynku i reprezentacyjne miejsce do przyjmowania gości. Jak zatem przełamać chłód betonu, gdy projektuje się strefę wypoczynkową i jak połączyć go z innymi materiałami?

Świetnie nadaje się do tego ciepły odcień drewna, z którego produkuje się funkcjonalne meble do salonu. Można je też wykorzystać do wykonania drewnianej podłogi.

Innym rozwiązaniem są tekstylia – dywany układane na betonowych podłogach albo zasłony i makramy zawieszane na tle betonowej ściany.

Beton architektoniczny w salonie warto połączyć także z naturalną zielenią. Materiał ten świetnie prezentuje się w pobliżu roślin doniczkowych w osłonach wykonanych również z tego surowca w stylu minimalistycznym.

Beton w salonie – w jakich aranżacjach się sprawdza?

Beton na ścianie, podłodze i w wyposażeniu wnętrz zazwyczaj kojarzy się z aranżacjami industrialnymi i modnym obecnie stylem loftowym w salonie.

Coraz częściej jednak tworzy się = projekty eklektyczne, a zastosowanie betonu we wnętrzach nie musi już wiązać się tylko z tą jedną tendencją.

Beton przydaje się do przestrzeni skandynawskich, w których pięknie łączy się z naturalnym drewnem, kamieniem i tekstyliami. Przy jego pomocy da się też ożywić wnętrza klasyczne, dodając im oryginalnego charakteru albo przełamać retro aranżacje na przykład w stylu skandynawskim.

Beton w aranżacji wnętrz – modne rozwiązania do domowych przestrzeni

Efekt betonu w modnych wnętrzach to obecnie jeden z ciekawszych trendów w aranżacji. Produkuje się z niego płyty betonowe, stosowane jako okładziny ścian, albo wytwarza efektowne meble do salonu.

Dzięki tak dużemu zróżnicowaniu produktów każdy może znaleźć swój rodzaj betonu oraz wykonane z niego rozwiązania do modnych i praktycznych wnętrz mieszkalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *