Opublikowano Dodaj komentarz

Biurko do gabinetu – jak wybrać idealny model?

Biurko do gabinetu

Wygodne biurko stanowi jeden z najważniejszych mebli w biurze lub w domowym gabinecie. To przy nim spędza się większą część dnia na szeregu obowiązków firmowych.

Warto zatem poświęcić nieco czasu na znalezienie odpowiedniego biurka do gabinetu, które nie tylko będzie się świetnie prezentować, ale zapewni też maksymalną funkcjonalność i wygodę.

Biurko do gabinetu – do czego jest potrzebne?

Gabinet to centrum do pracy, w którym spędza się niejednokrotnie znaczącą większość dnia. Trudno się zatem dziwić, że powinien być naprawdę wygodny i funkcjonalny.

W jego centrum zazwyczaj znajduje się praktyczne biurko do pracy, przy którym wykonuje się zasadniczą większość obowiązków. Od charakteru codziennych zadań zależy oczywiście wybór odpowiedniego mebla do gabinetu.

Nieco inne są bowiem wymagania wobec biurek, przeznaczonych głównie do pracy przy komputerze, inne do pisania lub rysowania ręcznego, a jeszcze inne, jeśli do obowiązków zaliczają się bardziej skomplikowane prace manualne, często w wykorzystaniem rozmaitych narzędzi. W każdej z opisanych sytuacji biurko zapewnia bezpieczną i wygodną przestrzeń do działania.

Nowoczesne biurko do gabinetu a zasady BHP w ramach biura

Wybór biurka to jednak nie tylko kwestia indywidualnych preferencji oraz estetyki wyposażenia do biura. Warto pamiętać, że biurka powinny spełniać szereg restrykcyjnych przepisów BHP, aby mogły być bezpiecznie użytkowane w domowych gabinetach lub w zakładach pracy.

Czym powinny się wyróżniać odpowiednie meble biurowe? Reguluje to rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Podstawą są oczywiście odpowiednie wymiary mebla, a zwłaszcza jego wysokość – kluczowa dla zapewnienia odpowiedniej postawy podczas pracy. Dla osób do 170 cm wzrostu odpowiednia wysokość biurka to około 75 cm. Dla wyższych zdecydowanie lepsze są biurka o wysokości około 85 centymetrów.

Jeśli z miejsca pracy korzysta więcej osób, warto rozważyć wybór biurka o regulowanej wysokości blatu, co pozwala dopasować je do indywidualnych potrzeb.

Według przepisów biurko powinno być jasne, choć niekoniecznie białe. Jego kolor powinien zapewniać swobodne i bezproblemowe przeglądanie dokumentów na białych kartkach, które nie zlewają się z powierzchnią blatu, ani też nie stanowią dla niej zbyt mocnego kontrastu (zwłaszcza na biurkach czarnych lub w innych, bardzo ciemnych kolorach), co mogłoby nadmiernie męczyć wzrok.

Wielkość blatu pozostaje kwestią indywidualną. Standardowe modele mają długość ok. 120 cm, choć zdarzają się też inne warianty. Biurko ma zapewniać przestrzeń, w której wszystkie potrzebne przedmioty i sprzęty biurowe powinny być na wyciągnięcie ręki, zgodnie z zasadami ergonomii pracy. W takiej sytuacji wersja 120 cm może nie zawsze być tą optymalną.

Najważniejsze cechy biurka do gabinetu

Nowoczesne biurka do gabinetu, by zapewniać komfort codziennej pracy, powinny spełniać szereg dodatkowych kryteriów. Kwestią podstawową jest oczywiście jakość wykonania. Najczęściej wciąż spotyka się biurka z solidnego i trwałego drewna (np. dąb, orzech), o mocnej konstrukcji, która bez trudu przetrwa lata w optymalnej formie. Tego typu produkty prezentują się klasycznie i elegancko, dlatego zazwyczaj bywają wybierane do reprezentacyjnych gabinetów w tradycyjnym stylu.

Dla osób, które wykonują wiele zadań manualnych, a ich biurko to też przestrzeń robocza do cięcia lub wycinania, świetnie sprawdzają się nowoczesne modele z metalu wysokiej jakości, które bez trudu przetrwają nawet bardzo intensywne użytkowanie. Tego typu produkty wpisują się też świetnie w biura w stylu industrialnym.

Wiele osób decyduje się na nietypowe, designerskie meble do biura w rozmaitych kolorach, które wyróżnia oryginalna forma oraz wysoka jakość wykonania, przekonująca do nich klientów poszukujących unikatowych, niepowtarzalnych produktów do wystroju gabinetu. Nowoczesne biurka tego typu to idealne dopełnienie aranżacji do biura w stylu minimalistycznym lub geometrycznym.

Okazuje się zatem, że biurka do gabinetu powinny być równocześnie praktyczne, niezmiernie wygodne i przy tym efektowne, wpisując się w całościową stylistykę przestrzeni. Pamiętajmy, że stają się poniekąd wizytówką miejsca pracy.

Biurka do gabinetu w domu a inne meble w miejscu pracy

Nie zapominajmy również o tym, że biurko do gabinetu nie jest wyizolowanym elementem przestrzeni. Jeśli ma optymalnie spełniać swoją rolę, powinno być spójne z pozostałymi częściami wyposażenia. Przede wszystkim trzeba zadbać o to, by biurko i krzesło do biura idealnie się uzupełniały, zapewniając komfort siedzenia.

Można je uzupełnić o praktyczne szafki na kółkach oraz poręczne regały na dokumenty. Warto również stworzyć wygodną przestrzeń umożliwiającą przechowywanie rozmaitych przedmiotów, potrzebnych w codziennej pracy. Oprócz tego w gabinecie powinno się też znaleźć miejsce do przyjmowania wypoczynku i przyjmowania gości, stanowiące szczególnie reprezentacyjną przestrzeń. Wszystkie wymienione elementy muszą ze sobą współgrać w stylu i kolorach oraz tworzyć estetyczną i funkcjonalną całość.

Dobrze urządzony gabinet – idealne miejsce do wykonywania obowiązków zawodowych w domu i nie tylko

Biurko do gabinetu musi być przede wszystkim wygodne i spełniać restrykcyjne normy BHP, co do formy, wielkości i ergonomii. Warto wybrać model wysokiej jakości, z trwałego materiału, który bez trudu przetrwa w dobrej formie długie lata intensywnego eksploatowania.

W końcu nowoczesne i praktyczne biurko do biura lub domu musi cechować ciekawy design, wpisujący się w styl przestrzeni. W wielu przypadkach biurko to bowiem nie tylko miejsce do pracy, ale wizytówka firmy. Niech spełnia zatem jak najlepiej swoje funkcje praktyczne i estetyczne, tworząc idealne miejsce do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *