Opublikowano Dodaj komentarz

Czym się kierować wybierając meble ogrodowe? Podpowiadamy!

Wybór mebli ogrodowych nie powinien być podyktowany jedynie ceną. W końcu to inwestycja w komfortowo urządzoną i estetyczną przestrzeń wokół domu. Dla wielu użytkowników wygoda oraz funkcjonalność są najważniejsze, inni zaś stawiają w pierwszej kolejności na walory dekoracyjne.

Od czego zacząć wybieranie mebli ogrodowych? Na co zwracać uwagę i jak uniknąć podstawowych błędów? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Przeznaczenie mebli ogrodowych

W pierwszej kolejności warto przemyśleć, jakie będzie przeznaczenie mebli ogrodowych. Podstawową ich funkcją jest uzyskanie wygodnego miejsca do siedzenia lub leżenia. Dzięki temu zarówno domownicy, jak i ich goście mogą uczestniczyć w organizowanych spotkaniach i przyjęciach na świeżym powietrzu. I choć ta funkcja wydaje się być oczywistą, nie jest jedyną.

Nierzadko estetyka mebli ogrodowych sprawia, że traktujemy je jako elementy dekoracyjne, które przy okazji niosą ze sobą walory użytkowe. Nietypowa kolorystyka, unikalny kształt czy zestawienie wybranych elementów wyposażenia do ogrodu, pozwalają stworzyć designerską dekorację. Czasami wystarczy też elegancki fotel z luźno przerzuconym przez jego ramię kocem, miękką i kształtną poduszką na oparciu, aby cieszyć oczy elementem, który przykuwa uwagę.

Dostępna przestrzeń

Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że w małych pomieszczeniach nadmiar elementów, a także dekoracji czy kolorów, potrafi przytłoczyć. Z kolei w przestronnych wnętrzach zbyt małe meble czy ledwo dostrzegalne dekoracje giną i pozostają niezauważone. Ta sama kwestia dotyczy aranżowania przydomowych terenów.

Meble ogrodowe do przestrzeni o sporych wymiarach powinny być duże, nie mogą ginąć w tłumie. Tutaj sprawdzają się całe zestawy, kolekcje składające się z wielu elementów. Ciekawym rozwiązaniem są narożniki ogrodowe, obszerne i dające dużą swobodę pod względem usadzania domowników i gości. Na takim narożniku można nawet uciąć sobie krótką drzemkę.

W małych ogrodach wybór staje się nieco ograniczony i trudniejszy, ale mimo wszystko dostępnych jest sporo rozwiązań. Unikamy tu masywności, wizualnego ciężaru i zbyt dużej liczby elementów. Nie musimy jednak ograniczać rodzinnych czy przyjacielskich spotkań. Wystarczy wybrać meble modułowe, które na co dzień posłużą jako podstawowe wyposażenie ogrodu, a podczas towarzyskich imprez zostaną rozłożone, inaczej ze sobą zestawione, a tym samym będą w stanie pomieścić wszystkich gości.

Wśród mebli modułowych spotykamy siedziska ze schowkami, stoliki z miejscem do przechowywania, a nawet chłodzenia napojów, rozkładane elementy, a to wszystko oznacza funkcjonalność w minimalistycznym wydaniu.

Surowce naturalne i sztuczne

Kolejna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę, to materiały służące do wykonania mebli ogrodowych. Wyróżniamy dwie główne kategorie: meble z tworzyw naturalnych i sztucznych. Które z nich wybrać? Obie opcje to zarówno zalety, jak i wady, które trzeba rozważyć.

Z surowców naturalnych chętnie wybieramy drewniane meble ogrodowe. Charakteryzują się unikalnością, a to za sprawą usłojenia, wyjątkowego rysunku drzewa, który zawsze pozostaje nieporównywalny z żadnym innym. Każdy produkt ma w sobie coś, co przyciąga uwagę, a jednocześnie nie brakuje mu tak ważniej uniwersalności. Drewniane meble można bowiem dopasować do dowolnej aranżacji zielonej przestrzeni. Są one trwałe i mogą posłużyć lata użytkowania, ale… nie obejdzie się bez czasochłonnej pielęgnacji. Drewno wymaga regularnych zabiegów konserwacyjnych i impregnacji, a także zabezpieczenia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Ciekawie prezentują się również rattanowe i wiklinowe meble ogrodowe. Plecionka to unikalny wzór, a ponadto można znaleźć różne wersje kolorystyczne. Meble tego typu są niedrogie, wizualnie lekkie i mają w sobie charakter. Niestety nie lubią się głównie z wilgocią, a długo pozostawione zabrudzenia wnikają w głąb materiału.

Tworzywa sztuczne cechują się największą trwałością, w szczególności technorattan. Do tego występują w najszerszej palecie kolorów i kształtów. Fajnie się prezentują w połączeniu z innymi materiałami, a to daje duże pole do popisu pod względem urządzania ogrodów. Wady? Najczęściej wysoka cena i designerski wygląd, który nie każdemu może odpowiadać.

Przydomowy ogród to miejsce relaksu, obcowania z naturą, spotykania się z bliskimi. Tutaj każdy detal i element wyposażenia mają ogromne znaczenie. Skorzystajmy z powyższych wskazówek, aby mieć pewność, że właściwie dobierzemy meble ogrodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *