Opublikowano Dodaj komentarz

Dekoracje w stylu skandynawskim do sypialni

Sypialnia to najbardziej prywatne spośród wszystkich domowych wnętrz. W niej się relaksujemy z dala od świata i problemów, w niej również wypoczywamy i śpimy. Powinno być to zatem pomieszczenie wygodne, funkcjonalne i naprawdę przytulne.

Takie też są sypialnie w stylu skandynawskim. Zwłaszcza gdy wprowadzi się do nich ciekawe dekoracje, budujące nastrój wnętrza.

Styl skandynawski w sypialni – najważniejsze cechy domu w stylu skandynawskim

Co wyróżnia styl skandynawski? To jeden z ponadczasowych klasyków, który na dobre zagościł w aranżacji domowych wnętrz. Właśnie po ten styl sięga wiele osób prywatnych i architektów wnętrz. Dlaczego? Wynika to w głównej mierze z faktu, że aranżacje skandynawskie odznaczają się wysoką funkcjonalnością i praktycznością.

W przestrzeniach urządzonych zgodnie z kanonami skandynawskimi nie ma zbędnych przedmiotów. Elementy dekoracyjne są ograniczone do zupełnego minimum, a estetykę przestrzeni buduje się przy pomocy wysokiej jakości materiałów. Chętnie sięga się po elementy z naturalnego drewna lub kamienia, które łączy się z tekstyliami, by zbudować przytulną i spokojną przestrzeń, sprzyjającą wyciszeniu i relaksowi.

Stylowe meble skandynawskie, czyli jak od podstaw zbudować wnętrze?

Jakie są meble i dekoracje w stylu skandynawskim? To przede wszystkim proste konstrukcje, nawiązujące do modnych obecnie nurtów eko. Większość przedmiotów i elementów wyposażenia produkuje się  bowiem z naturalnych materiałów.

Nowoczesne szafy do sypialni, ramy do łóżka lub stoliki wytwarza się z drewna, pokrytego wyłącznie impregnatem. Można cieszyć oczy ich naturalnym kolorem, rysunkiem słojów i niedoskonałościami ewentualnych sęków.

Każda konstrukcja w stylu skandynawskim odznacza się niezmiernie prostą formą, opartą na podstawowych bryłach geometrycznych. W sypialniach skandynawskich nie znajdziemy bogatych ornamentów, pokrywających drzwi szafy lub wezgłowie łóżka. Estetyka wynika bowiem z funkcjonalności oraz jakości materiałów. Nie oznacza to jednak, że w takiej przestrzeni nie mogą pojawić się rozmaite dodatki, spełniające rolę dekoracji.

Dekoracje w stylu skandynawskim do sypialni – co wybrać do modnego wnętrza?

Jakie dodatki mogą ozdobić wnętrze skandynawskie? Powinny być równie proste jak całe wyposażenie. Najczęściej stawia się zatem na piękne tekstylia, wykorzystywane jako:

  • poduszki na meble wypoczynkowe,
  • koce,
  • zasłony i firanki,
  • dywany.

Prostota stylu skandynawskiego zazwyczaj opiera się w tym przypadku na wykorzystaniu materiałów jednobarwnych. Stosuje się zarówno produkty w odcieniach stonowanych (kolory ziemi, szarości, biele) lub w intensywnych barwach (np. soczyste zielenie, żółcienie i fiolety), które w naturalny sposób ożywiają wnętrze, stając się w nich najważniejszym akcentem ozdobnym. Ciekawym pomysłem we wnętrzu w stylu skandynawskim mogą być tkaniny boho w etniczne wzory (najczęściej geometryczne desenie w czerni i bieli) lub efektowne makramy do zawieszenia na ścianie.

Co można wykorzystać oprócz tekstyliów? W sypialniach warto użyć jako dodatki w stylu skandynawskim proste donice z roślinami zielonymi. Nadają przestrzeni przytulności i podkreślają związek pomieszczenia z naturą.

Styl skandynawski to również światło. We wnętrzu muszą zatem pojawić się lampy sufitowe, podłogowe i kinkiety, najlepiej wykonane z drewna z delikatnymi abażurami, przyjemnie rozpraszającymi światło, by relaks w takim pokoju był jeszcze przyjemniejszy. Nowoczesne i praktyczne lampy skandynawskie budują klimat i charakter wnętrza.

Jeśli pragnie się dodatkowych ozdób, można zawiesić na ścianach proste grafiki i fotografie w drewnianych, gładkich ramkach. Personalizują wnętrze oraz sprawiają, że sypialnia staje się bardziej przytulna.

Modne aranżacje w stylu skandynawskim – jak zbudować przytulne wnętrze przy pomocy mebli i dekoracji?

Choć styl skandynawski odznacza się prostotą i funkcjonalnością, nie rezygnuje on jednak z rozmaitych dekoracji. Dzięki nim tworzy się przytulną, praktyczną przestrzeń, w której odpoczywa się z prawdziwą przyjemnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *