Opublikowano Dodaj komentarz

Ile miejsca na stół i krzesła – planujemy funkcjonalną jadalnię

Ile miejsca na stół i krzesła

W jadalni spotykają się wszyscy domownicy. Jest to miejsce spożywania rodzinnych posiłków oraz wspólnego wypoczynku. W tym konkretnym pomieszczeniu życie rodziny kręci się wokół jednego elementu wyposażenia – stołu z krzesłami.

Jaki powinien być nowoczesny stół do jadalni? Ile miejsca potrzeba na stół i krzesła, aby wnętrze zachowało funkcjonalność? Jeśli jesteście ciekawi, zapraszamy do lektury.

Ile miejsca na stół i krzesła, czyli planujemy jadalnię

Jadalnia nie zawsze musi być niezależnym pomieszczeniem. Często stanowi wydzieloną przestrzeń w kuchni lub salonie. Co ją wyróżnia? W tej części domu życie toczy się wokół stołu. To właśnie przy nim spożywa się wszystkie posiłki, prowadzi rozmowy z rodziną lub zaproszonymi gośćmi. Coraz więcej osób wykorzystuje również duży i nowoczesny stół w jadalni do codziennej pracy w ramach home office.

Aby korzystanie z jadalni było w pełni wygodne, trzeba zadbać o odpowiednie wyposażenie. Podstawą jest oczywiście stół z krzesłami. Oprócz nich wprowadza się jednak szereg innych elementów, wpływających na funkcjonalność i estetykę tego rekreacyjno-reprezentacyjnego pomieszczenia.

Meble do jadalni – co wybrać do praktycznej przestrzeni?

Jakie meble trafiają do jadalni? Oczywiście na środku trzeba ustawić stół z krzesłami, wspomniany już wcześniej. Co jeszcze jest niezbędne w jadalni?

W zależności od tego, w jakiej części domu tworzy się przestrzeń do spożywania posiłków, pozostałe wyposażenie może się nieco różnić. Najczęściej pojawia się w niej praktyczna szafa oraz nowoczesne komody, w których przechowuje się rozmaite przedmioty. Pod tym względem jadalnia jest mocno zbliżona do salonu. Jeśli natomiast strefa ze stołem znajduje się w kuchni, w szafach tworzy się miejsce na kuchenne akcesoria, które warto mieć pod ręką podczas przygotowywania i spożywania posiłków.

Wszystkie wymienione elementy trzeba zaplanować tak, by zapewniały funkcjonalność przestrzeni. Jak to zrobić? Trzeba sprawdzić, ile miejsca potrzeba na praktyczny stół do jadalni z krzesłami.

Ile miejsca potrzeba na stół z krzesłami? Jak ustawić stół w jadalni?

Planowanie jadalni wymaga szczególnej uwagi, zwłaszcza w niewielkich domach i mieszkaniach. Trzeba bowiem pamiętać, że stół z krzesłami stanowi jeden z większych elementów wyposażenia, który zajmuje sporo wolnego miejsca.

Ile przestrzeni zajmuje stół i krzesła? Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb. Inny nowoczesny stół potrzebny jest do domu, w którym na co dzień żyje jedna osoba, a inny do wnętrza, w którym do wspólnych posiłków zasiada za każdym razem pięć osób.

Na określenie wielkości stołu do jadalni i ilości krzeseł wpływa też styl życia domowników. Jeśli chętnie zapraszają gości i organizują liczne przyjęcia w większym gronie znajomych, warto od razu rozważyć zakup większego stołu lub pokusić się o praktyczne modele z rozkładanym blatem, pozwalające na szybkie dostosowanie przestrzeni do bieżących potrzeb.

Stół z krzesłami w salonie – podstawy planowania wnętrza

Jak zaplanować przestrzeń, w której ma się znaleźć stół z krzesłami? Zacznijmy od określenia, ile potrzeba miejsca wokół stołu, aby móc się swobodnie przemieszczać, bez trudu odsunąć krzesło i wstać. Optymalnym rozwiązaniem jest zapewnienie przejścia o szerokości około 70 cm (między ścianami lub szafami a krawędzią blatu). Dzięki temu odsunięcie krzesła nie nastręcza trudności. Da się też wygodnie przemieszczać po jadalni oraz korzystać ze stołu nawet w większej grupie osób.

Świadomość ile miejsca potrzeba wokół pomaga określić, jakiej wielkości stół zmieści się w konkretnej jadalni. Kolejną ważną kwestią są parametry samych mebli. Ich określenie daje pewność, że wyposażenie do jadalni zapewni wygodę siedzenia przy stole.

Standardowo wysokość, na której znajduje się blat stołu do jadalni, to około 75 cm. Pozostałe parametry są już ściśle powiązane z wielkością pomieszczenia oraz potrzebami domowników. Na wielkość stołu wpływa również jego kształt. Modele owalne lub okrągłe zajmują nieco więcej miejsca i są mniej ustawne niż stoły kwadratowe lub prostokątne.

Długość i szerokość stołu wiąże się także z wielkością krzeseł. Przy założeniu, że stół ma wysokość 75 cm, siedzisko krzesła nie powinno być wyższe niż 55 cm. Pozwala to na swobodne siedzenie i zmieszczenie nóg pod powierzchnią blatu. Nie zapominajmy też o zapewnieniu odpowiedniej ilości miejsca przy stole dla każdego z użytkowników. Nie ma co prawda górnej granicy – im więcej przestrzeni, tym wygodniej. Szacuje się jednak, że dla zachowania komfortu powinno się wygospodarować minimum 60 cm szerokości blatu dla jednej osoby.

Kompleksowe planowanie przestrzeni – ile miejsca przeznaczyć na stół w jadalni?

Stoły do jadalni bywają naprawdę różne. Dlatego też, jeśli pragniemy znaleźć optymalny model, warto dokładnie sprawdzić jego parametry techniczne, kształt (okrągły, owalny, prostokątny lub kwadratowy) i wielkość jeszcze przed zakupem, by mieć pewność, że mebel zmieści się we wnętrzu oraz zapewni wystarczający komfort użytkowania. Warto zwrócić uwagę na to, czy ilość miejsca dla jednej osoby jest odpowiednia, wybrać modele krzeseł, które pozwolą na wygodne spożywanie posiłków lub spotkania towarzyskie.

W końcu trzeba zadbać o dopasowanie wielkości stołu do jadalni do innych elementów wyposażenia wnętrz. Meble powinny współgrać proporcjami, wielkością i kształtem, dzięki czemu buduje się przytulną, praktyczną przestrzeń, w której aż chce się przebywać i wypoczywać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *