Opublikowano Dodaj komentarz

Jak urządzić pokój nastolatka?

Urządzanie pokoju dla nastolatka to wielkie wyzwanie, z którym wielu rodziców ma spory kłopot. Trzeba bowiem nie tylko zadbać o względy praktyczne, ale też o estetykę, nie tylko wpisującą się w całościową aranżację domu czy mieszkania, ale przede wszystkim w upodobania młodego człowieka.

Jak pogodzić rozsądne podejście rodziców z młodzieńczym buntem w aranżacji pokoju młodzieżowego? Co musi się znaleźć w pokoju nastolatka? O tym opowiemy w dalszej części artykułu.

Jak urządzić pokój nastolatka – funkcjonalność i estetyka pokoju młodzieżowego

Pokój dla nastolatka to miejsce wyjątkowe. Nie jest to już przestrzeń dla małego dziecka, a wnętrze wielofunkcyjne, w którym młody człowiek się uczy, bawi, śpi, realizuje swoje pasje, a także przyjmuje gości. Pokój młodzieżowy stanowi też strefę prywatności nastolatka, powoli wchodzącego w dorosłe życie.

Jak urządzić pokój młodzieżowy? Niezbędna jest w tym pełna współpraca między rodzicami, stanowiącymi głos zdrowego rozsądku oraz młodym człowiekiem, który ma stać się głównym gospodarzem pomieszczenia. Dorośli powinni zadbać o to, by pokój młodzieżowy spełniał wszystkie podstawowe kryteria funkcjonalności i bezpieczeństwa, a dziecko powinno zająć się budowaniem nastroju i estetyki wnętrza.

Jak urządzić pokój młodzieżowy, czyli do czego służy pokój dla nastolatka?

Aranżacja pokoju młodzieżowego powinna uwzględniać względy praktyczne, czyli na przykład wydzielenie podstawowych przestrzeni funkcjonalnych (strefa do spania, miejsce do nauki, realizowania pasji i hobby lub rekreacji).

Pokój nastolatka musi również odzwierciedlać, na ile tylko jest to możliwe, upodobania nastolatka. W końcu to jego prywatne królestwo, w którym powinien się czuć jak najlepiej, bez względu na to, czy ma się do dyspozycji niewielkie pomieszczenie, czy przestronny pokój młodzieżowy na poddaszu.

Piękny i wygodny pokój młodzieżowy – najważniejsze cechy

Młodzieżowy pokój można urządzić na wiele sposobów. Wszystko zależy od pomysłu oraz prywatnych upodobań. Zazwyczaj nieco inaczej aranżuje się pokój młodzieżowy dla chłopaka niż dla dziewczyny, choć wszystko jest kwestią mocno indywidualną. Najważniejsze, by zadbać o zachowanie praktyczności przestrzeni oraz wpisać się w potrzeby dziecka.

Dotyczy to zarówno podstawowego wykończenia, w tym pokrycia ścian w pokoju, odpowiedniego wyposażenia i dodatków. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie elementów trwałych i uniwersalnych. Pamiętajmy, że upodobania i pasje często się zmieniają u młodych ludzi. Jeśli zatem nie chce się przeprowadzać generalnych remontów co kilka miesięcy, warto postawić na ponadczasowe wyposażenie w stonowanych odcieniach oraz klasyczne kolory ścian i podłóg, uzupełnione o klimatyczne dodatki.

Nowoczesny pokój dla nastolatka, czyli meble do pokoju młodzieżowego

Jak urządzić pokój młodzieżowy? Gdy aranżuje się zarówno duży, jak i mały pokój młodzieżowy, przede wszystkim trzeba zastosować odpowiednie meble. Obecnie na rynku da się łatwo znaleźć mocno zróżnicowane nowoczesne szafy i komody, biurka i łóżka do pokoju nastolatka. Warto stawiać na praktyczne konstrukcje z solidnych materiałów, pozwalające na przechowywanie wszystkich potrzebnych przedmiotów.

Ciekawym rozwiązaniem w pokoju młodzieżowym są meble modułowe, łączące zamknięte szafy z otwartymi półkami, na których można poukładać rzeczy prywatne, przedmioty do szkoły lub akcesoria niezbędne do realizacji pasji.

W małym pokoju dla nastolatka zamiast pełnowymiarowego łóżka warto wykorzystać sofę z funkcją spania, która w nocy zmienia się w miejsce do spania, a w ciągu dnia sprawdza się jako kanapa, na której można odpoczywać lub posadzić znajomych, którzy wpadli z wizytą.

Jeśli nowoczesny młodzieżowy pokój jest wystarczająco duży, oprócz kanapy lub łóżka warto wprowadzić do niego również fotel lub fotele oraz niewielki stolik na podręczne drobiazgi.

Nie zapominajmy o tym, że nawet bardzo mały pokój młodzieżowy powinien być ciekawy i oryginalny. Do tego wykorzystuje się rozmaite akcesoria dekoracyjne. Można w tej kwestii zdać się na młodego człowieka. Oprócz plakatów, zdjęć i obrazków na ścianach (idealne rozwiązanie, by udekorować niewielkie wnętrze), warto również wprowadzić do wnętrza rośliny doniczkowe, ozdobne drobiazgi lub przedmioty związane z młodzieżowymi pasjami.

Jak urządzić pokój dla nastolatka?

Podczas urządzania pokoju nastolatka trzeba szukać kompromisu między tym, co praktyczne i wygodne, a upodobaniami młodego człowieka. Wbrew pozorom nie jest to aż tak trudne. Szeroki wybór dostępnych produktów nadających się do tego, by urządzić przyjazny pokój młodzieżowy, pozwala osiągnąć efekty satysfakcjonujące dla obu stron.

Warto rozmawiać i szukać porozumienia. Może się bowiem okazać, że wspólne urządzanie pokoju stanie się przyjemnym sposobem na wspólne spędzenie czasu oraz zrobienie czegoś kreatywnego i naprawdę przydatnego w przytulnym i funkcjonalnym pokoju młodzieżowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *