Opublikowano Dodaj komentarz

Jakie meble do małej sypialni wybrać?

jakie meble do małej sypialni

W sypialni powinniśmy zawsze czuć się dobrze. W końcu to miejsce do przyjemnego relaksu, z dala od zgiełku i codziennych obowiązków. Co jednak zrobić, jeśli nie dysponujemy wielkim metrażem, a sypialnia sprawia wrażenie przytłaczającej? Wówczas przy pomocy odpowiedniej aranżacji oraz wykorzystania dobrze dobranych mebli, można ją optycznie powiększyć oraz stworzyć przytulną przestrzeń do relaksu.

Jakie meble do małej sypialni powinno się wybrać? Jaka musi być szafa i łóżko, by zmieścić wszystkie sprzęty? Czy można pozwolić sobie na okazałe dekoracje? Wskazówki na ten temat znajdziecie poniżej.

Meble do małej sypialni – najważniejsze funkcje pomieszczenia

Nawet bardzo mała sypialnia musi spełniać swoje podstawowe funkcje – to znaczy zapewniać miejsce do relaksu i snu. Należy ją zatem urządzić tak, by była jak najbardziej komfortowa.

Niezbędnym elementem jest oczywiście miejsce do spania, czyli łóżko lub sofa. Oprócz tego przydają się szafy na rozmaite przedmioty oraz krzesło lub fotel ze stolikiem lub biurkiem. Typ i ilość wyposażenia zależą oczywiście od dostępnej przestrzeni oraz indywidualnych potrzeb użytkownika. Sypialnia jest bowiem mocno spersonalizowaną częścią w domu, a jej właściciel musi się w niej czuć komfortowo.

Dobrze dobrane meble sprawiają, że nawet mała sypialnia nabiera wyrazu, staje się przytulna i wygodna. Co zatem zrobić, by zoptymalizować tę część mieszkania i jak najlepiej wykorzystać każdy fragment wolnej przestrzeni?

Mała sypialnia – jaki styl wybrać?

Ciasne przestrzenie mieszkalne wymagają maksymalnego ograniczenia przedmiotów, jeśli pragnie się uzyskać harmonijne i spokojne wnętrze.

Nie można się zatem dziwić, że najczęściej wybieranym stylem aranżacyjnym w przypadku małych sypialni, pozostają rozwiązania minimalistyczne. Stawia się w nich na maksymalne uproszczenie formy mebli oraz ograniczenie przedmiotów, przechowywanych na wierzchu. Dzięki temu pomieszczenie staje się czyste i przyjazne, a to sprzyja wyciszeniu i regeneracji.

Aby odzyskać jak najwięcej cennego miejsca, warto stawiać na proste aranżacje, wykorzystujące geometryczne, gładkie i jednokolorowe meble, jasne barwy. Trzeba wprowadzać do wnętrza dużo światła, co optycznie powiększa przestrzeń. Sporo takich pomysłów można znaleźć w stylu minimalistycznym, skandynawskim lub hi-tech.

Jak zaaranżować małą sypialnię – wygodne łóżko w centrum pomieszczenia

Jeśli pragnie się urządzić małą sypialnię, trzeba skupić się na początku na tym, co najważniejsze, czyli na wygodnym łóżku. Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze pełnowymiarowe łóżko. Może ono swobodnie zajmować większą część pomieszczenia. W ciasnych pokojach optymalnie sprawdza się mebel o szerokości 140 cm – gwarantuje wygodę spania, a przy tym nie zajmuje aż tak dużo miejsca. Za przyjemny i zdrowy sen odpowiada jednak nie sama rama łóżka, a równy, wysokiej jakości materac, o prawidłowo dobranej miękkości, zapewniający oparcie dla kręgosłupa i nie powodujący dyskomfortu.

Jeżeli w pomieszczeniu nie ma wystarczająco miejsca na łóżko, wówczas może je zastąpić nowoczesna sofa rozkładana. Trzeba jednak zadbać o to, by był to produkt solidny i wygodny, zapewniający komfort podczas odpoczynku.

Do małej sypialni warto wybrać łóżko lub sofę z praktycznymi szufladami pod spodem. Dzięki temu zyskuje się przestrzeń do przechowywania różnych przedmiotów, w tym dodatkową pościel lub sezonową odzież.

Powinno się także zadbać o to, by przy łóżku znalazło się nieco miejsca na praktyczną szafkę lub stolik nocny, na których można odłożyć przydatne drobiazgi podczas relaksowania się. Modele z szufladami lub półkami to z kolei dodatkowa przestrzeń na rozmaite przedmioty niezbędne w sypialni.

Szafa z przesuwnymi drzwiami do małej sypialni – oszczędzanie miejsca bez wysiłku w każdy pokoju

Nawet mała sypialnia wymaga wprowadzenia do wnętrza szafy na ubrania. Nie licząc łóżka, jest to mebel, który zajmuje najwięcej miejsca.

Jeśli chce się zaoszczędzić nieco przestrzeni w małej sypialni, w przypadku garderoby można wybrać szafy z przesuwnymi drzwiami, które są nieco praktyczniejsze w ciasnych wnętrzach. Dodatkowo standardowe skrzydła drzwiowe można zastąpić szklaną taflą – zyskuje się całopostaciowe lustro oraz optycznie powiększa się niewielkie pomieszczenie.

Mała sypialnia – efektowne, stylowe akcesoria i dekoracje do niewielkiego pokoju

Aranżacja małego pomieszczenia bywa wielkim wyzwaniem, gdyż potrzeba wiele cierpliwości i pomysłowości, by zmieścić wszystkie potrzebne elementy wyposażenia oraz sprzęty na niewielkim metrażu. Nie oznacza to jednak, że mała sypialnia nie może być przytulna.

Trzeba tylko zadbać o odpowiednie akcesoria dekoracyjne. Czy da się wprowadzić do małego pomieszczenia ozdoby? Zdecydowanie tak. Jest to nawet wskazane, by ożywić przestrzeń i zbudować przyjazne miejsce do wypoczynku.

Jakie dekoracje warto wybrać? Ciekawym pomysłem są fototapety. Nie zajmują cennego miejsca, a przy tym pięknie ozdabiają sypialnię. Można pozwolić sobie nawet na bardziej wzorzyste desenie, np. motywy kwiatowe (w wersji glamour lub urban jungle) lub geometryczne (minimalizm lub art déco). W przypadku dużych wzorów trzeba jednak zachować umiar. Najlepiej umieścić tapetę na ścianie u wezgłowia łóżka – zbuduje nastrój pomieszczenia, a przy tym nie zmniejszy go optycznie.

Oprócz tego, w małej sypialni warto wykorzystać lustra – wprowadzają do wnętrza sporo światła i sprawiają, że wydaje się ono większe. Dodatkowo tafla lustrzana spełnia niezmiernie przydatną rolę. Pozwala bowiem skontrolować stylizację tuż przed wyjściem z domu. Lustra mogą się znaleźć, jak już wspomnieliśmy, na szafie albo bezpośrednio na ścianie.

Mała sypialnia nie musi być przytłaczająca

Nawet w bardzo niewielkim pomieszczeniu da się stworzyć komfortowe warunki do wypoczynku. Mała sypialnia musi być jednak zaaranżowana z pomysłem. Trzeba stawiać na jasne kolory, wprowadzać jak najwięcej światła oraz minimalizować ilość i formę wyposażenia (łóżko, stolik, szafa itp.). Nie można też zapominać o dekoracjach, które nie zajmują cennego miejsca, a budują klimat wnętrza.

Dzięki temu tworzy się idealne pomieszczenie, w którym można zebrać siły i porządnie się wyspać, a ciasny metraż przestaje być poważnym problemem. Taka mała sypialnia sprawdza się w stu procentach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *