Sypialnia to chyba najbardziej prywatna przestrzeń w domu, do której rzadko zaprasza się osoby z zewnątrz. Jest to jednak równocześnie miejsce przeznaczone do przyjemnego relaksu, wypoczynku i regeneracji sił po długim, ciężkim dniu, wypełnionym obowiązkami.
Z tych też powodów wyposażenie sypialni powinno być wygodne, przyjemne dla oka i w pełni funkcjonalne. Jakie zatem wybrać meble do sypialni, żeby zawsze czuć się w tym pomieszczeniu dobrze? Jaki stolik nocny, łóżko lub inne meble powinny trafić do tego wnętrza? O tym napiszemy poniżej.
Jakie meble do sypialni są potrzebne?
Jak wybierać meble do sypialni? Przede wszystkim trzeba stawiać na wygodę. Wnętrza tego typu mają służyć błogiej rekreacji i regenerowaniu sił. Wymagają zatem zbudowania spójnej wizualnie i przytulnej przestrzeni, w której aż chce się przebywać.
Do tego celu trzeba odpowiednio wybrać meble. Nie ma co ślepo podążać za trendami. Warto pamiętać, że każdej sypialni może się sprawdzić nieco inne wyposażenie. Wszystko zależy bowiem od dostępnej przestrzeni, jej kształtu oraz indywidualnych preferencji.
Zazwyczaj umieszcza się w centrum sypialni wygodne łóżko, obok którego pojawiają się szafki nocne. Niezbędna jest też pojemna szafa, niekiedy zastępująca garderobę. W niektórych sypialniach ustawia się dodatkowo meble do wypoczynku. Mogą to być na przykład głęboki fotel i mały stolik kawowy, dopełniające przestrzeń do rekreacji.
W dużym uproszczeniu, wnętrze sypialni da się podzielić na trzy główne strefy, odpowiadające za komfort i przytulność. Jest to strefa snu, strefa rekreacji i strefa przechowywania różnych przedmiotów.
Strefa snu – jak wybrać meble do sypialni?
W centrum przestrzeni do snu w sypialni znajduje się oczywiście wygodne łóżko. Mogą to być meble pełnowymiarowe lub rozkładane sofy, idealnie sprawdzające się w niewielkich pomieszczeniach, łącząc funkcję spania z meblem do siedzenia.
Jakie powinny one być? Każde łóżko powinno posiadać przede wszystkim miękki materac. Jest to element, na którym na pewno nie wolno oszczędzać, gdyż to od niego zależy komfort i bezpieczeństwo codziennego snu. Dotyczy to również wyboru kanapy do sypialni. Mebel do spania powinien być nieco bardziej miękki niż ten przeznaczony wyłącznie do siedzenia.
Po bokach łóżka ustawia się szafki nocne, niekiedy zastępowane przez stoliki nocne. To na nich ustawia się lampki do czytania przed snem, na nich też odkłada się wszystkie przedmioty, które chce się mieć pod ręką w nocy.
Strefa wypoczynku – jak wybrać do sypialni odpowiednie meble?
W tej części domu często pragniemy się odizolować od natłoku obowiązków i problemów dnia codziennego. Warto zatem oprócz inwestycji w łóżko i stolik nocny znaleźć też miejsce na inne meble do sypialni. Do spokojnej rekreacji może się przydać praktyczny fotel oraz stolik kawowy. Obok nich można ustawić lampę stojącą, która zapewni wystarczająco światła, by wieczorową porą zaszyć się z książką z dala od świata lub zająć się innymi ulubionymi czynnościami, gdy akurat nie mamy ochoty na sen ani spotkania towarzyskie.
Sypialnia stanowi prywatną twierdzę, która powinna jednak zapewniać komfort i pozwalać na spędzanie czasu dokładnie tak, jak to lubimy najbardziej.
Strefa przechowywania – wybór idealnych mebli do sypialni
W sypialni oczywiście przede wszystkim śpimy i wypoczywamy. Jest to też miejsce, w którym przechowujemy rozmaite przedmioty. Zazwyczaj większość osób urządza w sypialni garderobę. Może to być oddzielne pomieszczenie, przylegające do pokoju do spania, lub tylko część sypialni, wyposażona w praktyczne komody i szafy, w których przechowuje się odzież, obuwie, bieliznę i inne przedmioty.
W niewielkich sypialniach świetnie sprawdzają się nowoczesne szafy z drzwiami przesuwnymi, które nie zajmują wiele miejsca i są w stanie pomieścić olbrzymią ilość przedmiotów. Wiele osób wykorzystuje też wygodne komody z kilkoma szufladami. Warto w nich ukryć bieliznę, zapasową pościel lub inne przedmioty, które niekoniecznie powinny się znaleźć w pozostałych pomieszczeniach, do których dostęp mają wszyscy domownicy i goście.
Popularne i nowoczesne sposoby aranżacji sypialni
Jeśli chce się stworzyć wygodną i przytulną sypialnię, trzeba zadbać o spójność całej przestrzeni. Zarówno łóżko, szafy, komoda, stolik nocy czy szafka nocna powinny być wykonane w zbliżonym stylu i podobnej kolorystyce.
Obecnie wiele osób wciąż chętnie wybiera style minimalistyczne, o mocno zgeometryzowanej formie. W ich przypadku meble do sypialni są niezmiernie proste, bez niepotrzebnych ozdobników. Szczególnie wielką popularnością cieszą się łóżka, komody i szafy w stylu skandynawskim lub nowoczesnym.
Oprócz ascetycznych tendencji niezmiernie modne są wnętrza retro, wyróżniające się sporymi walorami dekoracyjnymi i olbrzymią elegancją. Szczególnie ciekawe projekty aranżacji pojawiają się w stylu glamour i art déco.
Przytulność sypialni – sedno tkwi w dodatkach
Sam wybór mebli do sypialni to jednak nie wszystko. Nawet najwygodniejsze łóżko, praktyczna szafka nocna lub stolik nocny, ani też pojemne szafy nie sprawią, że dane wnętrze stanie się od razu przytulne i przyjazne dla użytkownika.
Na styl i charakter pomieszczenia wpływają w głównej mierze dodatki, którymi zdobi się sypialnię. Mogą to być niezmiernie zróżnicowane elementy, które tworzą ostateczny klimat wnętrza. Wykorzystuje się choćby ozdobne poduszki i koce, trafiające na łóżka i fotele. Wprowadza się zasłony i dywany. Bardzo popularne w ostatnim czasie stają się produkty ceramiczne, jak choćby efektowne wazony lub rzeźby.
Zazwyczaj w sypialniach stawia się na stonowane kolory ścian i całości wyposażenia. To właśnie dodatki stanowią te elementy we wnętrzu, dzięki którym wprowadza się modne, intensywne barwy, które przełamują rutynę i tworzą indywidualny nastrój pomieszczenia.
Nowoczesne meble do sypialni – komfort ponad wszystko
Na praktyczną sypialnię składa się niezmiernie wiele elementów. Kupuje się łóżko, wyposażone w wygodny materac. Stawia się fotele, szafy, szafki i komody. Oprócz nich niezbędne są także efektowne dodatki, które definiują klimat pomieszczenia.
Robi się to wszystko po to, by w tej prywatnej części domu przyjemnie spędzać czas oraz zbierać siły do codziennych wyzwań i obowiązków.