Kuchnia to żywe i mocno bijące serce każdego domu. Musi zatem stać się przestrzenią nie tylko funkcjonalną, ale też piękną, odpowiadającą upodobaniom użytkowników. Nowoczesne aranżacje dają sporo możliwości, by stworzyć ciekawe przestrzenie o wysokich walorach estetycznych.
Jednym z ciekawszych rozwiązań jest wciąż popularny styl Hampton. Co go wyróżnia i jak stworzyć przestrzeń w stylu Hampton w nowoczesnej kuchni? Tego dowiecie się z dalszej części artykułu.
Kuchnia w stylu Hampton – co wyróżnia aranżacje Hampton?
By zrozumieć sedno stylu Hampton, trzeba zacząć od genezy tej popularnej tendencji w architekturze wnętrz. Styl powstał w Stanach Zjednoczonym, a nazwę zawdzięcza dwóm małym miejscowościom Southampton i East Hampton (Long Island), które stanowiły modne miejsce do wypoczynku dla bogatych mieszkańców Manhattanu. Od nich oczywiście styl wziął swoją nazwę. To właśnie tam wznoszono eleganckie wille i posiadłości nadmorskie.
Wszystkie aranżacje oscylowały wokół stylu marynistycznego, naturalnego w tak położonych budynkach o charakterze rekreacyjnym. Z czasem wykrystalizował się jednak nowy, specyficzny nurt, łączący nonszalancję tendencji marynistycznych z ekskluzywnymi dodatkami rodem z Nowego Jorku.
Tak powstał styl Hampton, który z Long Island rozniósł się na niemal cały świat. Popularności zawdzięcza bowiem swojej specyfice – jest elegancki i reprezentacyjny, a przy tym stawia na wygodę i relaks.
Co wyróżnia kuchnię w stylu Hampton?
Tego typu tendencje najczęściej kojarzy się z przestrzeniami rekreacyjnymi, jak salony, sypialnie lub ogrody zimowe. Chętnie również wprowadza się je w kuchniach, by uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności wnętrza w stylu Hampton.
Co wyróżnia kuchnie w stylu Hampton? Gdy amerykańscy architekci Jonathan Adler i John Barman tworzyli wille przy plaży dla swoich nowojorskich klientów, szukali rozwiązania, które połączy naturę z luksusowym komfortem.
W efekcie połączyli efektowne dodatki z prostymi elementami wystroju, wykonanymi z naturalnych materiałów, które są charakterystyczne dla stylu marynistycznego. Tak powstał trzon stylu Hampton oraz stworzono między innymi kuchnie w stylu Hamptons, wciąż wyróżniające się elegancją, a także sporą przytulnością i funkcjonalnością.
Jakie rozwiązania można znaleźć w kuchni w stylu Hampton? Przede wszystkim stawia się na stonowaną kolorystykę, inspirowaną nadmorskimi pejzażami. Można zatem spotkać elementy w odcieniach błękitu i szarości, a także beże i popiele, uzupełnione neutralną bielą, która rozjaśnia wnętrza w stylu Hampton.
Najważniejsze meble do kuchni w stylu Hampton
Podstawą każdej przestrzeni, również kuchni w stylu Hampton, są oczywiście odpowiednio dobrane meble, które budują nastrój i styl, a także spełniają szereg zadań praktycznych. Czym powinny wyróżniać się klasyczne meble kuchenne w stylu Hampton?
Do zaaranżowania kuchni w stylu Hampton stosuje się kontrastowe elementy, pochodzące z często bardzo różnych obszarów estetycznych. Ciekawie komponują się minimalistyczne meble, jak szafy i stoły do kuchni, które łączy się z wyposażeniem inspirowanym art déco.
Kontrasty pojawiają się jednak nie tylko w dekoracyjności wyposażenia, ale także w zastosowanych materiałach. Można zatem spotkać wyspy kuchenne, które mają jasne, marmurowe blaty. Obok nich pojawiają się ozdobne metalowe stołki barowe z pluszowymi obiciami. Nieodzownym elementem każdej kuchni w stylu Hampton są elementy wyposażenia w stylu retro, wykonane ze starego drewna, naznaczonego zębem czasu.
Często stawia się też na drewniane otwarte półki, na których umieszcza się rozmaite przydatne akcesoria, a także ciekawe ozdoby, budujące charakter całego wnętrza w stylu Hampton.
Klasyczne lampy w stylu Hampton – jak urządzić modną i funkcjonalną kuchnię?
Wnętrza, a zwłaszcza kuchnie w stylu Hampton, muszą być pełne światła. Wpływa na to oczywiście wszechobecna biel, ale również odpowiednio zaplanowane systemy oświetleniowe.
Wygląd opraw bywa mocno zróżnicowany, łącząc elegancję z prostotą i praktycznością. Nad wyspę kuchenną i stołki barowe wprowadza się dekoracyjne żyrandole z metalu, ozdobione jasnymi kryształkami. Miejsca do wykonywania precyzyjnych zadań doświetla się kinkietami i lampami stołowymi, a przestrzeń do spożywania posiłków bywa dodatkowo oświetlona lampami bocznymi. Mogą to być modele podłogowe lub efektowne latarenki, które dają wystarczająco światła do przemieszczania się oraz budują przytulny nastrój, idealny do przyjemnego wypoczynku.
Lampy w stylu Hampton są zazwyczaj zrobione z klasycznych materiałów, jak drewno i metal. W wielu przypadkach źródła światła osłania się tekstylnymi abażurami, przyjemnie rozpraszającymi światło. Zazwyczaj produkty utrzymane są w jasnej tonacji, a dominującym kolorem jest oczywiście biel.
Naturalne i efektowne dodatki do wnętrz – jakie akcesoria nadają się do kuchni w stylu Hamptons?
Klucz do zrozumienia stylu Hampton tkwi w dodatkach. Bazę stanowią oczywiście meble i oświetlenie. Jednak to właśnie jasne dodatki budują nastrój i przytulność aranżacji w stylu Hampton.
Rozwiązanie to jest bowiem bardzo dalekie od popularnego obecnie purystycznego minimalizmu. We wnętrzu w stylu Hampton pojawiają się zamiast tego rozmaite przedmioty ozdobne, które nadają wnętrzu przyjazny charakter. Nie stroni się od dużych luster, rozjaśniających i powiększających przestrzeni, wyposażonych w proste artdecowskie, drewniane lub metalowe ramy.
W kuchniach w stylu Hampton powinny oczywiście pojawiać się dekoracje marynistyczne. Na otwarte półki trafiają choćby muszle i rozgwiazdy, a także przedmioty ozdobne z motywami kotwic, przedstawicieli morskiej fauny. Nie można również zapominać o kwiatach – mogą to być piękne kompozycje cięte lub rośliny w efektownych donicach.
Do przechowania przydatnych drobiazgów chętnie wykorzystuje się wiklinowe kosze oraz rattanowe pojemniki, które ocieplają przestrzeń i dopełniają aranżację.
Styl Hampton w kuchni, czyli ponadczasowa klasyka na co dzień
Styl Hampton to rozwiązanie ponadczasowe do modnej aranżacji domowych wnętrz. Wykorzystuje mocno zróżnicowane produkty, które łączy w eklektyczne zespoły o sporych walorach estetycznych i dużej funkcjonalności.
Pojawiają się różne typy mebli i akcesoriów, jak drewniane, białe półki, wiklinowe kosze, stare szafki oraz jasne, minimalistyczne stoliki. Wszystko razem buduje przestrzeń do wypoczynku i rekreacji. W końcu Hampton od samego początku miał dawać wygodę i przyjemność. Ewidentnie sprawdził się w tej roli, nie tylko w amerykańskich kurortach.