Opublikowano Dodaj komentarz

Marmur w sypialni – w jakim stylu urządzić efektowne wnętrze?

Naturalne materiały królują w aranżacji domowych wnętrz. Powszechnie stosuje się rozmaite odmiany drewna drzew rodzimych lub egzotycznych albo sięga po naturalne tekstylia. W ostatnim czasie do łask powrócił również inny surowiec – naturalny kamień, który chętnie wprowadza się do efektownych aranżacji.

Elegancki marmur stał się jednym z ciekawszych materiałów do wykończenia modnej sypialni. Jak go wykorzystać, by uzyskać najlepszy efekt? Jakie produkty zastosować i z czym je połączyć? O tym napiszemy poniżej.

Marmur w sypialni – czy kamień może ocieplić pomieszczenie?

Marmury (lub materiały imitujące marmur) powróciły do modnych wnętrz, ponownie stając się wyznacznikiem elegancji i luksusu w aranżacji. Przy ich pomocy da się stworzyć przestrzeń luksusową i stylową, w której stawia się na jakość oraz maestrię wykonania każdego elementu.

W wielu przypadkach marmury są w stanie nawet ocieplić pomieszczenie. Wszystko zależy jednak od tego, jaki rodzaj kamienia się wybierze oraz z czym się go zestawi. Odpowiednie połączenia materiałów, wpisujące się w założenia różnych stylów potrafią dać naprawdę ciekawe rezultaty wnętrzarskie.

Nie tylko biele i szarości – jakie kolory może mieć marmur do sypialni?

Choć najczęściej kojarzy się biały marmur karraryjski i rozmaite odmiany o lekko szarym zabarwieniu, tak naprawdę marmur do wnętrz daje naprawdę wiele możliwości aranżacyjnych. Materiał ten występuje bowiem w wielu kolorach i odcieniach.

Oprócz wymienionych wariantów można spotkać marmury:

  • różowe,
  • brązowe,
  • czarne,
  • zielone.

Intensywność barw i dekoracyjność zależy w dużej mierze od gęstości i koloru ożyłkowania kamienia.

Tajniki aranżacji wnętrz – do czego wykorzystać marmur w sypialniach?

Gdy urządza się pokój taki jak sypialnia i chce się w nim wykorzystać marmur, można zdecydować się na rozmaite produkty z tego kamienia.

Szczególnie chętnie tworzy się posadzki marmurowe w rozmaitych kolorach, często układane w dekoracyjne wzory geometryczne. Najczęściej można je spotkać (w wariancie czarno-białym) w aranżacjach art déco lub glamour, w których stawia się na ponadczasową, geometryczną nutę.

Do łask powróciły ostatnimi czasy również okładziny na ścianie z marmuru. Nadają one przestrzeni luksusowy, wręcz pałacowy klimat. Często używa się ich jednak oszczędnie – na przykład tylko na fragmencie ściany w szczególnie ważnej części pomieszczenia, na przykład za łóżkiem lub by wyróżnić strefę do wieczornego relaksu.

Trwały i efektowny marmur idealnie nadaje się na wewnętrzne parapety do sypialni. Wyróżniają się wysoką odpornością na uszkodzenia, a przy tym prezentują się znacznie ciekawiej niż parapety z innych materiałów.

Zwolennicy klasycznej elegancji we wnętrzach mogą wprowadzić do swojej sypialni kominki z marmurową ramą. Przywodzą na myśl rezydencje możnowładców i przestronne pałace. Dodają więc wnętrzu luksusowości, choć przy tym pozwalają stworzyć przytulny, intymny wręcz zakątek, by ukryć się przed światem.

Z marmuru tworzy się również praktyczne wyposażenie do wnętrz. W sypialni warto choćby ustawić stoliki nocne lub stolik kawowy z blatem z marmuru, w kolorze dopasowanym do pozostałych elementów wyposażenia.

Marmur a inne materiały – z czym go połączyć we wnętrzu?

Jeśli pragnie się urządzić przytulne pomieszczenie do rekreacji (sypialnia, salon) i wykorzystać do tego marmur, już na samym początku trzeba dokładnie przemyśleć, z czym go połączyć, by uzyskać jak najlepszy efekt.

Nadmiar kamienia w jednolitym kolorze potrafi bowiem sprawić, że pokój zaczyna wyglądać nieco przytłaczająco. Czym go zatem zrównoważyć, by stworzyć efektowne i nowoczesne wnętrze, przyjazne dla użytkowników.

W stylach klasycznych, stawiających na elegancję, marmur zazwyczaj łączy się z powierzchniami udekorowanymi intensywnym wzorem. Mogą to być zatem okładziny z jednego marmuru na ścianach, przełamane wcześniej wspomnianą czarno-białą mozaiką geometryczną na podłodze. Można jeszcze takie połączenie ożywić dodatkami z mocno wypolerowanego chromu. Dzięki temu sypialnia staje się naprawdę stylowa i piękna.

A jeśli szuka się rozwiązania bliżej natury? Marmur wbrew pozorom dość dobrze łączy się z naturalnym drewnem. Drewno ociepla go i sprawia, że wnętrze wytraca nieco swój „pałacowy” charakter, choć wciąż wyróżnia się elegancją i nietuzinkowością.

Klasyczny, biały marmur warto połączyć z gładkimi powierzchniami ścian lub elementów wyposażenia w kolorze butelkowej zieleni. Gdy we wnętrzu pojawia się marmurowa posadzka, uzupełniona o takie dodatki, łatwo przełamuje się monotonię i tworzy efektowną przestrzeń, sprzyjającą wypoczynkowi.

W jakich aranżacjach sprawdza się marmur?

Marmur sprawdza się jako bardzo uniwersalny materiał, dzięki któremu da się urządzić wnętrza nowocześnie, klasycznie lub z nutą historyzmu.

Stosuje się go w zasadzie we wszystkich popularnych obecnie nurtach aranżacyjnych. Nie może się bez niego obyć sypialnia art déco ani wnętrze glamour. Warto wprowadzić elementy marmurowe do przestrzeni klasycznych lub skandynawskich oraz dodać z jego pomocą nieco elegancji nowoczesnym pomieszczeniom.

Finalny efekt zależy oczywiście od wybranego koloru marmuru oraz tego, w jakim charakterze go zastosowano.

Marmur do sypialni – idealny materiał do modnego wnętrza

Marmur do wnętrz stosuje się nie od dziś. To jeden z ponadczasowych klasyków, pozwalający na stworzenie pięknych przestrzeni. Szczególnie dobrze sprawdza się jako materiał wykończeniowy albo surowiec do produkcji mebli do sypialni, tworząc w nich przytulne i naprawdę eleganckie miejsce do przyjemnej rekreacji z dala od szarej codzienności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *