W kuchni każdego dnia spędzamy sporo czasu na przyrządzaniu lub spożywaniu posiłków. To w tym pomieszczeniu spotykamy się z domownikami, a w wielu przypadkach do kuchni przenosi się większość imprez. Kuchnia stanowi prawdziwe serce każdego mieszkania w bloku lub domu jednorodzinnego. Powinno zatem od niej emanować ciepło, przytulność i komfort.
Za wszystkie wymienione cechy odpowiada w głównej mierze odpowiednie wyposażenie. Co zrobić jednak, gdy nie dysponuje się przestronnym wnętrzem? Czy ciasne pomieszczenie w bloku może być piękne, przytulne i praktyczne? Wszystko zależy od tego, czy zastosuje się odpowiednie meble kuchenne do małej kuchni.
Nowoczesne meble kuchenne do małej kuchni – co je wyróżnia?
Wbrew pozorom do małej kuchni powinny trafiać takie meble, jak do jej bardziej przestronnych odpowiedników. Tym, co je różni jest konieczność lepszego zaplanowania wnętrza oraz precyzyjnego dobierania wszystkich elementów wyposażenia, by zmieścić wszystkie potrzebne sprzęty.
Gdy aranżuje się małą kuchnię, trzeba wykazać się sporą pomysłowością, by zachować funkcjonalność pomieszczenia, a przy tym zapewnić użytkownikom wysoki komfort korzystania z tej części domu. Chętnie stosuje się meble kuchenne projektowane i tworzone na wymiar. Korzystają z tego rozwiązania zwłaszcza osoby, których mała kuchnia ma dość niestandardowy plan. Pozwala to optymalnie zagospodarować całe wnętrze, w tym na przykład wprowadzić narożne szafki kuchenne lub zamienić parapety w dodatkowe blaty do pracy.
Jaki styl aranżacyjny sprawdza się w małej kuchni w bloku?
Aranżacja małej kuchni stawia również pewne ograniczenia przed projektantami lub osobami prywatnymi, które chciałyby zoptymalizować tę przestrzeń. Skoro dostępny metraż jest niewielki, warto jak najbardziej ograniczyć ilość zbędnych elementów. Dzięki temu odzyskuje się nieco miejsca, a także zwiększa się w nim ład i porządek, które są przecież niezbędne w każdej kuchni.
Z tych też względów bardzo mała kuchnia najczęściej bywa wykonywana w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Pozwala to wprowadzić do niej wszystkie potrzebne elementy, jak podstawowe meble (komoda do kuchni, stół, blaty robocze), a także zabudowa AGD (lodówka, kuchenka itp.). Każdy z elementów wyróżnia się prostą bryłą, pozbawioną nadmiernych dekoracji. Nie oznacza to jednak, że trzeba całkiem zrezygnować z ozdobnych detali. W małej kuchni znacznie częściej stawia się jednak na kolor oraz sposób wykończenia gładkich powierzchni, o czym napiszemy później.
Meble kuchenne do małej kuchni tylko z zewnątrz są niezmiernie proste. W środku każdej szafki znajduje się natomiast sporo schowków i dodatkowych półek, by łatwo pomieścić wszystkie potrzebne przedmioty.
Mała kuchnia – jakie nowoczesne meble wybrać do niewielkich pomieszczeń?
Obecnie na rynku można znaleźć szeroki wybór rozwiązań, które świetnie sprawdzą się nawet w bardzo małej kuchni w bloku. Warto szukać mebli kuchennych wielofunkcyjnych lub wyposażenia projektowanego na miarę, jako zabudowa konkretnej przestrzeni. To pozwala zmieścić wszystkie elementy i wykorzystać potencjał posiadanego wnętrza.
Dodatkowo można skorzystać z praktycznych rozwiązań, tworzonych z myślą o każdej małej kuchni.
Szafki cargo do małej kuchni, czyli jak wygodnie urządzić małą kuchnię?
Szafki cargo to niezmiernie praktyczne meble kuchenne, wręcz idealne do bardzo małej kuchni, choć sprawdzą się również w większych przestrzeniach, w których pragnie się optymalnie wykorzystać dostępne miejsce.
Czym są szafki cargo? Tak określa się konstrukcje składające się z koszy i półek, montowanych na specjalnych stelażach i szynach, łatwych do wyciągnięcia z wnętrza szafki. Dzięki nim zyskuje się lepszy dostęp do przedmiotów ułożonych na dolnych kondygnacjach lub samym końcu szuflady, bez konieczności wyciągania wszystkich innych rzeczy. Dodatkowo szafki cargo są znacznie pojemniejsze i ułatwiają przechowywanie większej liczby sprzętów kuchennych lub żywności. Idealnie nadają się jako niewielkie spiżarnie lub schowki na urządzenia niezbędne nawet w małej kuchni.
Meblościanki – powrót zapomnianych mebli kuchennych
Gdy aranżuje się małą kuchnię, warto zastanowić się nad wykorzystaniem mebli kuchennych w formie meblościanki. To praktyczne i kompaktowe wyposażenie, dzięki któremu znacząco oszczędza się cenną przestrzeń.
Najczęściej wprowadza się je do wnętrz prostych, na przykład z prostokątną wnęką kuchenną, co pozwala łatwo dobrać gotowe i dostępne w sklepach rozwiązania, by ciekawie i funkcjonalnie urządzić małą kuchnię.
Wysuwane blaty – dodatkowa przestrzeń robocza a standardowa zabudowa
W każdej kuchni przydają się blaty robocze, do przyrządzania rozmaitych potraw lub wykonywania innych czynności. Mała kuchnia bywa często problematyczna, gdyż trudno wygospodarować w niej wystarczająco miejsca na kilka dużych blatów.
Co zrobić, gdy standardowa zabudowa nie umożliwia stworzenia przestrzeni do pracy? Można postawić na blaty wysuwane, które w razie potrzeby zwiększają dostępną przestrzeń.
Innym rozwiązaniem, w kuchniach z oknem, jest zamiana parapetów na dodatkowe blaty, co również bywa niezmiernie praktyczne i wygodne. Pod nimi można ustawić dodatkowe szafki lub wsunąć praktyczne taborety kuchenne, gdy chwilowo nie są potrzebne.
Ciekawe dekoracje – na co warto postawić?
Mała kuchnia powinna być przytulna, a przy tym posiadać dostęp do wszystkich niezbędnych elementów wyposażenia oraz sprzętów AGD. Czy w tym wszystkim znajdzie się jeszcze miejsce na dekoracje?
W tym przypadku, trzeba zgodzić się na pewien kompromis. Mała kuchnia to pomieszczenie, w którym raczej nie ustawia się wielu ozdobnych bibelotów lub wolnostojących dekoracji. Można jednak uzyskać naprawdę ciekawe efekty poprzez wykorzystanie odpowiednich materiałów i kolorów.
Mała kuchnia powinna być urządzona w jasnych barwach, które optycznie powiększają pomieszczenie. Dotyczy to zarówno ścian, jak i szafek, sprzętu AGD oraz wszelkich innych przedmiotów. Warto postawić na subtelne beże, biele i szarości, przełamane naturalnymi odcieniami drewna lub ceramiki.
Jeśli wykorzystuje się ciemne lub intensywne kolory w niewielkiej kuchni, powinny być one użyte wyłącznie jako subtelne detale i akcenty, a nie barwy dominujące.
Małe kuchnie pozwalają za to na zabawę fakturami. Ciekawe efekty w ramach zabudowy kuchennej dają lakierowane na wysoki połysk fronty szafek. Rozjaśniają przestrzeń i wnoszą pewną dozę elegancji.
Jeśli chcemy wprowadzić dodatkowe elementy ozdobne, pamiętajmy o wykorzystaniu wolnego miejsca na ścianie. Można na przykład zawiesić lustro, rodzinne fotografie i ciekawe grafiki lub na niewielkich półkach ustawić rośliny doniczkowe, dzięki którym przestrzeń stanie się bardziej przytulna.
Mała kuchnia – przyjazne centrum domu
Mała kuchnia nie musi być powodem do bólu głowy. Potrafi być funkcjonalna i wygodna, jeśli tylko zadba się o wykorzystanie odpowiednich szafek, sprzętu AGD i zabudowy. Warto dobrze przemyśleć temat i poszukać optymalnych rozwiązań dla danego pomieszczenia. W końcu serce domu lub mieszkania w bloku nie może być nieprzydatne i niepraktyczne.