Opublikowano Dodaj komentarz

Meble w stylu Hampton – jak je rozpoznać?

Czasami każdy chce poczuć się luksusowo. Wówczas warto rozważyć subtelne zmiany w aranżacji domowych wnętrz. Ciekawym pomysłem jest zaaranżowanie pomieszczeń w stylu Hampton, który odznacza się ponadczasową elegancją i przytulnością.

Jakie meble pojawiają się w salonach w stylu Hampton? Jakich dodatków nie może zabraknąć w takich aranżacjach? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Wnętrza w stylu Hampton – najważniejsze cechy

Styl Hampton wywodzi się z niewielkich nadmorskich miasteczek Hamptons na Long Island, gdzie swoje wille wybudowali bogaci nowojorczycy. Z czasem stworzone dla nich aranżacje stały się wzorcem do naśladowania w modnych aranżacjach na całym świecie.

Co wyróżnia tego typu przestrzenie? Styl Hampton ma za zadanie łączyć tradycyjny styl morski z efektownym wyposażeniem z bogatych posiadłości. W tej tendencji przeplatają się zatem inspiracje naturą oraz luksus eleganckich rezydencji. W przestrzeni dominują naturalne materiały, a zwłaszcza drewno (często bielone drewno) oraz kamień, które uzupełnia się przyjemnymi dla oka kolorami, wywodzącymi się ze stylu marynistycznego.

We wszystkich pomieszczeniach dominują jasne barwy, a zwłaszcza biel i rozmaite pastelowe odcienie błękitu, beżu i szarości, które zestawia się z mocniejszym akcentem kontrastowych odmian granatu i ciemnego brązu. Takie kolory tworzą idealne tło do zbudowania wygodnej przestrzeni do wypoczynku.

Jakie są wnętrza w stylu Hampton? Wszystkie pomieszczenia są zawsze wypełnione światłem. Na ile to tylko możliwe wykorzystuje się promienie słoneczne, wpadające przez duże przeszklenia okienne i drzwiowe. Równie ważne są także lampy, które doświetlają całe wnętrze.

Wszystkie meble, stosowane w aranżacjach w stylu Hampton, muszą być przede wszystkim bardzo wygodne. W ramach zestawu wypoczynkowego stawia się na konstrukcje tapicerowane (tkaniny w proste wzory geometryczne, z przewagą pasów), w opisanych wcześniej kolorach, wzbogacane o dekoracyjne poduchy, które dodają wnętrzu przytulności. Niekiedy wykorzystuje się także lekkie drewniane lub plecione konstrukcje (fotele, stoliki, wiklinowe kosze) w stylu kolonialnym.

Takie ulubione miejsce wypoczynku wymaga także wprowadzenia dekoracji. Jakie produkty preferuje styl Hampton? To przede wszystkim dodatki nawiązujące do marynistycznych korzeni tego nurty. Pojawiają się zatem statki, liny oraz muszle. We wnętrzach umieszcza się też zdjęcia, grafiki i obrazy, oczywiście najlepiej o tematyce morskiej.

Styl Hampton – efektowne meble w stylu Hampton

Wyposażenie w stylu Hampton musi być wykonane z solidnych materiałów najwyższej jakości, wyróżniających się ciekawymi walorami estetycznymi.

Najczęściej w pomieszczeniach w stylu Hampton wprowadza się meble drewniane, najczęściej wykonane z bielonego drewna, które dodatkowo rozjaśnia przestrzeń. W przypadku mebli do siedzenia (nowoczesne fotele, jasne kanapy i narożniki), konstrukcja drewniana jest uzupełniana o miękką tapicerkę, najczęściej w błękitno-białe pasy, co potrafi stać się nieco mocniejszym akcentem, przykuwającym wzrok we wnętrzu. Takie wyposażenie warto uzupełnić o elegancki stolik kawowy, z najlepiej marmurowym blatem albo prostą drewnianą ławę z drewna w pięknym kolorze.

W jadalni ustawia się krzesła i duży stół, do którego produkcji wykorzystano naturalne drewno. Zazwyczaj są to meble bielone, które wyróżniają geometryczne, klasyczne formy, bez nadmiernej dekoracji. Oprócz nich stosuje się oczywiście szafy, komody w różnych rozmiarach oraz wszechobecne półki z rozmaitymi elementami dekoracyjnymi, które budują charakter wnętrza Hampton.

Ekskluzywne meble oraz drewniane meble – funkcjonalność i estetyka wnętrza

Jeśli pragnie się urządzić wnętrze w stylu Hampton, należy zadbać o każdy detal i kompleksowo planować przestrzeń. Wszystkie elementy powinny być bowiem wykonane w spójnym stylu, co pozwala uzyskać wrażenie luksusowości i elegancji, porównywane do stylu art deco.

Prostota mebli, zestawiona z efektownymi dekoracjami w odcieniach błękitu, z jednej strony przywodzi na myśli nadmorski klimat, a z drugiej wyróżnia się elegancją.

Oświetlenie w stylu Hampton – jak zbudować przytulne i eleganckie wnętrze?

We wnętrzach Hampton wielką rolę odgrywają również odpowiednio dobrane lampy. Ich konstrukcje mogą być wykonane z naturalnego drewna. Osłony źródeł światła najczęściej tworzy się z subtelnych tkaniny lub mlecznobiałego szkła, co pozwala rozproszyć światło i zbudować przytulne miejsce do wypoczynku.

Zdarza się jednak, że wiele opraw oświetleniowych we wnętrzach w stylu modern Hampton wywodzi się również z efektownych aranżacji art deco. Są to zatem konstrukcje metalowe, o zgeometryzowanej formie, z chromowanego metalu i szkła, które stają się pięknym i bardzo eleganckim uzupełnieniem modnych aranżacji.

Eleganckie dodatki w stylu Hampton – co musi trafić do modnych wnętrz?

Jakie dodatki przydają się, gdy pragnie się urządzić wnętrze w stylu Hampton, wywodzącym się z Long Island? Przede wszystkim są to wszechobecne elementy marynistyczne. Pomieszczenia w stylu Hampton są pełne prawdziwych muszli (również tych egzotycznych) lub przedmiotów nawiązujących do fauny i flory mórz lub oceanów. Pojawiają się w naturalnej formie, a także jako printy i przedstawienia na obrazach, grafikach lub fotografiach, zawieszanych na ścianach.

Wnętrza w stylu Hampton dekoruje się również pięknymi tekstyliami. Na podłogach pojawiają się dywany, zazwyczaj w obowiązkowe pasy. W oknach zawiesza się długie zasłony, które zapewniają nieco prywatności i przytulności.

Jasne i pełne światła aranżacje chętnie uzupełnia się koszami i pudełkami wyplatanymi z wikliny lub rattanu. Można w nich ułożyć dekoracje, zrobić z nich pojemniki na rozmaite drobiazgi albo wykorzystać je jako osłonki na donice.

Wnętrza w stylu Hampton – idealna przestrzeń do wypoczynku

Choć styl Hampton wywodzi się z luksusowych posiadłości bogatych Amerykanów, to zyskał popularność na całym świecie. Wymaga zastosowania wysokiej jakości materiałów oraz dodatków, bez większego trudu jednak na zaaranżowanie w tym nurcie przestrzeni może pozwolić sobie niemal każdy, by poczuć się przyjemnie i wyjątkowo w domowym zaciszu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *