Opublikowano Dodaj komentarz

Meble w stylu prowansalskim do kuchni i jadalni

Styl prowansalski wciąż nie wychodzi z mody. Najczęściej wykorzystuje się go do zaaranżowania przytulnej kuchni i jadalni, w których spędza się sporo czasu na przyrządzaniu posiłków, wypoczynku lub rozmowach z bliskimi. Co sprawia, że kuchnie prowansalskie są tak lubiane? Kluczem do sukcesu podczas budowania przyjaznego wnętrza są w tym przypadku efektowne meble w stylu prowansalskim.

Co wyróżnia wyposażenie do kuchni w stylu prowansalskim? Jakie rodzaje mebli i dodatków warto do nich dobrać, by przestrzeń przyciągała domowników i gości? Kilka praktycznych wskazówek znajdziecie poniżej.

Styl prowansalski – sielskie oblicze południa Francji a kuchenne wnętrze

Styl prowansalski jest znany i wykorzystywany od wielu lat. Co go wyróżnia? Przytulność, dekoracyjność i lekkość. We wnętrzach wprowadza się w dużej mierze naturalne materiały (drewniane meble i podłogi, kamienne blaty). Oprócz nich stosuje się ceramiczne płytki na ścianach i podłogach.

We wnętrzach dominują jasne, świetliste kolory, dzięki czemu w wielu przypadkach przestrzeń wydaje się wizualnie większa. To zatem dobre rozwiązanie do małych kuchni.

Oprócz bieli, beżów i naturalnego koloru drewna, często w kuchni w stylu prowansalskim stosuje się subtelne dodatki w intensywnych barwach. Najczęściej można spotkać elementy w kolorze lawendy, czyli rośliny, z której słynie ten francuski region. Dodatkowo pojawiają się odcienie soczystej pomarańczy lub intensywnego błękitu. Wbrew powszechnej opinii nowoczesna kuchnia lub jadalnia prowansalska mieni się wieloma pięknymi barwami.

Drewniane meble w stylu prowansalskim – różnorodność i lekkość wyposażenia do kuchni i jadalni

Nie da się mówić o stylu prowansalskim w kuchni lub jadalni, jeśli nie wspomni się o meblach. To one stanowią znak rozpoznawczy aranżacji w tym nurcie.

Co wyróżnia meble prowansalskie? Przede wszystkim materiał i kolor. Są to subtelne i lekkie konstrukcje, często z ażurowymi drzwiczkami i cienkimi nóżkami. Niekiedy pojawiają się na nich rzeźbione detale, na przykład motywy roślinne (w tym oczywiście wszechobecna lawenda). Konstrukcje nawiązują do stylu retro lub angielskiego, wprowadzając do kuchni prowansalskiej nieco rustykalnej sielanki, połączonej z ponadczasową elegancją.

Meble prowansalskie to przede wszystkim kolor. Najczęściej spotyka się wyposażenie do kuchni lub jadalni w spokojnych odcieniach bieli. Powierzchnia stołów i szafek nie jest idealnie gładka, często bywa nawet celowo postarzana. Widać na niej nierówności i przetarcia, spod których prześwieca surowe drewno.

Jakie meble w stylu prowansalskim najczęściej wprowadza się do kuchni? Nie da się wręcz obyć bez dużego, drewnianego stołu i krzeseł – centrum każdej kuchni. Oprócz nich ustawia się drewniane komody, regały i przeszklone witryny, szafy i szafki. Jeśli tylko pozwala na to przestrzeń, można wprowadzić wyspę kuchenną z kamiennymi blatami roboczymi. Wszystko ma łączyć najwyższą funkcjonalność z ponadczasową estetyką i lekkością stylu.

Meble prowansalskie a dodatki w stylu prowansalskim – jakie elementy warto wykorzystać do dekoracji wnętrza kuchni?

Kiedy już wprowadzi się stoły, krzesła, szafy i witryny do wnętrza kuchni lub jadalni w stylu prowansalskim, trzeba jeszcze zadbać o odpowiednie dodatki.

Jasne i lekkie meble w stylu prowansalskim warto uzupełnić o dekoracyjne akcesoria, z których słynie ten nurt. Co może się przydać? Chętnie wprowadza się do każdego pomieszczenia rozmaite bibeloty i akcesoria, budujące klimat i nastrój w ramach tej aranżacji wnętrz.

Jakimi dodatkami udekorować meble prowansalskie i pomieszczenia w tym stylu? Pomysłów jest wiele. Warto choćby ustawić piękne wiklinowe kosze i koszyki. Powinny się pojawić ceramiczne dzbanki, miski i dekoracyjne talerze. Na parapetach ustawia się skrzynki i doniczki, w których będzie można uprawiać lawendę lub rozmaite zioła do wykorzystania w kuchni (nie tylko prowansalskiej!). Warto również rozwiesić pęczki suszonych ziół, warkocze czosnku lub papryczek.

Dzięki tym rozmaitym przedmiotom kuchnie prowansalskie stają się jeszcze bardziej przytulne i naprawdę przyjazne dla wszystkich użytkowników.

Kuchnia w stylu prowansalskim – prowansalskie królestwo domowej swobody i relaksu

Jaka jest jadalnia lub kuchnia w stylu prowansalskim? To przestrzeń niezwykła, poza czasem i przestrzenią. Wnętrza przywodzą na myśl południe Francji. Przy budowaniu stylowych aranżacji wykorzystuje także elementy z innych tendencji.

Nurt prowansalski wykorzystuje dekoracyjne meble prowansalskie z drewna, nadgryzione zębem czasu, wzbogacone o szereg swojskich dodatków – prostych i ozdobnych, które łatwo zdobyć, bez nadwyrężania domowego budżetu. W efekcie powstaje w pełni funkcjonalne i pełne słońca prawdziwe serce każdego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *