Opublikowano Dodaj komentarz

Minimalistyczna sypialnia – co ją wyróżnia?

minimalistyczna sypialnia

Minimalizm to styl, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dekoratorów wnętrz oraz osób prywatnych, stawiających na wygodę i funkcjonalność.

Chętnie wykorzystuje się ten trend również do pomieszczeń rekreacyjnych. Można spotkać choćby piękne, minimalistyczne sypialnie, łączące praktyczność z ciekawym designem.

Co wyróżnia sypialnie w stylu minimalistycznym? Kilka wskazówek podamy poniżej.

Minimalistyczna sypialnia – najważniejsze cechy

Styl minimalistyczny jest ściśle powiązany z wieloma popularnymi obecnie nurtami wnętrzarskimi. Nie mogą się bez niego obejść na przykład kuchnia w nurcie nowoczesnym ani skandynawski salon.

Jaka zatem jest sypialnia minimalistyczna? Przede wszystkim jest to przestrzeń niezmiernie wygodna i ergonomiczna. Nie ma w niej nadmiernych, niepotrzebnych przedmiotów, a całość jest zaaranżowana tak, by odpowiadać oczekiwaniom oraz potrzebom użytkowników. Pozwala to na przyjemny relaks lub wyciszenie po długim dniu pracy. A do tego przecież ma służyć sypialnia.

W stylu minimalistycznym stawia się na skrajną prostotę. Konstrukcję wszystkich mebli takich, jak łóżka, fotele i szafy do sypialni, oparto na podstawowych bryłach geometrycznych, bez nadmiernej, niepotrzebnej dekoracji. Pozwala to budować przestrzeń spójną, praktyczną i zarazem stylową.

Sypialnia w stylu minimalistycznym – mniej znaczy więcej

Styl minimalistyczny w sypialni sprawdza się zarówno w małych, jak i w dużych przestrzeniach. W dużych wnętrzach pozwala uzyskać efekt przyjemnej elegancji. Mała, minimalistyczna sypialnia to natomiast sposób na pozbycie się nadmiernej ilości przedmiotów, które sprawiają wrażenie zagracenia i utrudniają wypoczynek.

Minimalizm pozwala uzyskać wnętrze przestronne i wygodne, nawet jeśli nie dysponuje się zbyt dużym metrażem. Optymalnie bowiem wykorzystuje się każdy dostępny centymetr kwadratowy wnętrza.

Olbrzymią zaletą pomieszczenia minimalistycznego jest wprowadzenie do niego dużej ilości światła, które wpada przez okna lub inne przeszklenia. Ograniczona ilość wyposażenia i akcesoriów sprawia, że wnętrze może być lepiej doświetlone, a co za tym idzie też przyjemniejsze dla użytkowników.

Minimalistyczne sypialnie – oświetlenie w modnej aranżacji

minimalistyczne sypialnie

We wnętrzu mieszkania, w których dodatki i sprzęty są mocno ograniczone, nie można oczywiście pominąć prawidłowo zbudowanego systemu lamp.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w sypialni minimalistycznej wielką rolę odgrywa światło naturalne. Oprócz niego trzeba jednak zadbać o odpowiednio dobrane oświetlenie sztuczne.

Jakie oprawy wprowadza się do minimalistycznej aranżacji? Przede wszystkim są to lampy sufitowe i kinkiety o zgeometryzowanej, prostej formie, bez nadmiernych elementów dekoracyjnych. Mogą być wykonane ze szkła lub metalu, niekiedy wykorzystuje się produkty drewniane.

Bardzo przydatna jest też lampka nocna, potrzebna podczas wieczornej lektury lub gdy chce się przemieszczać nocą w pomieszczeniu, bez włączania podrażniającej oczy lampy głównej.

Jak urządzić minimalistyczną sypialnię lub inne wnętrza – kolory i materiały do modnej sypialni

W minimalistycznym wnętrzu kluczową rolę odgrywają kolory. Dominuje czysta i spokojna biel, która nadaje charakter całej przestrzeni. Oprócz niej stawia się na inne barwy jasne. Można choćby, jak w stylu skandynawskim, zdecydować się na kolory neutralne (szarości, beże), przełamane ewentualnie jednym akcentem w intensywnym odcieniu. Może to być tekstylne obicie fotela, narzuta i pościel na łóżko lub oryginalny dywan na podłodze.

Ściany i podłogi są zazwyczaj stonowane, neutralne w odbiorze, przez co tworzy się przyjemną przestrzeń do wypoczynku oraz regeneracji siły.

Sypialnia w stylu minimalistycznym powinna być wyposażona w solidne i trwałe meble, gwarantujące wygodę korzystania z tego pomieszczenia. Podstawą są oczywiście łóżko, szafy i nowoczesne komody. Najczęściej stawia się na produkty z drewna lub metalu, w jednorodnym kolorze (np. bieli lub szarości). Naturalne surowce nie przytłaczają pozostałych elementów wyposażenia minimalistycznego, a przy tym podkreślają jego elegancki charakter. Ich neutralność pozwala też zbudować bazę dla ewentualnych, barwnych akcesoriów, które stają się główną dekoracją wnętrza w tym stylu.

Styl minimalistyczny w sypialni – proste i wygodne aranżacje wnętrz

Gdy chce się urządzić sypialnię w stylu minimalistycznym, trzeba zacząć od dobrego projektu, wyboru prostych mebli, dopasowania stonowanych kolorów oraz postawienia na subtelne dodatki. Podstawą jest stworzenie pokoju o wysokiej funkcjonalności, w którym zmieszczą się wszystkie potrzebne przedmioty i sprzęty.

Styl minimalistyczny wykorzystuje proste bryły, dzięki którym sypialnia jest przejrzysta, pełna światła, naprawdę praktyczna. Takie wnętrze idealnie spełnia zatem wymagania, jakie stawia się wobec nowoczesnej i komfortowej sypialni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *