Opublikowano Dodaj komentarz

Nowoczesne szafki nocne – pomysły na aranżację sypialni

nowoczesne szafki nocne

Sypialnia to najbardziej prywatna część każdego domu lub mieszkania, w której chętnie się relaksujemy i wypoczywamy. Za jej przytulność i wygodę w dużej mierze odpowiada dobór właściwego wyposażenia, które łączy ciekawą estetykę oraz funkcjonalność.

Jednym z wprost nieodzownych mebli w sypialniach są niewielkie, ale bardzo ważne nowoczesne szafki nocne. Jak wybrać idealną szafkę z drewna lub płyty? Czym się powinna wyróżniać? Poniżej przedstawimy kilka wskazówek.

Nowoczesne szafki nocne i stoliki do sypialni – do czego służą?

Wydawać by się mogło, że szafki nocne to bynajmniej nie najważniejszy mebel do sypialni. Od nich jednak wbrew pozorom zależy komfort użytkowników pomieszczenia.

Przestrzeń w pobliżu łóżka powinna być spokojna i uporządkowana. Ułatwia to zasypianie i gwarantuje spokojne wyciszenie, bez rozpraszania się tysiącem przedmiotów, znajdujących się ciągle w zasięgu wzroku. Nowoczesne szafki nocne stanowią sposób na to, by ukryć większość przydatnych drobiazgów, a przy tym pozwalają na to, by zawsze mieć je wszystkie pod ręką.

Stoliki i szafki nocne przydają się także do tego, by odłożyć na ich blat rozmaite przedmioty niezbędne podczas wieczornego relaksu. Trafia na nie choćby kubek z herbatą, okulary, książka lub potrzebne lekarstwa.

Szafka czy stolik nocny do sypialni?

W sklepach można obecnie bez trudu znaleźć szeroki wybór takich mebli, jak szafki lub stoliki do sypialni. Jakie rozwiązanie warto wybrać? Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych preferencji oraz ilości dostępnego miejsca.

Stoliki nocne sprawdzają się zwłaszcza w dużych i przestronnych sypialniach, w których każdy przedmiot ma swoje miejsce i nie trzeba walczyć o optymalne wykorzystanie każdego centymetra kwadratowego.

W sypialni, w której jednak nie ma dużo przestrzeni lub pragnie się mieć wiele przedmiotów w zasięgu ręki, lepiej zdecydować się na praktyczne, nowoczesne szafki nocne z szufladami lub półkami.

Jak duża powinna być szafka nocna – parametry mebli do sypialni

Podczas aranżowania sypialni, warto nieco czasu poświęcić na wybór idealnej szafki nocnej. Jaka powinna ona być? Przede wszystkim trzeba znaleźć mebel o odpowiedniej wielkości. W pierwszej kolejności należy sprawdzić wysokość, która powinna być równa wysokości łóżka – blat i materac muszą się znaleźć na tym samym poziomie.

Drugą kwestią są gabaryty samego mebla. Szafki nocne powinny być dopasowane proporcjami do pozostałych elementów wystroju. Należy wybierać takie konstrukcje, które nie ograniczają swobody przemieszczania się lub korzystania z sypialni. Warto również zwrócić uwagę na sposób otwierania szafki, na ilość szuflad oraz to, czy każda z nich będzie się łatwo otwierać i pozwoli na wygodny dostęp do znajdujących się w niej przedmiotów.

Popularne szafki i stoliki nocne nowoczesne – z jakich materiałów powinny być wykonane?

Nowoczesne nocne szafki wytwarza się z różnych materiałów. Zazwyczaj stawia się na solidne konstrukcje, dlatego większość mebli produkuje się z drewna lub solidnej płyty. Niekiedy pojawiają się również konstrukcje z metalu i szkła lub tworzyw sztucznych.

Wybór odpowiedniego modelu zależy oczywiście od wybranej aranżacji oraz prywatnych upodobań właściciela sypialni.

Design nowoczesnych szafek nocnych do sypialni – glamour czy styl skandynawski?

Nie ma obecnie jednego dominującego stylu aranżacyjnego, co stanowi świetną wiadomość dla miłośników rozmaitych tendencji wnętrzarskich.

Dzięki temu na rynku można znaleźć mocno zróżnicowane stoliki nocne. Pojawiają się drewniane konstrukcje retro, w stylu rustykalnym lub prowansalskim. Dużą popularnością cieszą się modele minimalistyczne, skandynawskie i industrialne. Zwolennicy bardziej dekoracyjnych pomysłów na sypialnie, zwrócą się natomiast w stronę art déco lub glamour. Warto przyjrzeć się różnym rozwiązaniom i dobrać model szafki nocnej, pasujący do indywidualnych upodobań, w stylu odpowiednim dla charakteru całej sypialni.

Szafka nocna a oświetlenie sypialni

Szafki nocne nowoczesne do sypialni powinny być wybierane razem z odpowiednim oświetleniem. Lampki nocne przydają się do wieczornego czytania, a także gwarantują wystarczającą ilość światła do przemieszczania się w ciemnościach, bez konieczności włączania mocnych lamp głównych.

Warto dobrać formę i styl szafki do lampki, by uzyskać optymalne i funkcjonalne rozwiązanie, dopasowane do stylu pomieszczenia oraz indywidualnych potrzeb. Jak to zrobić? Przede wszystkim trzeba zadbać o wysokość lampki, która powinna być wyższa o 2-3 centymetry niż stolik nocny lub szafka. Dzięki temu źródło światła nie będzie oślepiało osoby siedzącej na łóżku.

Dodatkowo trzeba też pamiętać o tym, by lampka nocna nie zajęła całego stolika – ograniczy to funkcjonalność oraz sprawia, że przestrzeń przy łóżku zaczyna być chaotyczna i nieuporządkowana.

Nowoczesne szafki nocne do różnych aranżacji wnętrz

Szafki nocne służą do przechowywania rozmaitych akcesoriów oraz dają przestrzeń do chwilowego odłożenia przedmiotów, które chce się mieć pod ręką podczas wieczornego relaksu. Gwarantują komfort korzystania z wnętrz oraz wpływają na jakość wypoczynku.

Jeśli znajdzie się model dopasowany do pozostałych elementów aranżacji sypialni, wówczas buduje się naprawdę przytulną i funkcjonalną przestrzeń, do której miło wracać po długim dniu pełnym obowiązków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *