Sezon grzewczy w domu alergików, astmatyków i osób zmagających się z chorobami reumatycznymi jest niezwykle trudny. Chodzi o nasilone objawy, takie jak kaszel, kichanie, łzawienie, pojawianie się wysypki czy swędzącej skóry. Jakie ogrzewanie dla alergików pozwala zniwelować ten problem? Na co warto postawić, aby sezon grzewczy nie był nadmiernie uciążliwy?
Ogrzewanie dla alergików – promienniki podczerwieni
Spośród systemów grzewczych, które sprawdzają się u domowników z alergiami wymienić można promienniki podczerwieni. Działają one bowiem na zupełnie innej zasadzie niż ogrzewanie konwekcyjne.
Promienniki wykorzystują zjawisko promieniowania podczerwonego, które jest naturalne i bezpieczne dla człowieka. Tutaj w grę wchodzi pochłanianie fal podczerwonych i ich zamiana w ciepło, które zostaje oddane do wnętrza. To niejako domownicy, ściany budynku oraz wszystkie elementy wyposażenia stają się źródłami ciepła.
Ogrzewanie dla alergików w formie promienników pozwala uniknąć unoszenia się kurzu i drobinek zanieczyszczeń w powietrzu. Nie dochodzi bowiem do cyrkulacji powietrza, więc znacząco można ograniczyć rozprzestrzenianie alergenów.
Zalet zastosowania promienników jest jednak znacznie więcej. To zarówno oszczędności w sezonie grzewczym, jak i utrzymanie temperatury na stałym poziomie przez długi czas, bez występowania różnic między podłogą a sufitem.
Ogrzewanie podłogowe – zdrowa alternatywa
Z innych systemów grzewczych warto postawić na ogrzewanie podłogowe. Jego instalacja także pozwala ograniczyć cyrkulację powietrza. Wewnątrz odczuwane jest przyjemne ciepło, już od samej podłogi. Nie ma grzejników, na których mógłby zbierać się kurz i zanieczyszczenia.
Grzejnikiem staje się cała powierzchnia podłogi. Pomieszczenia domowe szybko uzyskują pożądaną temperaturę, jest ona rozprowadzana równomiernie, a dodatkowo nie dochodzi do wysuszania powietrza.
Systemy ogrzewania podłogowego również należą do oszczędnych i efektywnych w działaniu. Zyskują zatem nie tylko alergicy, ale i domowy budżet.
O czym należy pamiętać?
Jeśli w domu ogrzewanie odbywa się za pomocą klasycznych typów grzejników, należy pamiętać o ich regularnym czyszczeniu. Ponadto warto ustawiać nieco niższą temperaturę, ponieważ maksymalne nagrzewanie oznacza spore wydatki i nieustanne krążenie powietrza wraz z kurzem, roztoczami i szeregiem alergenów.
Planując ogrzewanie
Nie zawsze jest możliwość lub chęć, by zainstalować ogrzewanie podłogowe lub promienniki podczerwieni. Co w takim przypadku? Można się rozejrzeć za nowoczesnymi grzejnikami elektrycznymi, które będą równie wydajne, ale przynajmniej w pewnym stopniu ograniczą nasilanie objawów alergicznych.
Warto wybierać grzejniki drabinkowe. Mogą to być również modele z płaską obudową, którą łatwiej utrzymać w czystości. Nie brakuje ponadto grzejników, które mają zdejmowaną obudowę lub nadają się do odsunięcia od ściany na czas czyszczenia.
Sezon grzewczy zawsze wiąże się z przesuszonym powietrzem, dlatego dobrze jest rozważyć zakup nawilżacza powietrza. Dostępne produkty nadają się do zastosowania w małych i dużych pomieszczeniach. Są łatwe w obsłudze, estetyczne i mogą posiadać dodatkowe funkcje, na przykład oczyszczania powietrza.
Jakie zatem ogrzewanie dla alergików? Podłogowe lub mające formę promienników podczerwieni, a gdy w grę wchodzi klasyczny typ – nowoczesne, wydajne w działaniu i o dodatkowych funkcjach. Uciążliwe objawy można zminimalizować bez utraty komfort termicznego. Wystarczy odpowiedni produkt.