Zarówno małe, jak i niestandardowo niskie pomieszczenia są trudne w urządzaniu. Nie można zapominać o ich funkcjonalności i estetyce, jednocześnie mając na uwadze, że wskazane jest ograniczenie stosowania nadmiaru elementów wyposażenia.
Nie obejdzie się tutaj bez oświetlenia. Jak jednak dobrać lampy, by należycie spełniały swoje funkcje, były ozdobą, a do tego nie przytłaczały ograniczonej powierzchni?
Prostota i minimalizm
Im mniejsza przestrzeń, tym większą uwagę zwraca się na uporządkowanie, minimalizm i brak zbędnych ozdób na rzecz spójnej aranżacji. Dużą rolę odgrywa tutaj oświetlenie, z którego nie można zrezygnować.
Skoro małe i niskie pomieszczenia nie lubią chaosu oraz nazbyt dużych form, stawia się na skromne, proste i przede wszystkim funkcjonalne lampy. Zamiast żyrandoli i klasycznych lamp wiszących lepiej postawić na plafony. Te praktyczne i dekoracyjne, a nawet w designerskich wykonaniach, można znaleźć w sklepie Lampy.it.
Plafon to oświetlenie uniwersalne, które nadaje się do zamontowania na suficie i na ścianie. Może zatem spełniać zarówno rolę oświetlenia głównego, wspomagającego, jak i typowo dekoracyjnego. Niemalże płaska forma nie zabiera zbędnie ograniczonej przestrzeni, za to gwarantuje równomierne oświetlenie. Światło, które się odbija od sufitu dodatkowo daje wrażenie optycznego powiększenia przestrzeni.
Kinkiety w roli lampy bocznej
Oświetlenie dodatkowe bądź boczne przydaje się praktycznie w każdym pomieszczeniu. Jego zadaniem jest doświetlanie szczelin, półek, małych fragmentów przestrzeni, wąskich i nietypowo położonych miejsc, do których nie dociera światło główne.
Tę funkcję doskonale spełniają kinkiety. Można je zainstalować po obu stronach lustra – zarówno w łazience, w strefie umywalkowej, jak i przy lustrze zamontowanym w przedpokoju. Kinkiet sprawdza się w sypialni – zamontowany nad wezgłowiem łóżka lub stolikiem nocnym, na którym spełnia rolę klasycznej lampki nocnej. Pozwala zatem na wieczorne czytanie przed snem. Oferuje również na tyle wyrazistą, a zarazem subtelną wiązkę światła, że wyjście do toalety w nocy nie sprawia problemu i nie ma ryzyka obudzenia osoby śpiącej obok.
Lampy stołowe – ciekawy sposób na praktyczną dekorację
Za aranżację każdego wnętrza w dużej mierze odpowiada oświetlenie. To ono podkreśla najciekawsze elementy wystroju, maskuje defekty architektoniczne, ponadto uczestniczy w tworzeniu klimatu danego wnętrza bądź określonej przestrzeni.
W małym i niskim pomieszczeniu można postawić na dekoracyjne i praktyczne lampy stołowe. Świetnie się prezentują ustawione na niskiej komódce, a gdy światło odbija się w zawieszonym nad meblem lustrze, wnętrze zyskuje na głębi i wrażeniu optycznego powiększenia.
Harmonijny wystrój i spójne oświetlenie
W niewielkich i niskich pomieszczeniach wskazany jest nie tylko minimalizm, lecz również spójny charakter każdego wnętrza. Najmniej skupiamy się na wyborze lamp, a to spory błąd. Powinniśmy bowiem baczną uwagę zwracać na ich estetykę. Wszystkie lampy zastosowane w pomieszczeniu powinien łączyć chociaż jeden wspólny element, aby całość była spójna i harmonijna.
Klasyczne rozwiązanie to wybór oświetlenia sufitowego i bocznego z jednej serii. Alternatywa, która pozwala na bardziej nowoczesny i designerski ton wnętrza, to zastosowanie lamp z innych serii, ale np. o tym samym kolorze, kształcie lub dominującym materiale.
Kluczem do sukcesu jest wspomniana równowaga. Liczą się minimalizm, harmonia i umiar.