Opublikowano Dodaj komentarz

Pokój dla bliźniaków – jak urządzić?

Urządzenie pokoju dla dziecka potrafi być nie lada wyzwaniem. Co zrobić jednak, gdy równocześnie trzeba zaaranżować przestrzeń dla dwójki maluchów, zapewniając bliźniakom pełen komfort, swobodę oraz tworząc miejsce odpowiadające ich indywidualnym upodobaniom estetycznym? Wbrew pozorom urządzenie pokoju dla bliźniaków jest możliwe.

Jak zaplanować pokój dla dwójki dzieci? Jakich mebli najlepiej użyć, by pomieszczenie było estetyczne i praktyczne? Kilka wskazówek znajdziecie poniżej.

Urządzanie pokoju dla bliźniaków – największe trudności

Choć bliźnięta mogą być do siebie bardzo podobne fizycznie, to często miewają bardzo różne charaktery i chcą nieustannie manifestować swoją niezależność. Dotyczy to również aranżacji pokoju, w którym wspólnie mieszka rodzeństwo.

W takich momentach rodzice stają przed trudnym wyzwaniem połączenia różnych elementów i potrzeb, by stworzyć spójną wizualnie przestrzeń, która będzie w pełni bezpieczna i wygodna, a przy tym wyróżni się przyjemnym dla oka wyglądem. Jak to zrobić dobrze? Trzeba perfekcyjnie zaplanować całe pomieszczenie, wyznaczając w nim konkretne strefy.

Pokój dla bliźniąt – odrębna przestrzeń dla każdego z dzieci

Wielu rodziców, gdy planuje aranżację pokoju bliźniaków, decyduje się na podzielenie dostępnej przestrzeni na pół. Wówczas każde z dzieci zyskuje swoją własną niezależną część, w której znajduje się jego łóżko, biurko, szafa na ubrania oraz półki na zabawki.

Co można zyskać dzięki takiemu rozwiązaniu? Całkowite rozdzielenie przestrzeni sprawia, że bez większego trudu da się wprowadzić oddzielne elementy wyposażenia i ozdoby dla każdego z dzieci. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie na zbliżone wizualnie meble, udekorowane jednak nieco innymi, spersonalizowanymi dodatkami, które pobudzają dziecięcą wyobraźnię.

Pokój bliźniaków – jak stworzyć miejsce dla chłopca i dziewczynki?

Podział na dwie odrębne części, gdy chce się urządzić pokój bliźniaków, sprawdza się wręcz idealnie, jeśli tworzy się przestrzeń dla dzieci o bardzo różnych charakterach albo pragnie się wprowadzić inne dekoracje dla chłopca i dziewczynki.

Dzięki odseparowaniu części wnętrza dla chłopca i dziewczynki, w każdej strefie można wprowadzić odrębne motywy i różne kolory, dopasowane do indywidualnych upodobań każdej z pociech. Dzięki temu dziecięcy pokój jest w pełni funkcjonalny i może pomieścić w sobie dwie zupełnie różne aranżacje.

Urządzanie pokoju bliźniaków – podział na strefy funkcyjne w aranżacji wnętrz dla dwójki dzieci

Pokój dla bliźniaków można jednak podzielić inaczej, wprowadzając wspólne miejsce przeznaczone do zabawy, odpoczynku i snu. W tym modelu ustawia się obok siebie dwa biurka do odrabiania lekcji, tworzy się wspólny regał na zabawki, a niekiedy nawet wprowadza się jedną szafę.

Wszystkie meble w tym wariancie są utrzymane najczęściej w tej samej formie i kolorystyce, z neutralnymi dekoracjami, by zachować spójność przestrzeni. Jeśli nie dysponuje się zbyt dużym metrażem, by urządzić pokój dziecięcy, zamiast dwóch łóżek, można nawet zdecydować się na łóżko piętrowe, które często jest wielką atrakcją, zwłaszcza dla najmłodszych dzieci, a przy tym pozwala zaoszczędzić przestrzeń, by maluchy miały więcej miejsca do nauki i zabawy w ciągu dnia.

Pokój bliźniaków – jakie dodatki przydają się przy urządzaniu pokoju dla dzieci?

Gdy urządza się jeden pokój dla dwójki dzieci, kluczem do pięknej aranżacji są najczęściej dodatki. Podstawowe wyposażenie bywa zbliżone, a to właśnie akcesoria dekoracyjne budują odrębność przestrzeni każdego z dzieci.

Jakie dodatki warto wykorzystać w takim pokoju? Ciekawe efekty można uzyskać dzięki tapetom w piękne wzory, które nakleja się tylko na wybrane części ścian. Warto również pokusić się o dekoracyjne naklejki na meble, które pozwalają łatwo spersonalizować przestrzeń bez nadmiernych kosztów. Dodatkowo w razie potrzeby można je szybko usunąć i wymienić na inny, bardziej odpowiedni w danym momencie deseń.

Bardzo przydają się rozmaite kosze i skrzynki, wykonane z metalu, tworzyw sztucznych lub plecionek. To w nich bliźniaki mogą ukryć swoje skarby, zabawki i inne przedmioty, by zawsze były pod ręką. Tego typu dodatki to jedno z bardziej funkcjonalnych rozwiązań, gdyż w łatwy sposób pozwalają utrzymać porządek w pokoju dziecięcym.

Można również zdecydować się na rozmaite przedmioty dekoracyjne, pamiętając jednak, by ich nadmiar nie sprawił, że pokój dla dzieci stanie się zbyt zagracony i niepraktyczny.

Pokój dla bliźniaków – idealne miejsce do nauki i zabawy dla dwójki rodzeństwa

Bliźniaki to podwójne szczęście dla rodziców, choć wyposażenie pokoju dla dwójki rodzeństwa to tak naprawdę nie lada wyzwanie dla dorosłych. Trzeba bowiem stworzyć przestrzeń do spania, zabawy i nauki dla dzieci, a także zapewnić miejsce do indywidualnego rozwoju, pasji oraz własnych potrzeb każdej z pociech. A to wszystko na ograniczonym metrażu.

Nie oznacza to jednak, że stworzenie pokoju dla bliźniaków nie jest możliwe. Wystarczy tylko znaleźć ciekawy pomysł, wybrać wysokiej jakości meble, wykonane z bezpiecznych materiałów, zadbać o spersonalizowane dodatki, dopasowane do upodobań dzieci, by maluchy w takim pokoju czuły się naprawdę dobrze i komfortowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *