Opublikowano Dodaj komentarz

Regał drewniany do salonu – jak urządzić piękny pokój dzienny?

regał drewniany do salonu

Nowoczesne salony spełniają wiele funkcji równocześnie. Oznacza to, że powinny się w nich znaleźć mocno zróżnicowane meble, by zapewnić pełen komfort użytkowania całej przestrzeni. Jednym z elementów wyposażenia, na które decyduje się wiele osób, są efektowne regały drewniane, które potrafią wpisać się w niejedną, modną aranżację.

Czy regał drewniany w salonie to dobre rozwiązanie? Do czego może się on przydać? Jak połączyć go z innymi elementami wystroju? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

Regał drewniany do salonu – do czego go wykorzystać?

Gdy aranżuje się salon, półki, szafy i regały to jedne z podstawowych rodzajów wyposażenia, które kupuje się w pierwszej kolejności. Skoro w salonie spędzamy bowiem dużo czasu oraz jest to w zasadzie jedno z podstawowych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu, to także przechowuje się w nim sporo przedmiotów, dla których trzeba znaleźć odpowiednie miejsce.

Do tego właśnie może posłużyć praktyczny regał drewniany. Ustawia się na nim praktyczne drobiazgi luzem lub w pudełkach i koszykach. W wielu domach drewniane regały pełnią w salonie funkcję rodzinnej biblioteczki na książki dla dużych i małych czytelników.

Niekiedy piękne regały sprawdzają się jako półki na kwiaty lub miejsce do ustawienia rozmaitych dekoracyjnych przedmiotów – figurek, porcelany i rzeźb, zdjęć albo innych bibelotów. Tym samym stają się meblem o mocno dekoracyjnym charakterze.

Nowoczesne i tradycyjne regały drewniane – różne oblicza konstrukcji

Na rynku można znaleźć szeroki wybór produktów. Pojawiają się designerskie, nowoczesne regały o nietuzinkowym kształcie. Z drugiej strony bez trudu da się także znaleźć niejeden klasyczny regał, idealnie wpisujący się w aranżacje retro (np. w stylu prowansalskim). Wybór konkretnej konstrukcji zależy oczywiście od upodobań użytkowników oraz aranżacji wnętrza.

Najczęściej regały drewniane to meble, składające się z kilku otwartych półek. Zdarzają się jednak rozwiązania z drzwiczkami, za którymi można ukryć niektóre przedmioty, by utrzymać większy porządek w pomieszczeniu. Niekiedy pojawiają się regały łączące oba typy. Wówczas najczęściej w dolnej części występuje moduł zabudowany, do przechowywania większej liczby rzeczy, a na górne, otwarte półki trafiają wyeksponowane przedmioty dekoracyjne.

Z jakiego litego drewna produkuje się modne regały?

Regały do salonu powinny nie tylko pięknie się prezentować, ale też być bardzo wytrzymałe, zwłaszcza gdy planuje się ustawiać na nich ciężkie przedmioty, jak choćby książki.

Dlatego na rynku najczęściej spotyka się regały wykonane z drewna litego. Wykorzystuje się do tego choćby: dąb, jesion, klon, sosnę lub olchę. Właśnie te gatunki wyróżniają się wysoką odpornością na uszkodzenia i trwałością, a także pięknym wyglądem, co chętnie podkreśla się w nurtach wnętrzarskich stawiających na naturalność, jak styl skandynawski, boho lub industrialny. Drewniany regał z takiego materiały przetrwa bez trudu długi czas.

Zdecydowanie tańszym wariantem niż regał drewniany, są meble z płyty, na którą nakleja się tylko okleiny imitujące powierzchnię drewnianą. Łatwo znaleźć rozwiązanie w satysfakcjonującym kolorze, z ciekawym deseniem i fakturą. Trzeba jednak pamiętać, że wytrzymałość takich konstrukcji jest niższa niż w przypadku regałów z litego drewna.

Drewniane regały do pokoju dziennego w najmodniejszych stylach aranżacyjnych

Drewniane meble i inne akcesoria z tego materiału cieszą się obecnie olbrzymią popularnością. Stylowe regały spotyka się w zasadzie w każdej modnej aranżacji salonu. Dzięki temu coś dla siebie znajdą miłośnicy naprawdę zróżnicowanych tendencji.

Regały drewniane skandynawskie w każdym domu – minimalistyczne pomieszczenia do życia

Największą popularnością cieszą się obecnie nowoczesne meble drewniane w stylu skandynawskim. Regały utrzymane w tym nurcie są skrajnie proste, oparte na podstawowych bryłach geometrycznych.

Chętnie pozostawia się lite drewno w naturalnym kolorze, z widocznym rysunkiem słojów, który staje się jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych całego mebla. Takie produkty idealnie wpisują się nie tylko we wnętrza w stylu skandynawskim. Można je ustawić w zasadzie we wszystkich pomieszczeniach boho, klasycznych i minimalistycznych.

Eleganckie regały w nurcie glamour w modnym wnętrzu

Zupełnie inaczej prezentują się drewniane regały w stylu glamour, które chętnie ustawia się w niejednym pomieszczeniu. Bywają modele w pełni otwarte, z drzwiczkami i nawet szufladami. Najczęściej są to meble nawiązujące wyglądem do designu z dawnych epok. Wyróżniają się zatem zastosowaniem szlachetnych gatunków drewna oraz ciekawymi zdobieniami, w tym niekiedy nawet złoconymi ornamentami.

Taki regał to świetny sposób na zbudowanie nastrojowego pokoju, w którym każdy przedmiot ma swoje miejsce, a przestrzeń wyróżnia się ponadczasową elegancją.

Białe regały do salonu prowansalskiego a efektowne pomieszczenie

Ciekawym rozwiązaniem do salonów retro jest postawienie na styl prowansalski. W tym przypadku jednym z założeń jest wprowadzenie do pomieszczenia mebli starych lub stylizowanych na rozwiązania vintage. Większość konstrukcji, w tym również regały, powinna być pomalowana na biało i przecierana, by dać wrażenie wyposażenia, na którym odcisnął się już ząb czasu.

Białe regały drewniane idealnie dopełniają wyposażenie pokoju dziennego. Chętnie stosuje się je także w innych wnętrzach – to wręcz obowiązkowy element do kuchni, jadalni, sypialni lub innych części domu i mieszkania, w których pragnie się odtworzyć ducha południa Francji.

Regał drewniany nie tylko do pokoju dziennego – modne półki z drewna w każdym pomieszczeniu

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, drewniane regały to bynajmniej nie tylko domena modnych salonów. Tego typu funkcjonalne meble idealnie sprawdzają się także w innych przestrzeniach. Gdzie je wykorzystać?

W kuchni, jadalni i spiżarni regały przydają się na rozmaite akcesoria i produkty spożywcze, a także do przechowywania zastawy stołowej, ustawionej jako dekoracja wnętrz. W sypialni na regale można ułożyć książki, dokumenty lub inne prywatne drobiazgi, które pragnie się mieć pod ręką. W łazience drewniany regał warto wykorzystać do przechowywania kosmetyków albo jako półkę na ręczniki. Mebel w przedpokoju świetnie sprawdza się jako miejsce na czapki, szaliki i rękawiczki albo inne przedmioty w pudełkach, na które zabrakło miejsca w innych częściach domu.

Drewniany regał do salonu, czyli jak zbudować mieszkanie z klasą?

Drewniany regał do salonów to konstrukcja o wielu obliczach. Warto znaleźć mebel idealnie wpisujący się w całą aranżację i wykonany z takiego drewna, jak inne elementy wystroju, czyli na przykład stoliki, krzesła czy szafy. Wszystkie produkty powinny być zrobione z materiału w pasującej do siebie kolorystyce. Wówczas tworzy się spójną wizualnie przestrzeń o sporych walorach dekoracyjnych. A w takim wnętrzu zdecydowanie przyjemniej spędza się czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *