Opublikowano Dodaj komentarz

Salon w stylu angielskim – jakie meble wybrać?

Styl angielski wyróżnia się ponadczasową elegancją. Rozwiązania tego typu perfekcyjnie sprawdzają się w pomieszczeniach wypoczynkowych, dlatego wiele osób aranżuje w tym duchu domowe pokoje dzienne.

Jak powinien wyglądać elegancki salon w stylu angielskim? Jakie wyposażenie i dodatki do niego wprowadzić, by uzyskać optymalny efekt? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Salon w stylu angielskim – najważniejsze wyznaczniki nurtu

Pomieszczenia urządzone w stylu angielskim wyróżniają się połączeniem klasycznych rozwiązań, wyposażenia retro, z elegancją i przyjemną przytulnością. To przestrzenie czerpiące mocno z angielskiej klasyki wnętrzarskiej.

Aranżacje mogą mieć wiele twarzy – od nawiązań do wiejskich rezydencji z angielskiej prowincji, przez styl kolonialny, do pięknych apartamentów, wykorzystujących elementy znane z nurtu wiktoriańskiego. To wszystko łączy się z nowoczesnymi produktami i praktycznym wyposażeniem, by zapewnić użytkownikom pełen komfort i wygodę w codziennym funkcjonowaniu w danej przestrzeni.

Piękny salon w stylu angielskim wymaga zastosowania wysokiej jakości materiałów, w tym choćby pięknego egzotycznego drewna (podłogi, okładziny ścienne), rattanu i wikliny (dodatki). Uzupełnia się je oczywiście efektownymi meblami w dawnym stylu o dekoracyjnej, mocno zdobionej formie. Tak tworzy się zaciszny, przytulny klimat, wprost idealny do wnętrz o charakterze rekreacyjno-reprezentacyjnym.

Czy zatem można się dziwić, że tak chętnie po aranżacje w stylu angielskim sięgają zwolennicy tradycyjnych, eleganckich rozwiązań?

Styl angielski nowoczesny – kolory do modnego wnętrza

Jaki jest angielski salon? To miejsce, w którym z wielkim szacunkiem wykorzystuje się naturalne materiały, jak drewno i kamień, by połączyć je z eleganckim wyposażeniem i dodatkami najwyższej klasy. W pokoju dziennym nie może zabraknąć wzorzystych, połyskujących tkanin, w spokojne pasy bądź w subtelne, dekoracyjne motywy roślinne.

We wnętrzach w stylu angielskim ciepłe, przygaszone odcienie naturalnych materiałów współistnieją z mocniejszymi kolorami. Często pojawiają się ciemne brązy, zielenie butelkowe, szlachetne bordo lub fiolety. To one często wpływają na zbudowanie przestrzeni, która równocześnie jest przytulna i elegancka.

Angielski salon – jakie meble się w nim sprawdzą?

W salonie angielskim prawdziwym sercem wyposażenia są wypoczynkowe meble tapicerowane. Czym wyróżniają się sofy i fotele w stylu angielskim? To przede wszystkim meble z mnogością pięknych detali ozdobnych w stylu wiktoriańskim lub georgiańskim. Chętnie wprowadza się rozwiązania vintage bądź meble stylizowane, nawiązujące do produktów w dawnym duchu. W obu przypadkach drewniane konstrukcje łączy się z połyskującymi tkaninami w efektowne wzory.

Oprócz nich, w angielskich salonach często pojawiają się pikowane sofy w typie Chesterfield, które stanowią wręcz znak rozpoznawczy pokojów dziennych, utrzymanych w tej tendencji. Takie produkty chętnie wprowadza się też do ponadczasowych, eleganckich gabinetów w angielskim stylu, gdzie zdecydowanie nie może zabraknąć takiego wyposażenia, jak modne fotele i kanapy.

Styl angielski to też efektowne szafy i komody z przeszklonymi półkami. To na nich ustawia się rozmaite drobiazgi lub przedmioty ozdobne, które budują indywidualny charakter takiej aranżacji i sprawiają, że pokój dzienny staje się jeszcze przytulniejszy.

Modny pokój dzienny w angielskim stylu – dodatki i akcesoria dekoracyjne

W salonie angielskim nie da się zbudować pełnej aranżacji bez modnych dodatków i akcesoriów dekoracyjnych. To one budują klimat i funkcjonalność całej przestrzeni.

Powszechnie stawia się na bogactwo form w ramach stylu angielskiego. Szczególnie ciekawe wykończenie elementów wyposażenia może mieć rzeźbione detale, malowane, złocone lub pokrywane srebrną farbą.

Ważną rolę odgrywają efektowne tekstylia. Są to oczywiście wspomniane wcześniej połyskujące tkaniny we wszechobecne kwiaty i motywy roślinne. Pojawiają się one na obiciach foteli i sof, pufach, dywanach i dekoracyjnych poduszkach. Warto również znaleźć w angielskich wnętrzach długie zasłony, które sprawiają, że nawet w zimowe dni w salonie panuje ciepły i nastrojowy klimat.

Oświetlenie w stylu angielskim – bogactwo wzorów i budowanie nastroju w stylu angielskim

Salon angielski nie może się obyć bez odpowiednich produktów oświetleniowych. Podstawę stanowią oczywiście dekoracyjne lampy główne, a zwłaszcza kryształowe żyrandole albo lampy wiszące z abażurami z połyskujących tkanin. Dostarczają światło i stanowią kluczowy element dekoracyjny dla całego pomieszczenia lub jego wybranej części.

Chętnie wykorzystuje się także stylowe oświetlenie dekoracyjne, dające delikatne światło. W tej roli idealnie sprawdzają się lampy stojące podłogowe i stołowe z tekstylnymi abażurami, dzięki którym do pomieszczenia dociera mocno rozproszone, ciepłe światło, budujące przyjazny nastrój do relaksu.

Przytulny salon w stylu angielskim – efektowna i ponadczasowa aranżacja do pokoju dziennego

Luksusowy sznyt w salonie może być naprawdę przytulny i przyjazny dla użytkowników, zwłaszcza gdy postawi się na tak modne aranżacje w stylu angielskim. Eleganckie materiały, nawiązanie do klasycznych form dekoracyjnych oraz zastosowanie wygodnych mebli, sprawiają, że salon w stylu angielskim tworzy zaciszny zakątek, do którego każdego dnia wraca się z prawdziwą przyjemnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *