Opublikowano Dodaj komentarz

Salon w stylu nowojorskim – co musi się w nim znaleźć?

salon w stylu nowojorskim

Salon stanowi centrum domu i powinien łączyć uniwersalny komfort z indywidualnością mieszkańców danej przestrzeni. Istnieje wiele ciekawych stylów aranżacyjnych, które pozwalają wydobyć z niego to, co najlepsze. Jednym z nich jest niezmiernie ostatni popularny nurt nowojorski.

Czy rzeczywiście salon w stylu nowojorskim może sprawdzić się w mieszkaniach lub domach nad Wisłą? Jak go wykorzystać i jakie dodatki wybrać, by uzyskać rozwiązania wpisujące się w potrzeby nowoczesnych użytkowników. Praktyczne wskazówki i inspiracje przedstawimy poniżej.

Styl nowojorski w salonie a modne mieszkanie – kilka słów wstępu na temat aranżacji wnętrza

Jeśli pragnie się wykorzystać elementu stylu nowojorskiego w aranżacji wnętrz, warto najpierw zrozumieć jego istotę. Skąd wziął się styl nowojorski? Jego początki sięgają czasów tuż po II Wojnie Światowej, gdy w Nowym Jorku zaczęto masowo wykorzystywać przestrzenie pofabryczne, magazyny, szkoły lub budynki instytucji publicznych na potrzeby mieszkaniowe. W efekcie powstały duże i wygodne wnętrza, z wielkimi oknami oraz otwartymi przestrzeniami do podziału na poszczególne strefy funkcjonalne.

Z czasem styl zaczął nabierać coraz bardziej eleganckiego wyrazu, łącząc elementy stare, poddane rewitalizacji, z nowoczesnymi o sporych walorach dekoracyjnych. Ta różnorodność to prawdziwy znak rozpoznawczy wnętrz w stylu nowojorskim.

Wnętrza w stylu nowojorskim – co je wyróżnia?

Jaki jest salon w stylu nowojorskim? To przede wszystkim eleganckie centrum domu lub mieszkania, o wybitnie reprezentacyjnym charakterze. Wykorzystuje elementy stare i nowe, by stworzyć ciekawe efekty dekoracyjne, a przy tym zachować wysoką funkcjonalność.

Warto jednak wspomnieć o tym, że styl nowojorski to tak naprawdę zbiór różnych tendencji, które można wykorzystywać na milion sposobów, by w efekcie stworzyć przestrzenie dedykowane konkretnym odbiorcom i współgrające z ich trybem życia.

Różne oblicza stylu nowojorskiego – jakie rozwiązania do wnętrza wybrać?

Styl nowojorski może prezentować się różnorodnie. Nie jest to bowiem tendencja jednorodna, a raczej czerpiąca z bieżących możliwości oraz tego, co w danej przestrzeni najciekawsze.

Chętnie pozostawia się w nim stare elementy wyposażenia i wykończenia, jak choćby odkryte, ceglane ściany, podłogi z parkietem ułożonym w jodełkę, a nawet fragmenty ścian lub rozmaitych instalacji, które wyróżniają się ciekawą stylistyką. Ta cecha ściśle wiąże styl nowojorski z przestrzeniami industrialnymi.

Równocześnie w takich wnętrzach stawia się na nowoczesność. Meble mają być wygodne, ciekawe, przykuwające wzrok. Na ścianach umieszcza się dzieła sztuki, plakaty i pamiątki. Warto również postawić na lustra, które optycznie powiększają przestrzeń. Pamiętajmy bowiem o tym, że salon w stylu nowojorskim ma być pełen światła i koloru.

Jakie barwy zatem w takich przestrzeniach pojawiają się najczęściej? Gdy aranżuje się salon w stylu nowojorskim, chętnie wykorzystuje się prostą zasadę: 70% wszystkich barw to jasny beż lub inny kolor neutralny, 20% – barwa uzupełniająca, 10% – dominujący kolor, który przykuwa wzrok i stanowi efektowną dekorację. Takie zaplanowanie kolorystyki ścian i mebli pozwala stworzyć wnętrze o sporych walorach estetycznych, odznaczające się ponadczasową elegancją i przytulnością.

Funkcjonalny salon w stylu nowojorskim – luksus i wygoda na co dzień

Aranżacja w stylu nowojorskim nie może się obyć bez rozmaitych akcesoriów. Podobnie jak w stylu boho, chętnie uzupełnia się wnętrze o wszelkie dodatki, jak zdjęcia, plakaty lub pamiątki. Bez nich trudno urządzić przytulną i piękną przestrzeń. Chętnie wprowadza się także rośliny w dużych donicach, dzięki którym miejsce staje się jeszcze przyjemniejsze dla domowników i odwiedzających ich gości.

A co z meblami? W tym przypadku panuje spora dowolność. Styl nowojorski zakłada bowiem eklektyczne łączenie rozmaitych tendencji, dla uzyskania optymalnego komfortu i ciekawego, indywidualnego wnętrza. Można na przykład połączyć nowoczesny stolik kawowy ze stali i szkła z babcinym fotelem w wielkie kwiaty. Zabytkowa sofa w stylu Ludwika XVI obita aksamitem niejednokrotnie sąsiaduje z minimalistyczną lampą skandynawską w wyrazistym kolorze. Pluszowe zasłony można zestawić ze skrajnie prostym wyposażeniem takim, jak na przykład drewniana szafa w naturalnym kolorze surowca.

Wszystkie elementy mają spełniać jedną funkcję – tworzyć przytulne i eleganckie wnętrze, w którym chce się spędzać czas.

Wnętrze w stylu nowojorskim – różne typy aranżacji do salonu

Salon w stylu nowojorskim, jak już wspomnieliśmy wcześniej, nie jest jednorodny i chętnie czerpie z rozmaitych tendencji wnętrzarskich.

Ma sporo wspólnego z eleganckim, choć nieco surowym, stylem Hampton oraz tendencjami francuskimi, które łączy się przewrotnie z nurtami loftowymi. Niekiedy do wnętrz wprowadza się także elementy etno i boho, które przełamują poważną elegancję, ocieplając nieco salon i sprawiając, że staje się on przyjazny dla użytkowników.

Zdarzają się jednak odmiany salonów w stylu nowojorskim, w których dominuje wyszukane i ponadczasowe art déco – z pełną symetrią, wypolerowanymi metalami, szklanymi kloszami lamp oraz geometrycznym wyposażeniem z egzotycznych materiałów.

Możliwości jest naprawdę sporo, więc każdy może zbudować salon nowojorski na miarę swoich potrzeb.

Styl nowojorski – sposób na piękną przestrzeń w każdym domu

Salon w stylu nowojorskim może być tak różnorodny, jak samo miasto – multikulturowe, o wielu tradycjach, które nieustannie się przeplatają. Wnętrza nowojorskie są zatem równocześnie eleganckie i proste, wygodne i industrialne, eklektyczne i spójne wizualnie.

Tak wiele współgrających tendencji sprawia, że styl ten pokochało duże grono użytkowników, widzących w nim rozwiązanie dla osób aktywnych, o szerokich horyzontach. Salon staje się dla nich prawdziwym pępkiem ich własnego, różnorodnego świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *