Opublikowano Dodaj komentarz

Stół w salonie + jak go udekorować?

Stół w jadalni lub salonie to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia. Przy nim spożywa się posiłki, pracuje, relaksuje. To na stół lub niewielki stolik odkłada się przydatne drobiazgi. Nie jest to jednak wyłącznie mebel praktyczny. Potrafi stać się również efektowną ozdobą wnętrza. Zwłaszcza gdy zadba się o ciekawe dekoracje stołu.

Jakie dekoracje warto wykorzystać, by ciekawie i stylowo ozdobić stół w salonie? Kilka pomysłów przedstawimy w dalszej części tekstu.

Stół czy stolik do salonu – jaki mebel wybrać?

Stół do salonu to niezbędny element wyposażenia, który musi pojawić się we wnętrzu. Wybór odpowiedniego mebla zależy oczywiście od specyfiki przestrzeni.

Jeśli salon pełni wyłącznie funkcję rekreacyjno wypoczynkową, a w jego centrum znajduje się zestaw mebli wypoczynkowych, wówczas warto postawić po prostu na ławę lub stolik kawowy. Jeżeli natomiast pokój dzienny jest równocześnie salonem i jadalnią, wtedy trzeba znaleźć miejsce na pełnowymiarowy stół do salonu i krzesła wokół niego, by zbudować miejsce do komfortowego spożywania posiłków oraz organizacji eleganckich spotkań towarzyskich. Niekiedy zdarza się, że w salonie ustawia się dwa stoły (duży i kawowy), które wydzielają poszczególne strefy funkcyjne.

Wielkość i kształt salonu wpływają na wybór odpowiedniego mebla. W wąskich wnętrzach, w których ustawiono kanapę, ciekawie prezentują się podłużne ławy. W przestronnych salonach spektakularne i eleganckie efekty wnętrzarskie uzyskuje się, gdy ustawi się w nich stół okrągły.

W każdej z wymienionych sytuacji stół staje się centrum pomieszczenia. Warto zatem zadbać o to, by prezentował się jak najlepiej. Trzeba oczywiście znaleźć mebel, który wpisuje się w całościową aranżację. Na nim powinno się także ustawić ciekawe dekoracje, by stół prezentował się zawsze świetnie, nie tylko podczas rodzinnych uroczystości.

Dekoracja na stół do salonu – siła w różnorodności

Co powinno wyróżniać dekoracje na stół w salonie? Przede wszystkim należy zadbać o to, by ozdoby, które trafią na blat stołu, były w pełni dopasowane do wyposażenia i całej aranżacji w salonie. Nie powinny one konkurować z pozostałymi elementami, a ciekawie uzupełniać wystrój.

Jeśli chce się udekorować w salonie stół, trzeba stosować się do zasad, którymi rządzi się konkretny styl. Inne ozdoby trafiają na blat stołu w stylu minimalistycznym, inne na mebel w stylu klasycznym lub retro. Każda dekoracja na stół do salonu ma sprawdzać się w konkretnej przestrzeni. Należy zadbać o to, by ozdoby wpisywały się w te same nurty co meble pod względem formy i kolorystyki.

Jak udekorować i ustawić stół w salonie lub jadalni – porady i inspiracje

Pomysłów na to, by efektownie udekorować stół w salonie lub jadalni jest naprawdę wiele. Poniżej przedstawimy kilka wskazówek, co zrobić, by stół lub stolik zdobił wnętrze zawsze, a nie tylko podczas spożywania posiłków.

Jakie dekoracje na stół do salonu warto wykorzystać? Najpopularniejsze są:

  • obrusy i bieżniki,
  • kwiaty cięte w wazonach, kwiaty doniczkowe,
  • lampy stojące stołowe,
  • świeczniki.

Ustawienie stołu w salonie oraz przygotowanie dekoracji musi iść w parze z całą aranżacją. W salonach w stylu klasycznym, najczęściej stawia się na proste i tradycyjne formy wszystkich elementów. Świetnie prezentuje się na przykład jednobarwny obrus lub bieżnik, a na nim świecznik lub wazon z kwiatami.

Stół w salonie minimalistycznym zazwyczaj nie potrzebuje obrusu. Zamiast niego w centrum stołu lub stolika ustawia się niewielką kompozycję kwiatową (również rośliny doniczkowe), stylowy wazon albo inny przedmiot ozdobny (np. rzeźbę). Ciekawym pomysłem jest umieszczenie na środku prostej lampki stojącej, która nie tylko ozdabia, ale też doświetla cały blat. Podczas spożywania posiłków często wykorzystuje się niewielkie podstawki, które zabezpieczają blat stołu oraz dekorują przestrzeń.

Na stole w salonie w stylu retro wzorzysty obrus to wręcz element niezbędny. Może to być wielobarwna tkanina w kwiaty lub motywy etno. Ciekawym pomysłem są użycie znów modnych koronkowych serwet lub serwetek. Taki stół do salonu lub jadalni nie obędzie się też bez kwiatów we flakonie lub innych dekoracji sezonowych, np. owoców w misie, wielobarwnych, jesiennych liści w dzbanku. Pomysłów jest wiele – można zatem stworzyć przytulną romantyczną aranżację pomieszczenia, przyjazną dla domowników i gości.

Jak ozdobić w salonie stół?

Stół w salonie wydziela strefy funkcyjne, tworzy przestrzeń do spożywania posiłków, przyjmowania gości lub pracy. Każdego dnia spędza się przy nim wiele czasu. Warto zatem zadbać o to, by zawsze prezentował się świetnie. Dostępność mocno zróżnicowanych dekoracji i stylowych mebli do salonu lub jadalni sprawia, że dekorowanie stołu w salonie potrafi być prawdziwą przyjemnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *