Opublikowano Dodaj komentarz

Styl loftowy salon z kuchnią w nowoczesnych mieszkaniach

Styl loftowy salon z kuchnią w nowoczesnych mieszkaniach

Styl loftowy wiąże się ściśle z przestrzeniami postfabrycznymi. Nie oznacza to jednak, że wykorzystuje się go wyłącznie w pomieszczeniach wcześniej przeznaczonych dla przemysłu. Coraz chętniej aranżacje tego typu stosuje się również w nowoczesnym budownictwie, by ciekawie zbudować praktyczne i wygodne wnętrza. Lofty stanowią bowiem połączenie charakterystycznej estetyki z filozofią życia mieszkańców.

Styl loftowy sprawdza się w przestronnych mieszkaniach, w których dysponuje się dużymi, otwartymi wnętrzami. Idealnie nadaje się zatem do pokojów dziennych, łączących funkcję salonu z kuchnią.

Jak je urządzić, by czuć się w nich komfortowo i dobrze? O tym napiszemy poniżej.

Styl loftowy salon z kuchnią – jak urządzić kuchnię z jadalnią w stylu industrialnym?

Styl industrialny od lat cieszy się wielką popularnością. Wywodzi się z mocno zurbanizowanych miast amerykańskich, w których po II Wojnie Światowej zaczęto wykorzystywać pofabryczne przestrzenie do celów mieszkaniowych. Z czasem rozwiązania, wypracowane w takich industrialnych przestrzeniach, weszły na stałe do kanonów wnętrzarskich, stając się ciekawym sposobem na urządzenie kuchni, nie tylko w starym magazynie lub fabryce.

Co wyróżnia kuchnię w stylu industrialnym? Przede wszystkim jest to przestronne pomieszczenie, jasne i pełne światła. Często łączy funkcję kuchni z ogólnodostępnym pokojem dziennym, do wypoczynku, pracy lub rodzinnego spożywania posiłków.

Styl loftowy jest dość surowy. Jego cechą charakterystyczną jest stawianie na konkretne materiały. W kuchni w stylu industrialnym nie stroni się bowiem od konstrukcyjnych materiałów, jak beton i cegły, które pojawiają się w towarzystwie surowego, naturalnego drewna, często o celowo postarzonym wyglądzie.

Dominują stonowane kolory, w tym zwłaszcza szarości i beże, wzbogacone o czerni i biele. Niekiedy stosuje się pojedyncze dominanty kolorystyczne, których zadaniem jest ożywienie przestrzeni. Zdecydowanie chętniej buduje się aranżację nie barwą, a urozmaiceniem faktur. W takich wnętrzach współistnieją obok siebie: gładki beton okładzin ściennych, chropowate cegły oraz gładkie i błyszczące fronty szafek kuchennych.

Pokój dzienny w stylu industrialnym – najważniejsze elementy wyposażenia

Kuchnia z jadalnią w stylu industrialnym jest przestrzenią minimalistyczną i dość prostą. Nie spotyka się w niej nadmiernych dekoracji lub wielu ozdobnych przedmiotów. Mimo to może być ona przytulna i efektowna. Jak to możliwe?

Podstawę aranżacji stanowią oczywiście odpowiednie meble. Nie muszą to być jednak przedmioty tworzące spójny wizualnie zestaw. Znacznie częściej dobiera się różne elementy, pochodzące z rozmaitych źródeł i trendów.

W kuchni i jadalni industrialnej mogą zatem sąsiadować ze sobą minimalistyczne metalowe stoły oraz wysokie taborety. Obok nich ustawia się starą, drewnianą szafę, o widocznych zarysowaniach i defektach. Styl loftowy nie obawia się bowiem patyny czasu, którą wynosi wręcz do rangi istotnego waloru estetycznego.

Gdy aranżuje się wnętrze industrialne, trzeba zadbać nie tylko o meble do kuchni i jadalni, ale również o odpowiednie oświetlenie. Jak już napisaliśmy, kuchnie loftowe wymagają dużej ilości światła (naturalnego i sztucznego). Trzeba zatem wprowadzić do nich odpowiednie lampy. Jakie produkty sprawdzają się w kuchniach w stylu loftowym? Idealne są proste modele z drewna lub metalu. Wiele osób nad wyspę kuchenną wybiera żyrandole, składające się z długich przewodów, zakończonych wyłącznie nieosłoniętymi żarówkami. Pojawiają się także lampy wiszące, kinkiety i modele stojące ze źródłami światła, wokół których rozciągnięto wyłącznie osłonę z cienkiego drucika.

Styl industrialny – różne oblicza tendencji a modne dodatki

Styl loftowy to jednak nie jednorodna tendencja. Tak naprawdę może przybierać rozmaite oblicza, przez co świetnie sprawdza się w różnych przestrzeniach. Kuchnia w stylu industrialnym może być bowiem bardzo surowa i minimalistyczna, z dominacją materiałów konstrukcyjnych oraz skrajnie prostych elementów wyposażenia.

Pojawiają się jednak też warianty ciepłe i przytulne, w których prym wiodą cegły w naturalnym kolorze oraz retro wyposażenie z drewna. W takiej aranżacji można pozwolić sobie na rozmaite dodatki. Stosuje się choćby lustra, rozjaśniające i powiększające optycznie przestrzeń. Jakie inne akcesoria mogą się przydać? Chętnie wiesza się efektowne plakaty. Można wykorzystać przedmioty stylizowane na rozwiązania postfabryczne, które nadają wnętrzu specyficzny klimat.

Kuchnia i salon w stylu industrialnym – sposób na wygodę i funkcjonalność

Modne wnętrza w stylu industrialnym, a zwłaszcza kuchnia z jadalnią, to efektowne i wygodne przestrzenie, w których można poczuć się naprawdę dobrze. Zapewniają wystarczającą przestrzeń do wykonywania wszelkich czynności, a przy tym pięknie się prezentują.

Wprowadzone do kuchni i salonu wyposażenie, jak minimalistyczne stoliki i szafy, wzbogacone o proste i stylizowane dodatki, sprawiają, że aranżacja loftowa cieszy się wciąż wielką popularnością, a nawet powoli zaczyna urastać do miana ponadczasowego klasyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *