Sypialnia ma być przestrzenią do wypoczynku i snu, w której czujemy się dobrze, a także łatwo regenerujemy siły. Dlatego też najczęściej tę część domu lub mieszkania aranżuje się w stylach powszechnie kojarzonych z budowaniem nastroju ciepła i przytulności.
Czy zatem surowy styl industrialny może się sprawdzić w sypialniach? Zdecydowanie tak. Wbrew pozorom dzięki niemu da się stworzyć przestrzeń o wielkich walorach dekoracyjnych, funkcjonalności oraz oryginalnym nastroju.
Jaka powinna być sypialnia w stylu industrialnym? Jakie meble powinny do niej trafić? Odpowiedzi na te pytania oraz inspiracje wnętrzarskie znajdziecie poniżej.
Sypialnia w stylu industrialnym – podstawowe informacje
Styl loftowy, inaczej nazywany industrialnym, wywodzi się z wielkich metropolii, w których około połowy XX wieku zaczęto wykorzystywać opuszczone fabryki do celów mieszkalnych. Tak powstawały nietuzinkowe lofty, różniące się zasadniczo od standardowych domów.
Co je wyróżniało? Przede wszystkim olbrzymie, otwarte przestrzenie. Zamiana hali produkcyjnej lub magazynu na sypialnię, salon lub kuchnię wymagała wielu prac adaptacyjnych. Najczęściej pozostawiano duże, otwarte pomieszczenia, w których tylko wyodrębniano poszczególne strefy funkcyjne.
Jaki jest zatem styl loftowy do sypialni? To połączenie prostych geometrycznych form, surowych materiałów oraz rozległych wnętrz, w których łatwo zmieścić rozmaite typy wyposażenia oraz ciekawe, dekoracyjne dodatki. Nawet jednak przedmioty ozdobne muszą być nieco industrialne, nadgryzione zębem czasu lub wyglądające, jakby wcześniej używano ich w zakładach przemysłowych.
Loft jako sypialnia to także zazwyczaj wysokie okna, często sięgające od podłogi aż do sufitu. Dzięki temu w sypialni w stylu industrialnym jest sporo światła, które tworzy klimat przestrzeni oraz decyduje o jego specyfice.
Wnętrza są najczęściej surowe, choć bynajmniej nie ponure ani nieprzytulne. Decydują o tym zastosowane materiały oraz kolorystyka, którą chętnie wykorzystuje styl loftowy.
Jakie materiały wprowadza się do sypialni w stylu industrialnym?
Co wyróżnia styl industrialny w sypialni? Przede wszystkim różnorodność zastosowanych materiałów. Na ścianach często zostawia się odkryte cegły. Nie muszą być one równe, o idealnie gładkiej powierzchni. Loft to przestrzeń, w której można pozwolić sobie na niedoskonałości lub nadać starym przedmiotom nowe życie.
Nie tylko cegła zalicza się do popularnych materiałów we wnętrzach w stylu industrialnym. Często spotyka się również surowy beton. Wylewa się z niego podłogę lub stosuje gotowe okładziny, dzięki którym każda ściana nabiera nieco przemysłowego charakteru, nie tracąc jednak dekoracyjności. Beton stanowi świetne tło dla rozmaitych typów wyposażenia, jak łóżka lub półki z palet, meble retro z drewna, czyli metalowe krzesła lub komody do sypialni.
Chętnie używa się też elementów z kutego metalu. Dużą popularnością cieszą stoliki kawowe, lampy wiszące i stojące oraz minimalistyczne regały.
Wyposażenie do sypialni w stylu industrialnym – co je wyróżnia?
Jakie jest wyposażenie do sypialni loftowej? Styl industrialny preferuje meble proste, o zgeometryzowanej formie, bez zbędnej dekoracji. Podstawą jest oczywiście wysoka funkcjonalność każdego typu wyposażenia. Walory estetyczne i charakter wynikają przede wszystkim z zastosowanych materiałów – ich faktury lub kolorów.
Zazwyczaj meble w stylu industrialnym są jednobarwne. Stosuje się podstawowe, stonowane barwy, jak czerń, biel i szarości. Niekiedy stawia się na naturalne odcienie materiałów. Świetnie prezentuje się czerwona cegła, mlecznobiałe szkło lub odcienie metalu (srebrzyste lub kolorowe).
Nowoczesne aranżacje sypialni w stylu industrialnym niekiedy bywają jednak mniej surowe. Wiąże się to ściśle z ciekawą tendencją, która łączy dekoracyjność stylów retro z surowością postfabryczną. Tak powstał wariant stylu industrialnego, nazywany modern vintage. Nieobce mu ceglane ściany, betonowe elementy, ale też wiktoriańskie lampy i ciekawe drewniane szafy o ciemnej politurze. Wiele inspiracji tego typu można znaleźć w realizacjach światowej sławy projektantów, którzy chętnie wybierają stare elementy wyposażenia lub modele stylizowane.
Można więc rzec, że styl industrialny daje naprawdę wiele możliwości i pozwala na zbudowanie pięknego, dekoracyjnego wnętrza o wysokiej funkcjonalności.
Industrialna sypialnia jako miejsce do wypoczynku
Współczesny styl industrialny znacząco różni się od pierwszych prób zaadaptowania wnętrz fabrycznych na potrzeby budownictwa mieszkaniowego, choć wciąż oczywiście tworzy się prawdziwe lofty w starych magazynach, które wyróżnia przestronność i surowość bryły.
Wiele osób pragnie jednak wykorzystać styl loftowy w standardowych domach i mieszkaniach. Jak to zrobić? Wystarczy zastosować odpowiednie materiały, jak ściany z cegieł lub betonu, ciekawe, geometryczne wyposażenie (proste łóżka, szafy, stoliki nocne w stonowanych kolorach) oraz dodatki, które sprawiają, że wnętrze nabiera klimatu, wpisując się w światowe trendy oraz gwarantując wygodę korzystania z przestrzeni.
Dobrze zaaranżowana sypialnia industrialna potrafi bowiem zaskoczyć i zachwycić nawet zwolenników klasycznych rozwiązań.