Opublikowano Dodaj komentarz

Szafka RTV pod telewizor – jak wybrać idealną?

szafka rtv pod telewizor

W wielu domach trudno się na co dzień obyć bez telewizora. Dostarcza rozrywki, przydaje się do nauki lub relaksu. Aby móc w pełni korzystać z jego funkcji, warto zbudować praktyczną przestrzeń wokół niego.

Do tego przydają się odpowiednie meble, a zwłaszcza stolik lub szafka RTV. W dzisiejszym tekście przedstawimy kilka wskazówek, jak wybrać najlepsze rozwiązanie.

Szafka RTV pod telewizor w salonie – nie tylko podstawka pod ekran

Meble RTV wykorzystuje się niemal w każdym domu. Zazwyczaj ustawia się je w salonie lub ogólnym pokoju dziennym, który łączy kuchnię, salon i jadalnię. Niekiedy wprowadza się je także do sypialni, by móc spokojnie obejrzeć ciekawy film tuż przed snem.

Szafki pod telewizor przede wszystkim służą do ustawienia na nich ekranu. Przydają się jednak również do innych celów. To idealny mebel do ukrycia pozostałego sprzętu RTV, jak DVD, urządzenia audio lub konsola do gier. Dzięki temu wszystkie urządzenia są w jednym miejscu, nie zajmują dużo przestrzeni, a przy tym zachowuje się porządek w pomieszczeniu rekreacyjnym.

Dodatkowo, odpowiednio dobrana szafka pod telewizor przydaje się do tego, by umieścić w niej wiele innych przedmiotów. Pozwala to zwiększyć funkcjonalność przestrzeni nawet w niezbyt dużym salonie lub sypialni.

Jeśli zadba się o wybór ciekawego i praktycznego mebla, a także dopasuje się do niego dekoracyjne oświetlenie, stolik lub szafka pod telewizor staje się ważnym elementem, wpływającym na odbiór całego wnętrza oraz na jego estetykę.

Meble RTV – rodzaje szafek pod telewizor

Szafki pod telewizor przybierają mocno zróżnicowane formy pod względem konstrukcyjnym. Najczęściej wymienia się dwie podstawowe kategorie: stoliki oraz szafki RTV.

Jeżeli wybierze się stolik, wówczas zyskuje się przede wszystkim mebel do ustawienia telewizora, z wolną przestrzenią pod nim. Jeśli natomiast zakupi się szafkę RTV, najczęściej otrzymuje się mebel wyposażony w większą liczbę półek i szuflad, przydatnych do ukrycia rozmaitych przedmiotów, nie tylko telewizyjnego sprzętu.

Szafki RTV mogą też przyjmować rozmaite kształty. Pojawiają się modele na kółkach, co ułatwia rearanżację pomieszczenia, gdy tylko zachodzi taka potrzeba. Niektórzy decydują się na zasuwane szafki RTV. W nich można ukryć cały sprzęt i odsłonić go tylko wtedy, gdy jest potrzebny. Przydaje się to zwłaszcza w minimalistycznych wnętrzach, w których chce się zachować jak najbardziej ascetyczną aranżację. W pomieszczeniach retro do łask wracają ponownie meblościanki pod telewizor, czyli rozbudowane konstrukcje, w których da się umieścić cały sprzęt, inne przedmioty, a nawet znaleźć miejsce na ozdobne bibeloty.

Z jakich materiałów mogą być wykonane stoliki i szafki pod telewizor?

Meble RTV, podobnie jak inne rodzaje wyposażenia do domu, produkuje się z rozmaitych materiałów. Jakie rozwiązania są najpopularniejsze?

Ponieważ szafki pod telewizor zazwyczaj muszą udźwignąć nie tylko sam ekran, ale też rozmaite inne akcesoria i sprzęty, powinny być wykonane z solidnych materiałów. Chętnie sięga się zatem po szafki RTV z drewna, płyty meblowej lub metalu. Niekiedy są to konstrukcje wyposażone w szuflady ze szklanymi frontami.

W minimalistycznych nowoczesnych wnętrzach spotyka się również niejeden stolik lub szafkę RTV z tworzywa sztucznego, o mocno uproszczonej, geometrycznej formie i wyrazistym kolorze.

Nowoczesne szafki RTV – na co zwracać uwagę przy aranżacji salonu?

Gdy szuka się szafki RTV, trzeba zwracać uwagę na kilka kluczowych kwestii, by mieć pewność, że zakupiony mebel w pełni wpisze się w daną przestrzeń.

Kluczowe są oczywiście względy techniczno-funkcjonalne. Nie można jednak zapominać o estetyce oraz wpisaniu mebli RTV w ogólną stylistykę przestrzeni.

Klasyczne i nowoczesne stoliki lub szafki pod telewizor – wielkość mebla a modne i funkcjonalne wnętrze

Jakiej wielkości powinny być zatem meble RTV? Wynika to w dużej mierze z powierzchni pomieszczenia, w którym się znajdują oraz rozmiarów pozostałych elementów wyposażenia. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na sam telewizor. Od jego wielkości zależy bowiem to, jaką szafkę RTV powinno się wybrać.

Telewizor musi bowiem znajdować się finalnie na odpowiedniej wysokości, by zapewnić komfort podczas oglądania ulubionych programów oraz by nie prowadzić do zbyt szybkiego przemęczenia wzroku, np. gdy ekran znajduje się w nieodpowiednim miejscu. To wszystko można wyregulować przy pomocy szafki lub stolika RTV. Optymalna wysokość mebla pod telewizor wynosi ok. 50-60 centymetrów, dzięki czemu ekran znajduje się na wysokości wzroku.

Oprócz tego warto dobrać właściwą szerokość szafki RTV, by zapewnić właściwe podparcie dla sprzętu oraz zachować optymalne proporcje. Najlepiej wybierać modele, które są szersze od ekranu o około 10 centymetrów.

Jak wybrać stolik lub szafkę RTV – kwestie stylistyczne a meble RTV do pokoju dziennego

Podczas aranżacji pokoju dziennego, powinno się zadbać o to, by całe wyposażenie było do siebie w pełni dopasowane. Pozwala to uzyskać efekt harmonii i przytulności. Dotyczy to również mebli RTV, które muszą współgrać z pozostałymi elementami wystroju. Obecnie bez trudu można znaleźć stolik lub szafkę pod telewizor, które wykonano w jednym z popularnych stylów aranżacyjnych.

Pojawiają się konstrukcje retro, stylizowane na meble PRL lub konstrukcje kolonialne. Można również znaleźć duży wybór stolików skandynawskich i minimalistycznych, które uspokajają przestrzeń i idealnie dopełniają aranżacje nowoczesne. Każdy zatem wybierze coś dla siebie.

Nowoczesne RTV szafki i stoliki – praktyczne rozwiązanie do domowych wnętrz

Od stolika zależy jakość wypoczynku oraz przyjemność z oglądania telewizji. Meble RTV przydają się też do przechowywania rozmaitych przedmiotów oraz stanowią istotny element aranżacji. Gdy zadba się jeszcze o dekoracyjne oświetlenie (np. taśmą LED), szafki RTV potrafią stać się prawdziwie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *