Czym jest inteligentny dom?

Jak poprawić komfort codziennego funkcjonowania w domu? Wykorzystuje się do tego zróżnicowane wyposażenie i urządzenia. Coraz chętniej stawia się na produkty inteligentne, które razem tworzą tak zwany inteligentny dom.

Na czym polega jego inteligencja? Jak działa system inteligentnego domu? Jakie są największe zalety instalacji w inteligentnym domu? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom, inaczej Smart Home, to kompleksowy system zarządzania budynkiem wykorzystujący zaawansowane technologie, by poprzez WiFi lub Bluetooth wprowadzić automatyzację i sterowanie zdalne różnymi domowymi sprzętami.

Co takiego może wchodzić w skład automatyki domowej? Zalicza się do niej podstawowe instalacje, jak:

  • inteligentne oświetlenie,
  • ogrzewanie,
  • monitoring,
  • systemy alarmowe,
  • wentylację.

Ale też takie rozwiązania, jak odkurzacz automatyczny, rekuperatory, zestawy audio czy nawet sterowanie telewizorem. A to wszystko z poziomu jednego centralnego urządzenia: aplikacji mobilnej, pilota czy asystenta głosowego.

Jak działa inteligentny dom – elementy instalacji inteligentnego domu

System inteligentnego domu składa się z różnych elementów, które, dzięki komunikowaniu się ze sobą, pozwalają na scentralizowane, zdalne sterowanie, a także automatyzację pracy wielu instalacji.

Co musi zawierać system inteligentnego domu? Potrzebne są różne komponenty, jak:

  • centrala (element łączący wszystkie urządzenia i instalacje),
  • inteligentne czujniki (ruchu, gazu, zalania, pożaru, otwierania drzwi etc.),
  • inteligentne lampy,
  • inteligentne grzejniki i piece grzewcze,
  • inteligentne gniazdka (aby zdalnie sterować urządzeniami, które samodzielnie nie łączą się z siecią),
  • system alarmowy i monitoring,
  • przewody (w przypadku inteligentnego domu typu przewodowego),
  • przyciski, panele dotykowe, włączniki.

Zdalne sterowanie ogrzewaniem czy sterowanie oświetleniem staje się dzięki temu zdecydowanie prostsze.

Inteligentny dom – ile to kosztuje?

To, ile kosztuje inteligentny dom, zależy od wielu czynników, jak:

  • liczba instalacji i to, jakie inteligentne urządzenia są do niej podłączone,
  • typ systemu: przewodowy, bezprzewodowy, centralny czy zdecentralizowany),
  • metraż budynku,
  • typ zabudowy (budynki jednorodzinne zazwyczaj wymagają bardziej rozbudowanych instalacji niż mieszkania w bloku).

Warto też sprawdzić, czy dane inteligentne urządzenia jest na pewno kompatybilne z wybranym sposobem sterowania, by zapewnić sobie i innym użytkownikom maksymalny komfort i funkcjonalność systemu.

Nowoczesny dom inteligentny – zalety rozwiązania

Co można zyskać, gdy wybiera się inteligentne domy (systemy Smart Home)? Podstawową korzyścią jest scentralizowane sterowanie różnymi instalacjami i urządzeniami. W wielu przypadkach można ponadto wdrożyć praktyczne harmonogramy lub wykorzystać domową automatykę, by podstawowe procesy odbywały się bez bezpośredniego udziału użytkownika.

Inteligentny dom zapewnia zdalny dostęp do wszystkich urządzeń. Dzięki temu można wyłączyć światła w salonie, siedząc w firmowym biurze, zamknąć drzwi i okna, włączyć klimatyzację już z drogi do domu. Co więcej, wszystkie ustawienia da się łatwo spersonalizować, tworząc tak zwane sceny (np. dla perfekcyjnego oświetlenia dopasowanego do okazji czy typu aktywności). A to przekłada się na większy komfort mieszkania.

System inteligentnego budynku to także większe bezpieczeństwo domowników. Uruchamia kluczowe urządzenia wtedy, gdy są potrzebne (np. automatyczne włączanie oświetlenia na klatkach schodowych lub w ogrodzie), powiadamia o wszelkich nieprawidłowościach w działaniu urządzeń, które mogłyby doprowadzić do poważnej awarii czy nawet stać się zagrożeniem życia dla użytkowników (zwarcia w instalacji, przeciek wody, ulatnianie się gazu). W końcu, w razie pojawienia się intruza, uruchamiają procedurę symulowania obecności, ryglują drzwi i okna, włączają alarm oraz wysyłają powiadomienie do właściciela posesji i odpowiednich służb.

Jeśli ktoś interesuje się inteligentnym domem, powinien wiedzieć, że to też opcja na to, by ograniczać zużycie energii. Precyzyjna regulacja pracy poszczególnych urządzeń pomaga oszczędzać energię. Ponadto w ramach aplikacji mobilnej da się śledzić bieżące zużycie prądu, by jeszcze lepiej gospodarować środkami, przy zachowaniu optymalnego komfortu dla wszystkich mieszkańców.

Wreszcie ograniczenie zużycia energii, wydajniejsza praca ogrzewania i klimatyzacji przynosi także zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Przez co inteligentne domy można uznać za rozwiązania przyjazne środowisku.

Wykorzystanie inteligentnego domu – lepszy standard codziennego życia

System zarządzania inteligentnym budynkiem to już nie melodia przyszłości. Coraz więcej urządzeń da się włączyć do domowego Internetu Rzeczy, by wygodniej sterować nimi zdalnie lub uruchomić automatyzację dzięki bezproblemowej komunikacji urządzeń między sobą. A czy Ty widzisz korzyści, jakie mogą wnieść systemy inteligentnego domu do Twojej przestrzeni?

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Inteligentny Dom - Sklep Smart Home z Nowoczesnymi Urządzeniami
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0
Shopping cart