
Inteligentny dom to rozwiązanie praktyczne i coraz częściej spotykane w większych i mniejszych domach. Wnosi zupełnie nowe standardy do budownictwa mieszkaniowego, sprawiając, że codzienne funkcjonowanie staje się zdecydowanie wygodniejsze. W zależności od potrzeb można zdecydować się na inną opcję – wybierając zakres instalacji Smart Home, co przekłada się oczywiście na jej cenę.
Ile może kosztować takie rozwiązanie? Co wpływa na finalny koszt stworzenia systemu? O tym przeczytacie poniżej.
Czym jest Smart Home w przypadku domu jednorodzinnego lub mieszkania?
Smart Home to automatyzacja do wnętrz mieszkalnych, która pozwala na komunikację różnych urządzeń i instalacji, a przez to na samoistne uruchamianie lub wyłączanie różnych sprzętów (np. wyłączanie światła). To także sposób na zdalne sterowanie poszczególnymi produktami w inteligentnym domu – za pośrednictwem jednego centralnego modułu, aplikacji mobilnej czy asystenta głosowego.
Co może wejść w skład Smart House? W jego ramach znajdziemy:
- inteligentne oświetlenie (wraz z oświetleniem zewnętrznym),
- inteligentne ogrzewanie,
- system alarmowy,
- monitoring,
- rolety,
- sterowanie bramą wjazdową,
- klimatyzację,
- wentylację.
Pojawiają się w inteligentnym domu zarówno smart urządzenia elektryczne, jak i urządzenia podłączane do inteligentnych gniazdek. Zakres systemu oraz typ urządzeń wpływają oczywiście na finalną cenę całego rozwiązania.
System inteligentnego domu a standardowe opłaty
W jaki sposób Smart Home wpływa na wysokość domowych opłat? Centralne rozwiązanie, pozwalające nie tylko na podstawowe włączanie/wyłączanie urządzeń i instalacji, sprawia, że da się w pełni dopasowywać warunki do konkretnych potrzeb chwili. System umożliwia włączanie światła na klatkach schodowych, gdy wyczuje obecność użytkowników. Pozwala dopasować natężenie światła do danej sytuacji. Wyłącza grzejniki, jeżeli zauważy otwarcie okien. Zanim uruchomi klimatyzację, opuszcza rolety, by zmniejszyć nagrzewanie się wnętrza.
Co więcej, system umożliwia śledzenie tego, jak duże jest zużycie energii elektrycznej. Łatwo zatem sprawdzić bieżące wydatki, a także zlokalizować urządzenia o mniejszej wydajności.
Z tych też względów warto traktować montaż Smart Home nie jako wydatek, ale inwestycję, która nie tylko zagwarantuje większą wygodę i bezpieczeństwo, ale też zapewni domowe oszczędności.
Inteligentny dom dla każdego – co wpływa na cenę instalacji inteligentnego domu?
Ceny systemów Smart Home zależą od różnych czynników. Przede wszystkim wpływa na to liczba i typ wykorzystywanych urządzeń, stopień zaawansowania systemu oraz zakres jego funkcjonalności. W niektórych wariantach da się zacząć od raptem kilku elementów (nawet gniazdek inteligentnych), by później stopniowo rozbudowywać swój system, zgodnie z preferencjami. Nie zawsze jednak stopniowe dodawanie wszystkich funkcji jest możliwe – warto zatem wziąć to pod uwagę przy planowaniu instalacji Smart Dom.
Na cenę systemu w inteligentnym domu wpływa też jakość poszczególnych elementów, jak czujniki, gniazdka inteligentne, centrala sterująca, okablowanie. Niektóre rozwiązania są nieco tańsze, inne wymagają zainwestowania większej kwoty.
Smart Home bezprzewodowy i przewodowy – różne oblicza inteligentnego domu
Koszt inteligentnego domu zależy od tego, czy wybrało się rozwiązanie przewodowe czy bezprzewodowe.
System bezprzewodowe łączą poszczególne elementy na przykład z pomocą WiFi. Nie wymagają kabli i są zdecydowanie tańsze w montażu – niejednokrotnie nie potrzeba nawet pomocy fachowców. Równocześnie jednak może w ich przypadku dochodzić do problemów z połączeniem i zakłóceń. Systemy kablowe są zdecydowanie stabilniejsze i pewniejsze. W ich przypadku jednak projekt instalacji trzeba przygotować i zrealizować na etapie wykończenia domu lub mieszkania. Cała instalacja jest też bardziej kosztowna w wykonaniu.
Ile kosztuje inteligentny dom – kwestia metrażu
Na cenę inteligentnego domu wpływa także oczywiście powierzchnia wnętrz, w których mają się znaleźć smart instalacje, sprzęty i czujniki. Im większy metraż, tym wyższe koszty wykonania całego systemu.
Powierzchnia domu to jedno. W przypadku budynków jednorodzinnych zazwyczaj stosuje się też więcej elementów niż w mieszkaniach (w tym wideodomofon, automatyczna brama wjazdowa, sterowanie oświetleniem na zewnątrz). Za około 150 metrów kwadratowych domu płaci się zatem około 20-30 000 tysięcy złotych, choć cena oczywiście może być wyższa. Dla średniej wielkości mieszkania (do 60 metrów kwadratowych) cena systemu zamyka się w kwocie do 10 000 zł.
Inteligentne systemy automatyzujące dla domu – Smart Home dla każdego
Czy warto zainteresować się inteligentnym domem? Bez względu na to, czy wybrało się wariant podstawowy czy wariant komfortowy instalacji Smart Home to rozwiązanie ciekawe i przydatne. Potrafi zwiększyć bezpieczeństwo, poprawić komfort oraz obniżyć domowe wydatki. To, ile kosztuje Smart Home, zależy od wielu czynników – choćby wybranej formy instalacji i związanych z nią kosztów montażu. Zawsze warto dobrać opcję inteligentnego domu do siebie i swoich bliskich (czy będzie to wariant typowy czy spersonalizowany), to niewątpliwie zaprocentuje na przyszłość.