Opublikowano Dodaj komentarz

Jak urządzić mały przedpokój – praktyczne wskazówki

Mały przedpokój może być funkcjonalny i stylowy. Choć do zaaranżowania ciasnej przestrzeni potrzeba nieco więcej pomysłowości, to wciąż da się ją zaplanować tak, by wyróżniała się ciekawym wyglądem oraz zapewniała komfort codziennego użytkowania dla wszystkich domowników.

Jakie meble powinny trafić do małego przedpokoju oraz jakie triki wykorzystać, by wąskie korytarze zyskały nieco na przestronności? Jakie pomysły na mały przedpokój warto wykorzystać w swoim mieszkaniu? O tym wszystkim napiszemy w dalszej części artykułu.

Jak urządzić mały przedpokój – efektowna aranżacja w małych przestrzeniach

Przedpokój, bez względu na to, czy jest duży, czy mały, spełnia w domu lub mieszkaniu kilka konkretnych funkcji. Przede wszystkim jest to miejsce, w którym przechowuje się odzież wierzchnią, obuwie i akcesoria, jak czapki, szaliki i rękawiczki. Jeśli nie posiada się oddzielnej garderoby, wszystkie tego typu przedmioty trzeba zmieścić najczęściej właśnie w przedpokoju.

W wielu mieszkaniach w przedpokoju magazynuje się także inne przedmioty, dla których zabrakło miejsca w salonie, sypialni lub kuchni. Ta niewielka przestrzeń staje się zatem podręcznym schowkiem, z którego chętnie korzystają wszyscy domownicy.

Równocześnie przedpokój to pierwsze miejsce, do którego wchodzi się po przekroczeniu progów domu. Nie można zatem pozwolić na to, by przypominał zagracony magazyn. Do uporządkowania przestrzeni przydają się zatem odpowiednie meble do przedpokoju.

Mały przedpokój w stylu skandynawskim czy klasycznym – aranżacja przedpokoju w zgodzie z trendami

Jeśli pragnie się urządzić mały przedpokój, należy precyzyjnie zaplanować całą przestrzeń. Nie można bowiem pozwolić sobie na marnotrawstwo miejsca, którego i tak jest przecież niewiele.

Nie oznacza to jednak, że nie da się stworzyć przestrzeni praktycznej i modnej zarazem. Nawet bowiem mały przedpokój da się zbudować zgodnie z obowiązującymi stylami wnętrzarskimi. Jakie nurty najlepiej wykorzystać?

Wąski przedpokój niejednokrotnie sprawia przytłaczające wrażenie. Dlatego nie można wprowadzać do niego zbyt masywnego i za bardzo dekoracyjnego wyposażenia. Idealnie sprawdzają się zatem style minimalistyczne, wykorzystujące nowoczesne meble, w tym praktyczne szafy, szafki na buty i inne typy mebli. Warto zdecydować się na rozwiązania w funkcjonalnym stylu skandynawskim lub loftowym, które pozwalają optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, a przy tym zadbać o jej estetykę.

Gdy szuka się sposobu na to, jak urządzić mały przedpokój, trzeba pamiętać o tym, że powinno się w nim zastosować ten sam styl co w całym mieszkaniu. Dzięki temu uzyskuje się spójny efekt wnętrzarski, od pierwszej chwili, gdy przekracza się drzwi wejściowe.

Idealne meble do małego przedpokoju – praktyczne wyposażenie do każdego wnętrza

Nowoczesny przedpokój wymaga zastosowania odpowiednich mebli. Najlepiej sprawdzają się meble modułowe i meblościanki, dzięki którym można łatwo zaaranżować mały przedpokój w bloku.

Świetnie sprawdzają się także meble wielofunkcyjne do małego przedpokoju (z litego drewna lub płyty), pełniące równocześnie rolę głównej szafy, schowka na akcesoria, półki na buty, a niekiedy nawet bywają wyposażone w wygodne siedzisko. Wszystkie potrzebne przedmioty są w jednym miejscu, a przy tym udaje się ograniczyć wykorzystanie przestrzeni w małych przedpokojach.

Dobrym pomysłem, by urządzić przedpokój o małym metrażu, są wnękowe szafy z drzwiami przesuwnymi. Mieści się w nich odzież lub rozmaite sprzęty, a drzwi nie przeszkadzają w korzystaniu z korytarza, jak byłoby w przypadku modeli z drzwiami uchylnymi.

Aranżacja przedpokoju a światło i kolory, czyli kreowanie przestrzeni w małym przedpokoju

Nowoczesny przedpokój w bloku, w którym nie ma zbyt wiele miejsca, da się urządzić tak, by wyglądał na nieco większy.

Do tego celu należy zastosować odpowiednie oświetlenie i barwy. Jak sprawić, że mały przedpokój wyda się większy? Kluczowy jest odcień ścian i mebli. Powinno się stawiać na neutralne, jasne kolory, a zwłaszcza biel, beże i szarości, sprawiające, że całe pomieszczenie wydaje się optycznie większe.

Świetnym pomysłem jest także umieszczenie lustra na drzwiach szafy w przedpokoju. Nie tylko zyskuje się praktyczny element wyposażenia, ale także sprawia się, że wnętrze wydaje się znacznie większe niż w rzeczywistości.

Gdy urządza się ciasny przedpokój w bloku, trzeba postawić na odpowiednie oświetlenie, a zwłaszcza minimalistyczne oprawy, które nie zajmują zbyt wiele cennego miejsca. Świetnie sprawdzają się oczka wpustowe, plafony sufitowe, przylegające do powierzchni ściany lub sufitu. Równomiernie doświetlają wnętrze, a przy tym nie ograniczają przestrzeni użytkowej. Warto stawiać na produkty wyposażone w energooszczędne typy źródeł światła, emitujące światło neutralne, dobrze oddające kolory. Takie dopasowane oświetlenie sprawia, że można wygodnie korzystać z wnętrza, a nawet niewielkie oprawy są w stanie dodać przestrzeni ciekawego charakteru.

Wąski przedpokój a stylowe dodatki – czy nowoczesny mały przedpokój w bloku może być elegancki?

Czy mały przedpokój w bloku może być zatem elegancki i stylowy? Nawet w wąskich korytarzach da się uzyskać ciekawe efekty estetyczne, jeśli postawi się przede wszystkim na dekoracje ścienne.

Dobrym pomysłem w małych przedpokojach jest postawienie na skrajnie proste ozdoby. Samo malowanie ścian może dać efektowne rezultaty, zwłaszcza gdy przełamie się jasny kolor ścian na przykład przy pomocy wzorzystej, ale subtelnej tapety.

Na ścianach w przedpokoju warto także wieszać ciekawe plakaty lub zdjęcia, a także lustra, o których przydatności pisaliśmy już wcześniej.

Praktyczny pomysł na mały przedpokój, czyli stylowa funkcjonalność w małym przedpokoju

By urządzić mały przedpokój, potrzeba nieco pomysłowości oraz dobry plan działania. Warto stawiać na wysokiej jakości meble wnękowe z przesuwnymi drzwiami oraz jasne kolory, które pozwalają na optyczne powiększenie pomieszczenia.

Dzięki temu nawet w wąskim przedpokoju można uzyskać przyjemne dla oka efekty, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności tej kluczowej przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *