
Nowoczesne technologie w domu stają się coraz częściej standardem. Dzięki nim zwiększa się bezpieczeństwo lub poprawia komfort codziennego funkcjonowania. Szczególnym rozwiązaniem, które wpływa na niemal wszystkie aspekty domowego życia, są praktyczne systemy typu smart.
Czym jest Smart Home? Co można do niego podłączyć? Jakie są jego największe zalety? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.
Systemy inteligentnego domu – na czym polega Smart Home?
Czym w ogóle jest inteligentny dom (Smart Home)? To kompleksowo pomyślana automatyka domowa, która pozwala na połączenie różnych domowych urządzeń i instalacji za pośrednictwem sieci Internet. Tak powstaje Internet Rzeczy, w ramach którego poszczególne sprzęty komunikują się ze sobą i wymieniają informacjami. W ten sposób zwiększa się funkcjonalność całego systemu, poprawia efektywność działania oświetlenia, ogrzewania etc., a także sprawia, że codzienne funkcjonowanie staje się zdecydowanie prostsze.
Smart Home pozwala nie tylko na automatyzację domu, ale też na centralizację sterowania wszystkimi instalacjami w ramach domowego zacisza.
Jak sterować systemem inteligentnego domu?
W domach inteligentnych można na wiele sposobów kontrolować warunki. Smart Home pozwala bowiem na regulację zdalną w ramach każdego z urządzeń i instalacji. Centralny komputer, dzięki któremu system inteligentnego domu działa sprawnie, umożliwia sterowanie ze ściennego panelu – jedno urządzenie zapewnia sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, roletami czy systemem alarmowym.
Istnieją również inne opcje. Można bowiem wykorzystać niewielkich rozmiarów urządzenia przenośne – komponenty sterujące, dzięki którym możliwe jest sterowanie z dowolnego miejsca w domu lub nawet gdy przebywa się poza jego granicami.
Sterowanie roletami, światłem czy monitoringiem można zrealizować za pomocą:
- smartfona (z poziomu aplikacji mobilnej),
- komend głosowych (wykorzystanie asystentów głosowych),
- dedykowanego pilota.
Sprawia to, że kontrola warunków staje się zdecydowanie prostsza, nawet bez konieczności odrywania się od bieżących zadań.
Co wchodzi w skład Smart Home (inteligentny dom) – różne instalacje w inteligentnym domu
Systemy Smart Home potrafią składać się z różnych elementów. Wszystko zależy od konkretnych potrzeb i oczekiwań użytkowników. Poziom rozbudowania rozwiązania wpływa oczywiście na to, ile kosztuje Smart Home.
Jakie mogą być komponenty funkcjonalne dla domu typu smart? Na początku warto wspomnieć o tym, że można zastosować w ramach inteligentnego domu urządzenia dedykowane, samoistnie łączące się z siecią. W ich ramach pojawiają się choćby:
- inteligentne oświetlenie,
- inteligentne ogrzewanie,
- klimatyzacja,
- systemy alarmowe,
- inteligentne kamery,
- systemy audio,
- rolety i żaluzje.
Można również postawić nie tylko na inteligentne urządzenia, ale też wprowadzić do swojego domu inteligentne gniazdka (produkty smart plug) – dzięki niemu da się podłączyć i skomunikować z systemem również produkty standardowe.
Automatyzacja sterowania inteligentnym domem – inteligentne czujniki w ramach systemu Smart Home
Smart Home działa tak sprawnie i daje tyle możliwości w głównej mierze dzięki wykorzystaniu rozmaitych czujników, które przesyłają kluczowe informacje do centralnego komputera. Dzięki nim da się sprawnie regulować pracę wszystkich urządzeń i systemów.
W jakie czujniki warto wyposażyć swój Smart Home? Do najchętniej wybieranych zaliczają się:
- czujniki temperatury (regulacja instalacji grzewczej i klimatyzacji),
- czujnik zmierzchu, inteligentny czujnik ruchu (dopasowuje natężenie światła, uruchamia system monitoringu, wprowadza tryb symulacji obecności domowników),
- czujniki zalania, inteligentny czujnik gazu (chronią przed skutkami usterek kluczowych instalacji).
Dzięki właściwemu dobraniu elementów i połączeniu ich ze sobą za pośrednictwem Internetu Rzeczy zyskuje się wiele korzyści dla wszystkich domowników.
Inteligentny dom (Smart Home) – jakie są jego zalety?
System Smart Home pozwala uzyskać wiele cennych korzyści, które przekonują do niego coraz szersze grono użytkowników. Co można zyskać? Przede wszystkim można liczyć na poprawę komfortu codziennego funkcjonowania. Dużo łatwiej bowiem udaje się kontrolować warunki lub dopasowywać je do swoich potrzeb, zwłaszcza jeśli sięgnie się po mobilne kontrolery. Co więcej, w wielu sytuacjach dom samodzielnie reguluje działanie wielu urządzeń czy instalacji, by mieszkańcy mogli zająć się innymi zadaniami.
Rozwiązania Smart Home poprawiają ponadto bezpieczeństwo domowników. Wspólne działanie systemu alarmowego, monitoringu i oświetlenia sprawia, że da się szybko reagować w razie pojawienia się intruza lub innego zagrożenia. Inteligentne czujniki przekazują również od razu alerty w razie awarii systemu, np. wycieku wody, gazu, tlenku węgla. Pozwala to wyeliminować wiele zagrożeń dla mieszkańców i ich mienia.
W końcu Smart Home to też optymalizacja wydatków związanych domem. Dokładna regulacja pracy wszystkich urządzeń i instalacji, samoistne wyłączenie oświetlenia, gdy nie ma domowników, lub odcięcie grzejników, jeśli czujniki wykryją otwarcie okien – na to można liczyć dzięki inteligentnym urządzeniom. Aplikacje do sterowania domem pozwala też na monitorowanie zużycia energii – a to sprawia, że da się wyeliminować najmniej wydajne urządzenia oraz ograniczyć pobór prądu. A to przekłada się oczywiście na znaczące obniżenie domowych rachunków.
SmartHome – co to takiego?
Inteligentny dom (Smart Home) to rozwiązanie, które podnosi komfort codziennego życia. W ramach swojego inteligentnego domu da się wykorzystać wiele rozwiązań, które łączą się w Internet Rzeczy. Można postawić na szereg inteligentnych sprzętów lub inteligentne gniazdko, do którego są podłączone urządzenia tradycyjne (aby mogły komunikować się w ramach tego samego standardu). W zależności od potrzeb da się postawić na niejeden inteligentny czujnik (czujniki ruchu, zmierzchu, gazu, czujnik temperatury etc.). W efekcie dom staje się znacznie przyjaźniejszy do życia. A czy Wy już korzystacie lub chcielibyście skorzystać z tak inteligentnego domu?