
Oświetlenie stanowi ważny element systemu inteligentnego domu. Trzeba zatem dobrze przemyśleć dobór poszczególnych elementów, w tym opraw i źródeł światła LED. Oprócz tego niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej zdalnej opcji sterowania punktami świetlnymi.
Co można wykorzystać, by usprawnić sterowanie oświetleniem? I jak zdalnie kontrolować warunki oświetleniowe? Więcej na ten temat przeczytacie poniżej.
Oświetlenie sterowane zdalnie – z czego się składa?
Inteligentne instalacje oświetleniowe są znane i stosowane w domach prywatnych nie od dziś. Dzięki temu możliwe jest sterowanie zdalne poszczególnymi punktami świetlnymi lub grupami opraw (np. w ramach danego pomieszczenia), a także automatyzacja rozwiązania (choćby poprzez programowane sceny świetlne lub czujniki ruchu – włączające/wyłączające lampy po wykryciu ruchu).
Inteligentny system oświetlenia powinien składać się z różnych elementów. Zaliczają się do nich m.in.:
- energooszczędne źródła światła LED,
- lampy inteligentne,
- gniazdka inteligentne (podłączenie lampek wtykowych),
- sensory: ruchu, zmierzchu etc.,
- włączniki smart i inne produkty do sterowania lampami.
Każdy system powinien być dopasowany do potrzeb użytkownika. Dlatego niejednokrotnie uzupełnia się go innymi urządzeniami, by w pełni spersonalizować dane rozwiązanie.
Zdalne sterowanie światłem – korzyści z wygodniejszego sterowania oświetleniem
Jak dopasować oświetlenie do swoich potrzeb? Warto wprowadzić zdalne sterowanie lampami. To szansa na uzyskanie szeregu cennych korzyści. Jakich?
Wygoda mieszkańców
Przede wszystkim wzrasta komfort użytkowania przestrzeni. Nie trzeba w ciemności szukać włącznika w danym pomieszczeniu (np. na klatce schodowej) czy odrywać się od zadań, by dopasować warunki do okoliczności. W wielu przypadkach da się zdalnie nie tylko włączać i wyłączać lampy, ale też pracować nad poszczególnymi parametrami świetlnymi (jak natężenie czy temperatura barwowa). Na wygodę wpływa ponadto możliwość tworzenia scen świetlnych i uruchamiania ich jednym kliknięcie choćby z poziomu aplikacji mobilnej, by łatwo dopasować warunki .do bieżących potrzeb i indywidualnego trybu życia.
Niższe wydatki
Precyzyjne dostosowanie warunków, w połączeniu ze źródłami światła LED, pozwala na solidną oszczędność energii, a co za tym idzie – obniżenie wysokości rachunków za prąd.
Bezpieczeństwo domowników
Zdalne sterowanie oświetleniem sprawia, że domownicy mogą czuć się znacznie bezpieczniej. Nie muszą opierać się wyłącznie na ściennych modułach – zmniejsza to ryzyko upadku w ciemnościach w poszukiwaniu włącznika. Co więcej, zdalne sterowanie i wykorzystanie inteligentnego oświetlenia pozwala połączyć je z monitoringiem i alarmem, by zwiększyć skuteczność instalacji antywłamaniowej (np. symulowanie obecności).
Zdalne sterowanie oświetleniem: rodzaje instalacji
Jeśli chce się zarządzać oświetleniem zdalnie, można wykorzystać różne rodzaje rozwiązań dostępnych na rynku. Da się wymienić dwa typy instalacji:
- bezprzewodowe sterowanie oświetleniem
- przewodowe sterowanie oświetleniem.
Wybierając system sterowania oświetleniem, trzeba już na wstępnym etapie podjąć decyzję, który wariant ma trafić do domu. Instalacje przewodowe zapewniają lepszą jakość sygnału, ale też wiążą się z koniecznością poprowadzenia przewodów (na etapie budowy domu lub w trakcie remontu). Znacznie prostsze są rozwiązania bezprzewodowe, które jednak niekiedy wymagają zastosowania takich elementów, jak wzmacniacze sygnału w różnych pomieszczeniach, by pozwolić na wygodne sterowanie z dowolnego miejsca.
Dostępne na rynku sposoby inteligentnego sterowania oświetleniem
Jak może wyglądać zdalne sterowanie oświetleniem? Używa się do tego rozmaitych urządzeń. Do najpopularniejszych zalicza się kontrolowanie warunków:
- z poziomu aplikacji mobilnej (za pomocą smartfona),
- dedykowanym pilotem,
- dzięki asystentom głosowym,
- centralnym przełącznikom.
W ten sposób można modyfikować warunki i sterować oświetleniem z dowolnego miejsca. Da się też nieraz jednym kliknięciem dopasować warunki do okoliczności i potrzeb.
Jak zainstalować zdalne systemy sterowania lampami w ramach inteligentnego oświetlenia?
Chcesz wprowadzić w swoim domu sterowanie oświetleniem w wersji smart? Przy systemach przewodowych konieczne jest skorzystanie z pomocy specjalistów, by poprowadzić przewody i podłączyć do nich wszystkie niezbędne elementy.
W przypadku rozwiązań bezprzewodowych bywa znacznie łatwiej. Dobrym przykładem są inteligentne żarówki czy gniazdka. Da się je bez trudu zamontować samodzielnie i kontrolować z poziomu wygodnej aplikacji.
Praktyczny i inteligentny system sterowania oświetleniem w domu
Inteligentne sterowanie światłem to wygoda, bezpieczeństwo i solidna oszczędność. Warto wykorzystać tę opcję w ramach swojej instalacji typu smart – dzięki nim codzienne funkcjonowanie stanie się jeszcze przyjemniejsze.