Regały biblioteczne na książki – jak przechowywać domowe księgozbiory?

regały biblioteczne na książki

Miłośników książek jest naprawdę wielu. Kochają czytać, a także kolekcjonować książki, dla których poszukują odpowiednich przestrzeni w swoich domach i mieszkaniach. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem są przede wszystkim nowoczesne i funkcjonalne regały biblioteczne na książki.

Na rynku można znaleźć wiele modeli. My podpowiemy, na co zwracać uwagę, żeby domowa biblioteka nie tylko była bezpieczna, ale też pięknie się prezentowała.

Regały biblioteczne na książki – gdzie je umieścić?

Znalezienie miejsca na regały biblioteczne na księgozbiór bywa prawdziwym wyzwaniem. Najczęściej kojarzy się je z przestrzenią salonu, czyli głównego pomieszczenia w domu o charakterze rekreacyjnym, gdzie chętnie się relaksujemy właśnie z książką w rękach.

Regały na książki można jednak również ustawić w innych częściach domu. Idealnie sprawdzają się choćby w sypialni. Niektórzy wprowadzają je także do prywatnego gabinetu, gdzie przydają się do przechowywania księgozbioru zawodowego oraz rozmaitych, firmowych dokumentów.

Rodzaje regałów i domowe biblioteki – najciekawsze i najmodniejsze meble do domu

Nowoczesne regały biblioteczne mogą przyjmować różne rozmiary. Największe konstrukcje montuje się w przestronnych salonach. Mniejsze mieszczą się nawet w bardzo małych pokojach dziennych.

Meble takie, jak biblioteczne regały, mogą składać się z różnych elementów. Największą popularnością cieszą się modele zamykane. Takie rozwiązanie sprawia, że zabezpieczamy książki przed dostępem kurzu i pyłów. Szczególnie popularne są regały biblioteczne dwustronne lub jednostronne.

Niekiedy można znaleźć też regały wyposażone zarówno w części zamknięte, jak i otwarte półki, na których ustawia się, oprócz książek, rozmaite elementy ozdobne, w tym na przykład rośliny. Tego typu regał może być symetryczny lub asymetryczny, wpisujący się w popularne ostatnio style w projektowaniu mebli i wnętrz.

Biblioteki do domu mogą składać się z modułów do samodzielnego zestawiania. Taki regał dopasowuje się do indywidualnych potrzeb użytkowników, a także do wielkości dostępnej przestrzeni. Każdy może zatem skomponować własną formę mebli na książki, wpisaną w styl konkretnego pomieszczenia.

Materiały do produkcji regałów na książki a styl mebli

Najpopularniejsze obecnie regały na książki wykonuje się z trzech podstawowych surowców. Najczęściej można spotkać biblioteki zrobione z drewna, płyty lub tworzywa.

Regały biblioteczne z drewna wpisują się zazwyczaj w style klasyczne lub retro. Są wyposażone w część z drzwiczkami i szufladami, w której można schować książki, dokumenty lub inne cenne przedmioty.

Znaczna większość regałów z płyty lub tworzywa to lekkie i nowoczesne konstrukcje. Najczęściej przyjmują skrajnie prostą, mocno zgeometryzowaną formę. Mogą być otwarte lub łączyć część zamkniętą z prostymi półkami. Taki regał sprawdza się do przechowywania książek i innych przedmiotów we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych.

Drzwiczki do biblioteki bywają wykonane z drewna, tworzywa sztucznego lub szkła. Ostatni z materiałów dodaje lekkości i pozwala łatwo sprawdzić, gdzie na półce znajduje się konkretna książka lub segregator z dokumentami, bez konieczności otwierania drzwiczek.

Regał na książki – kolor a idealny mebel do modnego domu

Domowe biblioteki wpisują się w pełni w otaczającą je przestrzeń. Dlatego powinny komponować się z pozostałymi elementami wyposażenia nie tylko w kwestii stylu, ale oczywiście też koloru.

Jakie są najpopularniejsze rozwiązania? Regały z drewna bywają lakierowane na dowolny odcień. Coraz częściej dekorują wnętrze pięknymi odcieniami naturalnego drewna. Konstrukcje z tworzywa lub płyty są malowane na niemal wszystkie odcienie, w zależności od aktualnych trendów.

Jakie kolory dominują w tym sezonie? Przede wszystkim stawia się na neutralne barwy (biel, czerń, szarości), które idealnie sprawdzają się w aranżacjach nowoczesnych. Zwolennicy klasyki lub nurtów eko mogą natomiast postawić na rozwiązania z drewna z widocznym rysunkiem słojów, które przyjemnie ocieplają przestrzeń.

Pamiętajmy jednak, że wszystkie elementy wyposażenia we wnętrzu powinny ze sobą korespondować. Kolor biblioteki ma być zatem powiązany z pozostałymi meblami.

Regał na książki – wybór idealnych produktów do domu

Biblioteki na książki przydają się do przechowywania księgozbiorów, rozmaitych dokumentów oraz przedmiotów dekoracyjnych lub wprost przeciwnie – takich, które chcemy schować przed wzrokiem odwiedzających nas gości.

Szeroka oferta różnych typów regałów sprawia, że łatwo można znaleźć rozwiązania, sprawdzające się w każdym typie przestrzeni. Dzięki temu tworzymy ciekawą wizualnie aranżację o dużej funkcjonalności – dla miłośników książek, zapracowanych biznesmenów lub osób, które pragną ciekawie zaaranżować salon lub sypialnię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.