Smart Home – jak zacząć?

Smart Home to rozwiązanie, które domyślnie ma ułatwiać codzienne funkcjonowanie wszystkim domownikom. Aby jednak było to możliwe, trzeba zbudować system spełniający konkretne oczekiwania. Warto zdawać sobie z tego sprawę już na etapie wstępnego projektowania rozwiązania dla domu lub mieszkania.
Na co postawić, gdy wybiera się produkty Smart Home? Jak zacząć przygodę z takim systemem? O początkach tworzenia spersonalizowanych domów inteligentnych opowiemy w dzisiejszym tekście, dzieląc się kilkoma praktycznymi wskazówkami na start.

Smart Home – inteligentne oświetlenie, ogrzewanie, monitoring…

Inteligentny dom to praktyczne rozwiązanie ułatwiające codzienne funkcjonowanie w warunkach mieszkalnych. Pozwala scentralizować sterowanie różnymi urządzeniami i instalacjami, jak:

  • oświetlenie (źródła światła i smart lampy),
  • ogrzewanie,
  • klimatyzacja,
  • systemy alarmowe,
  • klimatyzacja,
  • automatyczne rolety,
  • monitoring.

To wszystko odbywa się zdalnie, za pomocą różnego typu produktów. Można włączać, wyłączać czy regulować podłączone urządzenia lub grupy urządzeń w czasie rzeczywistym, z poziomu aplikacji mobilnej, pilota, panelu ściennego. Przydatny bywa także asystent głosowy, np. Google Assistant (w ramach Google Home) czy Amazon Alexa. Automatyzacja systemu i wzajemna komunikacja urządzeń jest możliwa za sprawą Internetu Rzeczy, wspieranego przez niezmiernie czułe sensory (np. czujnik ruchu, otwarcia okna czy drzwi).
W ten sposób obniża się wysokość rachunków, poprawia komfort życia i bezpieczeństwo dla wszystkich domowników.

Projektowanie systemu Smart Home – jak wybrać standard łączności?

Gdy zaczyna się tworzyć swój inteligentny dom, trzeba wybrać odpowiedni standard łączności dla wszystkich urządzeń podłączonych do systemu. W wielu przypadkach jest to Wi Fi, które umożliwia sterowanie urządzeniami z dowolnego miejsca. Do wyboru są również inne warianty. Zalicza się do nich:

  • Z-Wave,
  • Zigbee,
  • Bluetooth.

Bluetooth to opcja popularna, wymaga jednak utrzymania niewielkiej odległości między komunikującymi się urządzeniami. Z-Wave i Zigbee natomiast wykorzystują inne pasma częstotliwości niż klasyczne WiFi. Dzięki temu nie wpływają na pogorszenie transferu przy większej liczbie obsługiwanych urządzeń. Co więcej, takie standardy przy rozwiązaniach smart stosuje się jako repeatery sygnały, co przydaje się przy większych inteligentnych domach.

Różni producenci, różne produkty – inteligentny dom w wielu odsłonach

Inteligentny dom można zbudować z wykorzystaniem różnych urządzeń pochodzących od wielu dostawców. Gdy buduje się cały system, trzeba zwrócić na to uwagę, by dobrać produkty, które na pewno będą w stanie się komunikować w ramach konkretnego standardu łączności.
Przykład? Inteligentne urządzenia od Aqara mogą łączyć się przez Zigbee, wymagają jednak specjalnego mostka, podobnie jest w przypadku Philips Hue (mostek Hue). System Fibaro natomiast działa w sieci Z-Wave, z zastosowaniem konkretnej centralki. Do Smart Home w standardzie Z-Wave da się podłączyć również produkty pochodzące choćby od Heatit i Heltun.
Pamiętaj, że zintegrowanie wszystkich urządzeń to nie tylko większe oszczędności i wygoda na start, ale też możliwość rozbudowy systemu w przyszłości, gdy zapragnie się dodać się do rozwiązania kolejne elementy.
Zdarza się także, że urządzenia pochodzące od różnych marek mogą komunikować się ze sobą za pośrednictwem zewnętrznych systemów, jak choćby Google Home. Zyskuje się wówczas szansę na sterowanie urządzeniami z poziomu aplikacji od Google, również przez komunikaty głosowe.

Samodzielne projektowanie systemu czy gotowe zestawy?

W wielu sklepach można znaleźć gotowe zestawy typu smart. Bywa to rozwiązanie wygodne i korzystne pod względem ceny zakupu. Świetnie sprawdza się też na start, gdy nie ma się jeszcze dużej wiedzy na temat tego typu rozwiązań.
Trzeba jednak mieć w pamięci to, o czym mówiliśmy już wcześniej – produkty od konkretnych wytwórców mogą komunikować się tylko z kompatybilnymi rozwiązaniami. Postawienie na dany zestaw może znacznie ograniczyć szansę na uzupełnienie go o kolejne elementy w przyszłości. Warto zatem dobrze przemyśleć taki zakup, biorąc pod uwagę swoje potrzeby.

Inteligentny dom od podszewki – podsumowanie

Rozpoczęcie przygody ze Smart Home nie jest specjalnie skomplikowane. Wystarczy tylko dobrze przemyśleć całe rozwiązanie. Trzeba przeanalizować, co będzie potrzebne, by zapewnić komfort, bezpieczeństwo i optymalizację wydatków. Ważne są oczywiście początkowe koszty. Warto jednak sprawdzić też dostępne standardy łączności oferowane przez różnych producentów, by zdecydować się na urządzenia kompatybilne. Niekiedy lepszym wariantem jest samodzielne zbudowanie systemu niż korzystanie z gotowych opcji, dających szansę zaoszczędzenia kilkudziesięciu złotych. Wówczas zyskuje się większą swobodę dopasowania rozwiązania do konkretnych oczekiwań.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Inteligentny Dom - Sklep Smart Home z Nowoczesnymi Urządzeniami
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0
Shopping cart