Jak oświetlić przydomowy garaż, aby korzystać z niego komfortowo i bezpiecznie? To pytanie zadają sobie właściciele domów i miłośnicy majsterkowania. Garaż bowiem przede wszystkim służy ochronie samochodu, jednak często staje się dodatkowym miejscem do przechowywania oraz majsterkowania.
Aby wygodnie i również bezpiecznie korzystać z tego przydomowego pomieszczenia, potrzebne jest właściwe oświetlenie. Dzięki niemu uda się bezproblemowo wjechać samochodem do garażu nawet w porze nocnej, a wewnątrz będzie można korzystać z wolnej przestrzeni. Jakie lampy sprawdzą się w tym specyficznym miejscu?
Jak oświetlić przydomowy garaż od zewnątrz – sprawdzone produkty
Na zewnątrz warto stosować oświetlenie, które będzie zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Odpowiednio dobrana lampa podkreśli charakter domostwa i posesji, architekturę całego budynku. Stanie się ozdobą i sprawi, że nawet otaczający ogród nie będzie się „gryzł” z roboczą przestrzenią garażową.
Jako zewnętrzne oświetlenie można wybrać naświetlacze. Są średnich rozmiarów, dość surowe i minimalistyczne, jednocześnie uniwersalne w swoim charakterze. Zwykle posiadają ruchome źródła światła, dzięki czemu udaje się precyzyjnie dopasować sposób oświetlenia tej przestrzeni.
Wybierając lampy zewnętrzne należy pamiętać o tym, że będą one narażone na działanie czynników zewnętrznych, w tym warunków atmosferycznych. Niezbędne jest zatem stawianie na konstrukcje o wysokim stopniu ochrony IP. Jest to parametr informujący o wodoszczelności i zabezpieczeniu przed piachem oraz innymi drobnymi cząsteczkami zanieczyszczeń.
Droga do garażu
Warto oświetlić także drogę do garażu. Dzięki temu łatwo i wygodnie będzie można wjechać tutaj, nawet w porze wieczorowej i nocnej. Lampy zastosowane w tym miejscu również są w stanie ozdobić przydomową przestrzeń.
Jak oświetlić przydomowy garaż i drogę prowadzącą do niego? Za estetyczne i funkcjonalne uznaje się lampy solarne. Są one również energooszczędne, ponieważ nie potrzebują do pracy energii elektrycznej. Jeśli zaś w grę wchodzi standardowe oświetlenie wymagające podłączenia do prądu – na przykład słupki lub niskie latarnie – trzeba przemyśleć projekt już na początkowym etapie. Niezbędne będzie bowiem rozmieszczenie przewodów elektrycznych oraz włączników.
Oświetlenie może być również umieszczone bezpośrednio w ścieżce stanowiącej podjazd. Dzięki temu oszczędza się miejsce, a efekty estetyczne są równie ciekawe, co w przypadku klasycznych lamp. Należy jedynie pamiętać o tym, by poza odpornością na działanie warunków atmosferycznych, lampy najazdowe były odporne na nacisk i uderzenia.
Oświetlenie wewnętrzne
Wewnątrz garażu mogą się znaleźć półki do przechowywania przetworów, miejsce do majsterkowania z blatem roboczym, wydzielona przestrzeń na rowery oraz sprzęt ogrodowy. Lampy są tu zatem niezbędne.
Na ogólne oświetlenie wystarczy prosta, minimalistyczna konstrukcja zawieszona na suficie. Rezygnujemy tu z typowych lamp wiszących, bo garaże zwykle nie należą do zbyt wysokich pomieszczeń. W przestrzeni roboczej stawiamy na precyzyjne doświetlenie, więc nie obejdzie się bez lampy roboczej lub klasycznej lampki biurkowej, ale przystosowanej do pracy w takich miejscach, czyli np. z regulowanymi elementami.
Jak oświetlić przydomowe garaż, aby był wygodny, bezpieczny i estetyczny? Wystarczy skorzystać z powyższych wskazówek, by się przekonać, że nie jest to trudne zadanie. Na rynku znajdziemy szeroką paletę konstrukcji oświetleniowych dedykowanych tej przestrzeni.