Opublikowano Dodaj komentarz

Modne aranżacje salonu – najpopularniejsze trendy wnętrzarskie

Piękny salon powinien być zarówno przytulny, jak i funkcjonalny. Tylko w takim miejscu da się przyjemnie odpocząć, spędzić czas z dziećmi lub z zaproszonymi gośćmi.

Jak stworzyć modną aranżację w pokoju dziennym? Co warto do niego wprowadzić i jak go urządzić, by zapewnić sobie wygodę, a przy tym wykorzystać aktualne trendy wnętrzarskie? O tym napiszemy poniżej.

Modne aranżacje salonu – miejsce do pracy, strefa do relaksu

Salon spełnia w większości domów kluczową rolę. To właśnie w nim toczy się życie wszystkich domowników, którzy w tej wspólnej strefie relaksują się, spędzają razem czas, pracują, bawią się lub spotykają ze znajomymi.

W zależności od funkcji, jaką pomieszczenie ma pełnić, musi do niego trafić nieco inne wyposażenie, a zwłaszcza wygodne meble do salonu oraz rozmaite dodatki, budujące nastrój i charakter całego miejsca.

Na wygląd salonu składa się przecież tak wiele elementów. Jako że najczęściej pełni on rolę rekreacyjno-reprezentacyjną, niejednokrotnie staje się centralnym pokojem w całym domu lub mieszkaniu. Przykłada się więc wielką wagę do tego, by perfekcyjnie go zaplanować. Jaka aranżacja salonu sprawdza się najlepiej? Miłośnicy pięknych i funkcjonalnych wnętrz mogą zdecydować się na wiele popularnych obecnie rozwiązań.

Modny mały salon lub połączenie salonu z kuchnią– aranżacja salonu dla wymagających

Jeśli salon łączy się z kuchnią i jadalnią, warto zadbać o to, by zaprojektować całą przestrzeń w jednym spójnym wizualnie nurcie, wyróżniając jednak konkretne strefy funkcyjne. Pozwala to utrzymać porządek, a także perfekcyjnie zaplanować całe wnętrze.

Ma to szczególne znaczenie w małych salonach, gdzie każdy centymetr podłogi jest szczególnie cenny. W takich pomieszczeniach warto precyzyjnie wydzielić miejsce do spożywania posiłków, kącik do relaksu i zabaw z dziećmi. Można to zrobić przy pomocy odpowiednich mebli (narożników, wysp kuchennych itp.), a także kolorów, pamiętając, że w ciasnych wnętrzach lepiej stawiać na jasne, stonowane barwy, które też sprzyjają spokojnemu relaksowi w pokoju dziennym.

Jak urządzić salon eklektyczny, minimalistyczny lub salon glamour – najmodniejsze aranżacje

Nowoczesne wnętrze salonu powinno być zarazem praktyczne i zaprojektowane z dbałością o najmniejsze nawet detale estetyczne.

Do tego celu można wykorzystać jeden z szczególnie popularnych obecnie stylów wnętrzarskich. Jakie rozwiązania cieszą się teraz największą sympatią?

Jeśli stawia się na minimalistyczną funkcjonalność, można zdecydować się na salon nowoczesny. W takiej przestrzeni ogranicza się wyposażenie i elementy dekoracyjne, na rzecz prostoty form i zgeometryzowanego designu. We wnętrzach królują stonowane kolory, przełamane jedną dominantą, która dopełnia klimat.

Jeśli natomiast preferuje się rozwiązania bliższe natury, lepiej wybrać styl skandynawski, stawiający na naturalne materiały, w tym surowe, drewniane podłogi i meble (choćby szafy i komody do salonu), a także barwne tekstylia – poduszki na kanapy, dywany i zasłony, budujące przytulny nastrój we wnętrzu do rekreacji.

Zwolennikom aranżacji bardziej dekoracyjnych do gustu przypadnie wystrój salonu w stylu glamour, wzbogacony o rozmaite ornamenty ozdobne, złocenia i połyskujące tkaniny. Taki salon to eleganckie wnętrze do przyjmowania gości oraz przyjemnego wypoczywania.

Spora swoboda w interpretowaniu dostępnych nurtów, pozwala urządzić pokój dzienny w stylu eklektycznym, czyli łączącym różne rozwiązania. Można postawić na elementy w nowoczesnym stylu, przełamane dekoracjami vintage, by zbudować indywidualną przestrzeń, w pełni odpowiadającą upodobaniom domowników.

Projekt salonu – jakie meble wybrać, by zbudować salon idealny?

O czym pamiętać, gdy tworzy się modne aranżacje do salonu? Kluczem do zbudowania efektownej i praktycznej przestrzeni jest wykorzystanie wysokiej jakości produktów.

Warto stawiać na solidne konstrukcje, w tym choćby drewniane meble, wyposażenie ze szkła i metalu, o ciekawej formie, wpisującej się w konkretne założenia danego nurtu oraz w potrzeby domowej przestrzeni.

Meble z jakościowych materiałów, w tym z drewna roślin egzotycznych, szkła lub odpornego na uszkodzenia metalu, dłużej utrzymują optymalny wygląd, spełniają powierzone im role oraz dekorują domowe wnętrze.

Dodatki w aranżacji salonu – trendy w dekoracji wnętrz

Modny salon musi być przytulny. Trudno to osiągnąć bez wykorzystania stylowych dodatków. To w dużej mierze od nich zależy wygląd danego pomieszczenia.

Wybór akcesoriów zależy od nurtu wnętrzarskiego. W pomieszczeniach minimalistycznych są to na przykład designerskie pufy, ceramika (donice i rzeźby). W aranżacjach skandynawskich można natomiast wybrać efektowne tekstylia oraz użycie roślin doniczkowych w dekoracyjnych osłonkach i skrzynkach. Najwięcej swobody dają przestrzenie boho, tradycyjne lub vintage. Chętnie wprowadza się do nich bibeloty i pamiątki, by stworzyć w salonie nie tylko modną, ale też bardzo prywatną przestrzeń.

Projekt salonu – modne i funkcjonalne wnętrze

Salon nowoczesny potrafi mieć wiele twarzy. Może wyróżniać się minimalizmem i zastosowaniem nowoczesnych technologii lub zawierać olbrzymią liczbę pamiątek z podróży lub efektownych roślin doniczkowych.

Ważne, by podczas budowania pokoju dziennego w domu wykorzystywać popularne trendy do zbudowania indywidualnej przestrzeni, w której każdy z domowników będzie się dobrze czuł. W końcu moda wnętrzarska jest dla ludzi, a nie ludzie dla niej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *